"אל תלמד אותי על חיי אדם": הקלטות ישיבת הממשלה שהפכה לקרב האשמות בין נתניהו לגנץ | חשיפה

חשיפה: הקלטות הישיבה שהפכה לקרב נתניהו-גנץ

תיעוד בלעדי: בחמישי האחרון, רגע לפני שתוקפו של הסגר הסתיים, התכנסו השרים להכריע בהארכתו ובצעדים הדרושים לבלימת התחלואה. אלא שהזמן היקר הוקדש לעימותים בין נתניהו לגנץ, שפרטיהם מובאים בהקלטות שהגיעו לידי כאן חדשות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, בני גנץ, אכיפת הסגר
צילום: צילום: אורן בן חקון, נתי שוחט, לירון מולדובן, פלאש 90

הישיבה הזאת של הממשלה תיזכר כאחד מרגעי השפל של ממשלת נתניהו-גנץ. ביום חמישי האחרון, רגע לפני שתוקפו של הסגר הסתיים ואחרי סדרת דחיות, התכנסו השרים להכריע בהארכת הסגר ובצעדים הדרושים לבלימת התחלואה.

נתניהו: בבקשה שרון (אלרעי-פרייס)... אני מציע שתוציא כותרות מהר. בבקשה שרון

גנץ: אני מוציא כותרות כל הזמן, זה מה שאני עושה. אני יושב פה ומוציא כותרות מההתחלה ועד עכשיו. שעתיים וחצי מביא מומחים. אני יושב ומוציא כותרות, לא עושה שום דבר חוץ מזה

כפי שאפשר לשמוע בהקלטות בלעדיות שהגיעו לידי כאן חדשות ונחשפו אמש (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11, במקום להתמקד בעמדת גורמי המקצוע בדיון ענייני – הזמן היקר הוקדש לעימותים מבישים בין נתניהו לגנץ.

אלרעי-פרייס: אני רוצה, אדוני ראש הממשלה, להוסיף משהו

נתניהו: אם אינני טועה, ישיבת הממשלה... רק הערה, התעכבה כמה ימים טובים בגלל הדרישה להעביר תחילה את הקנסות בכנסת. אז היינו יכולים...

גנץ: ראש הממשלה, הישיבה הזאת הייתה צריכה להיות אתמול בבוקר. כך אתה סיכמת איתי

כבר מזמן מליאת הממשלה, הפורום הבכיר ביותר במדינת ישראל שמחליט החלטות דרמטיות על החיים של כולנו, הפך לזירת התכתשויות פוליטיות שבה נתניהו וגנץ סוגרים חשבונות זה עם זה. בעוד שהזמן דוחק, הדם הרע, העימותים והאיבה בין ראש הממשלה לשר הביטחון רק הולכים ומתעצמים. גנץ רתח על נתניהו שניסה למסמס את הדיון ולדחות אותו.

נתניהו: אנחנו סיכמנו דבר אחד, שאנחנו נביא את הדברים כשיש לנו נתונים טובים. היינו, או יותר נכון... שאנחנו נצא מזה

גנץ: ראש הממשלה...

נתניהו: אבל דבר אחד בטוח...

גנץ: אתה אינך מדייק, ראש הממשלה...

נתניהו: אני מבין... אני מבין את האג'נדה, אני לא מציע להתעכב עליה. אנחנו לוקחים זמן יקר

גנץ: לא לא לא... ראש הממשלה, אתה, שר הבריאות ואני היינו על אותה שיחה. עוד אנשים היו על השיחה הזאת. סוכם שתהיה ישיבת ממשלה ביום רביעי בבוקר ונדון איך ממשיכים. זה היה הסיכום. הוא לא קרה. גם הוא לא קרה

שר הבריאות יולי אדלשטיין, שנכח גם הוא בשיחה, שיגר עקיצה לשר הביטחון גנץ ולשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה. אדלשטיין התלונן על היעדר אכיפה, והביע תקווה שהמשטרה תיתן דוחות מרביים לחנויות שייפתחו בניגוד להנחיות.

אדלשטיין: השר אוחנה, אתה איתנו על המסך? אני לא רואה אותך. אתמול הכותרת ב"גלובס" היא כדלקמן, שר הביטחון, אומר מנכ"ל ביג "אני פותח ביום ראשון ולא מעניין אותי שום דבר". אז אני מקווה מאוד שלאור חוק הקנסות שעבר בתמיכתך הגדולה, שר הביטחון, שיבואו השוטרים וידביקו לו בכל ביג שפתוח את הקנס המקסימלי, כי אם כך יתנהל העסק אז אנחנו גם... פשוט אנה אנו באים? 

שר הביטחון גנץ דווקא הביע הזדהות עם בעלי העסקים וטען כי הם מחכים כבר 35 ימים, ונאלצים להתמודד עם "מריחות זמן" של הממשלה ושל אנשי משרד הבריאות.

גנץ: פיליבסטר פוליטי ופיליבסטר אפידמיולוגי כזה, שבסופו של דבר אומרים לא, נתחיל רק ביום שני ורק אז נעשה שלב ראשון, נחכה עשרה ימים. והם עושים את זה בתנאים טובים, וצריך להגיד את האמת על זה

מיד אחרי חילופי הדברים בין שר הבריאות לשר הביטחון - פרץ ויכוח חריף בין נתניהו לגנץ

נתניהו: הוא (הדיון) לא קרה מכמה טעמים. אתה יודע שהכנסת לא השלימה את החקיקה וחיכינו. הבקשה להשלמת חקיקה...

גנץ: אפשר היה לעשות את הדיון על הסגר גם בלי הקנסות, זה לא נכון

נתניהו: הבקשה לחקיקה בכנסת הייתה שלכם

גנץ: אפשר היה לעשות את זה קודם. הסיפור של הקנסות לקח חודשיים, אתה יודע את זה. הוא שכב חודשיים ולא קודם, אתה יודע את זה היטב

אחרי סבב העימותים הזה, חברי הממשלה יצאו להפסקה קצרה ולאחריה חרג נתניהו מהסיכומים והביא להצבעה את הארכת הסגר, על אפו וחמתו של בני גנץ ובניגוד לחוק. היועץ המשפטי לממשלה הודיע מיד כי ההחלטה מבוטלת משום שלא עברה בסמכות.

בשלב הזה הפנו ראש הממשלה והשר אוחנה חיצים של ביקורת כלפי גנץ וכלפי היועץ המשפטי לממשלה.

נתניהו לגנץ: הדם של ישראלים רבים יהיה על הידיים שלך!

אוחנה למנדלבליט: תחזור למקום הטבעי שלך, דע את מקומך

גנץ השיב לנתניהו: אל תלמד אותי כלום על חיי אדם, אתם זורים חול בעיני הציבור

ההקלטות האלו מספקות הצצה נדירה לישיבות הממשלה ולאופן שבו מתקבלות ההחלטות. במקום דיון מקצועי, שקשור בבריאות, בחיים ובחירות של אזרחי מדינת ישראל – קיבלנו שעות ארוכות של ויכוחים בין מנהיגי ציבור שהיו יכולים לבייש גן ילדים, ובסופן החלטות שנויות במחלוקת, ברגע האחרון, בניגוד לעמדת אנשי המקצוע, ובלי תכנון לטווח הארוך.

שר הביטחון בני גנץ מסר בתגובה למה שכינה: "הדלפות מגמתיות וחמורות מדיוני הממשלה" לפרסם את הפרוטוקולים של דיוני הממשלה וקבינט הקורונה במלואם ולא רק הדלפות לצרכים אישיים ומשפטיים של ראש הממשלה.

הפופולריים