בצעד חריג: ישראל אישרה לבכיר ברמאללה להיפגש עם איש הפת"ח ברגותי הכלוא בישראל

ישראל אישרה לבכיר ברמאללה להיפגש עם ברגותי
פרסום ראשון: לקראת הבחירות ברשות – בכיר הארגון חוסיין א-שייח צפוי להיפגש עם אסיר העולם עוד היום, ולבקש ממנו לא להתמודד מול אבו מאזן • מהלך דומה כבר נעשה בבחירות הקודמות ברשות ב-2005
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
مروان البرغوتي
צילום: flash90

פרסום ראשון: לקראת הבחירות ברשות הפלסטינית, בישראל אישרו באופן חריג בקשה של בכיר ברשות הפלסטינית להיפגש עם בכיר הפת"ח הכלוא בישראל – אסיר העולם מרוואן ברגותי. גורמים פלסטינים מסרו לכאן חדשות שהבכיר חוסיין א-שייח, האחראי מטעם הרשות על הקשרים עם ישראל, אמור לקיים את הביקור עוד היום (חמישי), אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון.

לדברי מקורות פלסטינים, א-שייח צפוי לנסות לשכנע את ברגותי, החבר בגוף ההנהגה העליון של הפת"ח – שלא לשבור את אחדות השורות בארגון בבחירות הקרובות ושלא יתמודד מול אבו מאזן בבחירות לנשיאות הפלסטינית בסוף יולי. זאת לאחר שלאחרונה שבו ואמרו מקורביו של ברגותי מחוץ לכלא כי בכוונתו להתמודד לנשיאות.

בעבר, ברגותי כבר הציג עצמו כמועמד לנשיאות בבחירות האחרונות שנערכו לנשיאות הפלסטינית ב-2005. אך בעקבות ביקורים דומים שערכו אצלו אז בכלא בכירים ברשות, הוא חזר בו מההתמודדות לנשיאות לאחר ששובץ בראש רשימת הפת"ח בבחירות לפרלמנט שנערכו כעבור שנה, ב-2006.

בחודש שעבר, 48 שעות לאחר שאבו מאזן פרסם את צו הבחירות – ביקרו ברמאללה שני ראשי המודיעין של מצרים וירדן. הם הפצירו באבו מאזן לעשות הכול כדי שהארגון בראשותו יגיע לבחירות עם חמאס מחוזק, ירוץ כמקשה אחת וללא פיצולי רשימות. בשבת הקרובה תתכנס הנהגת הפת"ח בראשות אבו מאזן לדון בהסכמות שהושגו השבוע בינם לחמאס בקהיר בדבר המשך ההתקדמות לעבר בחירות במועדן.

בכלא הישראלי נמצאים כיום שניים מחברי גוף ההנהגה העליון של ארגון הפת"ח: מרוואן ברגותי השפוט לחמישה מאסרי עולם מאז האינתיפאדה השנייה, וכרים יונס, שנשפט למאסר עולם בשנות ה-80 בגין רצח חייל. עונשו של יונס נקצב בידי הנשיא לשעבר פרס והוא היה אמור להשתחרר ב-2014 בפעימה ה-4 במסגרת מחוות שחרור האסירים לאבו מאזן שעשתה ממשלת נתניהו השלישית אך הפעימה לא יצאה לבסוף אל הפועל.

הפופולריים