השבוע: דיון ראשון במערכות הביטחון והחוץ על חזרת ארה"ב למו"מ עם איראן

דיון ראשון על חזרת ארה"ב למו"מ עם איראן
לראשונה מאז השבעת ביידן נתניהו צפוי לדון בנושא עם גנץ, אשכנזי וראש המוסד כהן כדי לקבוע "קול אחד" בנושא מכיוונה של ישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עובד חולף ליד מתקן גרעין איראני
צילום: אי-פי

פרסום ראשון: ישראל תכנס ביום חמישי דיון ראשון בנוכחות כל מערכות הביטחון והחוץ על חזרת ארצות הברית לשולחן המשא ומתן מול איראן. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.

לראשונה מאז בחירת ג'ו ביידן לנשיא, ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לקיים דיון עם שר הביטחון בני גנץ, שר החוץ גבי אשכנזי וראש המוסד בצל המתיחות מול טהראן. נתניהו נערך לקראת מאבק מול הממשל האמריקני בסוגיה האיראנית, ומעוניין שייקבע "קול אח" להתמודדות מולה, חרף מחלוקות בנושא בינו ובין גנץ.


העיתון "ג'ואיש כרוניקל", היוצא לאור בלונדון, פרסם בשבוע שעבר עוד פרטים על ההתנקשות במוחסן פחריזאדה, וטוען כי הוא חוסל באמצעות מקלע המופעל מרחוק שהמוסד הבריח לאיראן בחלקים במשך כמה חודשים.

בדיווח המסתמך על מקורות מודיעין נאמר כי את ההתנקשות עשתה קבוצה של כ-20 סוכנים ישראלים ואיראנים לאחר מעקב שנמשך כשמונה חודשים. על-פי העיתון את המבצע עשתה ישראל לבדה בלי מעורבות אמריקנית, אך גורמים אמריקנים קיבלו עדכון מראש.

נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, התייחס בשבוע שעבר לסוגיית הגרעין האיראני ושיגר מסר לטהראן ולפיו אין בכוונתו להסיר מעליה את הסנקציות שהוטלו לפני שתפסיק את תהליך העשרת האורניום. את הדברים אמר בריאיון לרשת CBS. לאחר פרסום הדברים, מנהיגה העליון של איראן, עלי חמינאי, צייץ בטוויטר: "החל עידן פוסט-ארצות הברית". לפני כשבוע אמר שר החוץ האמריקני, אנתוני בלינקין, כי איראן נמצאת במרחק של שבועות לפיתוח נשק גרעיני, אם תמשיך בהפרות שאנו רואים כעת של הסכם הגרעין. 

העיתון "ג'ואיש כרוניקל", היוצא לאור בלונדון, פרסם בשבוע שעבר פרטים נוספים על ההתנקשות באבי הגרעין האיראני במוחסן פחריזאדה. בפרסום נטען כי הוא חוסל באמצעות מקלע המופעל מרחוק שהמוסד הבריח לאיראן בחלקים במשך כמה חודשים. בדיווח המסתמך על מקורות מודיעין נאמר כי את ההתנקשות עשתה קבוצה של כ-20 סוכנים ישראלים ואיראנים לאחר מעקב שנמשך כשמונה חודשים. על-פי העיתון את המבצע עשתה ישראל לבדה בלי מעורבות אמריקנית, אך גורמים אמריקנים קיבלו עדכון מראש. פחריזאדה, בן 59, ראש תוכנית הגרעין האיראנית, נהרג בהתקפה על השיירה המאובטחת שנסע בה ליד טהראן לפני כחודשיים וחצי

הפופולריים