אחרי דרמה לילית: הממשלה אישרה את הארכת הסגר עד ליום ראשון ב-07:00

הממשלה אישרה את הארכת הסגר עד ראשון ב-07:00

החל מראשון תבוטל מגבלת המרחק, ייפתחו מקומות עבודה בלי קהל, צימרים ושמורות טבע, ויתאפשר איסוף עצמי ממסעדות. פתיחת גני הילדים עדיין תלויה במתווה שיסוכם מול משרד החינוך • בשבוע הבא תתכנס שוב הממשלה כדי לדון בפתיחת המסחר
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, בני גנץ, אכיפת הסגר
צילום: צילום: אורן בן חקון, נתי שוחט, לירון מולדובן, פלאש 90

בתום דיון ארוך וסוער, הממשלה אישרה הלילה (שישי) את הארכת הסגר עד ליום ראשון ב-07:00 בבוקר. לפי הסיכום שהושג בין הליכוד לכחול לבן, החל מיום ראשון: תבוטל מגבלת המרחק, ייפתחו מקומות עבודה בלי קהל, צימרים, שמורות טבע ושירותים של אחד על אחד, ויתאפשר איסוף עצמי ממסעדות.

מערכת החינוך, לפי שעה, לא תחזור לפעילות ביום ראשון. פתיחה של גני הילדים תסוכם בנפרד בין משרדי הבריאות והחינוך. עוד סיכמו השרים כי ביום ראשון תתכנס שוב הממשלה כדי לדון בפתיחת המסחר.

גנץ: "נאמרו דברים חמורים" | הדרמה הלילית בישיבת הממשלה

החלטת הממשלה על הארכת הסגר התקבלה לאחר דרמה לילית בישיבה, שבה אושרה תחילה הארכת הסגר עד יום ראשון בחצות, אך היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, פסל את ההצבעה בעקבות התנגדות כחול לבן. היו"ר בני גנץ ומפלגתו טענו שההצבעה לא תקפה כי לא הייתה הסכמה בין גנץ לנתניהו כפי שמחייב ההסכם הקואליציוני בין הצדדים וחוק יסוד הממשלה.

"על פי חוק יסוד הממשלה, שתוקן בהתאם להסכם הקואליציוני, אם מספר השרים בין הגושים אינו שווה, נדרש לקבוע מנגנון שיבטיח קול הצבעה שווה בממשלה לכל אחד מהגושים. בהתאם לחוות הדעת המשפטית של היועץ המשפטי לממשלה, בהיעדר מנגנון מאזן כאמור, משמעות הוראה זו היא שאם אחד מהגושים מתנגד פה אחד להצעת החלטה, הרי שההצעה אינה יכולה לעבור", נמסר מטעם מנדלבליט.

פסילת ההחלטה הביאה לעימות סוער ולחילופי האשמות קשים בין הצדדים. כל זאת כשנותרו שעות ספורות בלבד עד לפקיעת הסגר.

נתניהו לגנץ: "הדם של ישראלים רבים יהיה על הידיים שלך"
גנץ: "אל תלמד אותי על חיי אדם כלום"

ראש הממשלה נתניהו תקף את גנץ וכחול לבן: "האסטרטגיה שלכם ושל היועץ המיוחד שלך ספי שקד היא לפתוח כמה שיותר. גנץ רוצה כמה שיותר תחלואה קשה בשביל הבחירות. אתם דנים הרבה ישראלים למוות קשה. שמענו את היועץ, אנחנו מבינים את המשחק הזה"

בתגובה אמר גנץ לנתניהו: "לא החלפתי עם ספי שקד מילה וחצי מילה על הישיבה הזאת. אל תספר לי סיפורים, אל תלמד אותי על חיי אדם כלום. נהוג שמביאים החלטות במשותף"

נתניהו המשיך במתקפה: "דם של ישראלים רבים יהיה על הידיים שלך"

גנץ השיב: "לא החלפתי עם ספי שקד מילה וחצי מילה על הישיבה הזאת!"

חילופי האשמות חריפים. בני גנץ ובנימין נתניהו (צילום: אורן בן חקון, פלאש 90)

בשלב הזה ניסו חלק מהשרים להרגיע את הרוחות.

השר מיכאל ביטון: "בואו נעצור ונגיע להסכמות, ראש הממשלה ושר הביטחון תשבו ותגיעו להסכמות"

השרה אורית פרקש הכהן: "אני חושבת שהתחלנו דיבור פורה עם שר הבריאות, אני מבקשת עוד זמן לקבל הפסקה"

שר הבריאות אדלשטיין: "שוחחתי עם שר הביטחון, הכול ברוח טובה אבל לצערי הרב לא הגענו להסכמות"

נתניהו לשרי כחול לבן: "בתחילת המגפה כשדיברנו על אלפי הרוגים גיחכו. כל המומחים אומרים שאם נפתח עכשיו את המסחר והכלכלה במהירות זה יביא לכך שיחלו במחלה קשה אלפי ישראלים, ומן הסתם ימותו הרבה ישראלים. לאחר ששמעתם את זה, אתם באים בעמדה אחודה ומתנגדים להמלצות משרד הבריאות"

השר עמיר פרץ פנה לראש הממשלה: "אני מכיר אותך הרבה שנים. אני לא ראיתי שום דבר פוליטי בדיון. אל תשכח שאנחנו חושבים אותו דבר כמו שר האוצר שלך. לא באתי אליך בטענות למה הסגר לא עובד והאשמתי אותך. כל מה שמשרד הבריאות ביקש קיבלנו במשך שבועות. אומרים לנו שיש סגר אבל אין סגר"

במקביל התפתח עימות בין השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה לאנשי הייעוץ המשפטי.

אוחנה אמר על החלטת היועץ המשפטי לממשלה לפסול את ההצבעה: "צריך לקבוע מנגנון. הממשלה מעולם לא קבעה מנגנון ולכן אין תוקף. לא בכדי אין חוות דעת כתובה בפנינו"

מנדלבליט לאוחנה: "אתה לא אמון על פירוש החוק. זה לא התפקיד שלך"
אוחנה: "אתה תגיד לי מה התפקיד שלי?"

מנדלבליט השיב: "אין חוות דעת כתובה כי לא הגענו למצב הזה לפני כן"

המשנה ליועץ המשפטי רז נזרי: "אנחנו בייעוץ המשפטי לממשלה עושים את תפקידנו יום ולילה. הסיטואציה היא סיטואציה בעייתית, אני בעד משילות אבל יש פה מצב כאוטי. יש כאן חוק יסוד, החוק קבע הסדר ייחודי ולא פשוט"

אוחנה לנזרי: "אתה מוכן להקריא את החוק?"

נזרי: "תן לי ברשותך. אני מסביר ואקריא את החוק"

מנדלבליט תקף את אוחנה: "השר לביטחון הפנים אתה לא אמון על פירוש החוק. זה לא התפקיד שלך"

בתגובה תקף אוחנה את מנדלבליט: "אתה תגיד לי מה התפקיד שלי? תחזור למקום הטבעי שלך, דע את מקומך"

בהמשך, בעוד שהשרים יצאו להפסקה על מנת להגיע להבנות, המשיך אוחנה במתקפה על מנדלבליט כשפרסם הודעה מטעמו: "הממשלה מעולם לא קבעה את המנגנון האמור בסעיף לחוק יסוד הממשלה – ועל כן הצבעות מתקבלות באופן דמוקרטי ברוב קולות. היועץ יצר בדיה יש מאין. משמעות ביטול ההצבעה - החל מ-07:00 הכול פתוח. היועץ פועל בניגוד לחוק"

"דע את מקומך". השר אמיר אוחנה ואביחי מנדלבליט (צילום: פלאש 90)

לבסוף הסכימו השרים לנסות שוב להגיע להבנות, כשנתניהו אומר: "אינני מקבל את עמדת היועץ אבל אני מוכן לדון"

הדיון הסוער הסתיים כאמור בהסכמות. אך סיכומו של גנץ בסיום אומר הכול על הישיבה, וייתכן שגם על האופן שבו צפויות להתנהל הישיבות הבאות: "נאמרו פה דברים חמורים. כחול לבן מעולם לא עצרה סגר כשהיה צריך. לא סיכנתי חיי אדם - זו אמירה מופקרת ושקרית. הממשלה הזו היא פריטטית, ככה היא קמה וככה היא תפעל עד לסיומה".

המתווה שמציע משרד הבריאות ליציאה מהסגר - כפוף למספר המתחסנים

תנאים לפעימה הראשונה
- הגעה לשני מיליון מחוסנים במנה שנייה (+חצי מיליון מחלימים)
- הגעה לשיעורי מחוסנים של 80% מאוכלוסיית בני 50 ומעלה
- מקדם הדבקה קטן מ-1
- פחות מאלף חולים שמצבם קשה

תנאים לפעימה השנייה
- הגעה לשלושה מיליון מחוסנים במנה שנייה (+חצי מיליון מחלימים)
- הגעה לשיעורי מחוסנים של 90% מאוכלוסיית בני 50 ומעלה
- מקדם הדבקה יציב וקרוב ל-1
- פחות מ-800 חולים שמצבם קשה

תנאים לפעימה השלישית
- הגעה לארבעה מיליון מחוסנים במנה שנייה (+חצי מיליון מחלימים)
- הגעה לשיעורי מחוסנים של 95% מאוכלוסיית בני 50 ומעלה
- מקדם הדבקה יציב וקרוב ל-1
- מספר החולים שמצבם קשה - יציב

הממשלה אישרה את הכפלת הקנסות למי שיפרו את ההגבלות

הפעלת עסק או מקום הפתוח לציבור שהפעלתו אסורה ייקנס באופן הבא
- מקום ששטחו עד 100 מטרים - קנס של 5,000 שקלים
- מקום ששטחו בין 100 ל-500 מטרים - קנס של 7,500 שקלים
- מקום ששטחו מעל 500 מטרים - קנס של 10,000 שקלים

בנוגע לקיום אירוע אסור או אירוע מוגבל עם מספר משתתפים גבוה מהמותר
- שטח פתוח - קנס של 5,000 שקלים
- שטח סגור -קנס של 10,000 שקלים

כמו כן, הוחלט על העלאת הקנסות בנוגע להפעלת מוסד המקיים פעילות חינוך בניגוד לתקנות
- מוסד שמספר התלמידים בו עד 35 - קנס של 5,000 שקלים
- מוסד שמספר התלמידים השוהים בו עולה על 35 - קנס של 10,000 שקלים

נתב"ג צפוי להישאר סגור, חובת הבידוד לשבים מחו"ל הוארכה 

נמל התעופה בן גוריון צפוי להישאר סגור גם בשבוע הבא בשל העלייה בנתוני התחלואה בקורונה. לאור זאת ולאור הביקורת שנשמעה כלפיו, ראש הממשלה נתניהו הודיע מוקדם יותר כי הוא מבטל את ביקורו באיחוד האמירויות. מדובר בפעם השלישית שנתניהו מבטל ביקור במדינה.

אתמול אישרה הממשלה את הארכת חובת הבידוד במלוניות לשבים לארץ מכל מדינות העולם. ההארכה תהיה לשבועיים נוספים - עד ל-21.2. משך הבידוד הוא 14 ימים ללא בדיקת קורונה או עשרה ימים למי שקיבל שתי בדיקות קורונה שליליות. בעלי תעודת מתחסן שקיבלו את שתי מנות החיסון לקורונה אינם מחוייבים בבידוד. הודגש כי בקשות חריגות ייבחנו מול ועדה של משרד הבריאות בנתב"ג.

ימומש האיום של רשתות המסחר לפתוח ביום ראשון?

יו"ר איגוד רשתות המסחר, האופנה וההסעדה שחר תורג'מן, התייחס אתמול לאיום של רשתות המסחר לפתוח ביום ראשון גם אם הסגר יוארך, ואמר: "לא נפתח ויהי מה, ולא נצא נגד החלטת הממשלה - אבל אם ייפתח איזה חלק אחד, אפילו גני הילדים - אנחנו נפתח הכול".

תורג'מן התראיין בתוכנית משחקי הכיס בכאן רשת ב, ואמר לליאל קייזר ולשאול אמסטרדמסקי כי אין סיבה לא לאשר את פתיחת המסחר כולו. "עלות הנזק על שבוע אחד של סגר היא בין 6-5 מיליארד שקלים - אנחנו כל שנה מתווכחים על חצי מיליארד שקלים בסל הבריאות. סוגרים פה סגמנט שלם שתרומתו לתחלואה מינורי", אמר תורג'מן.

יו"ר איגוד רשתות המסחר, האופנה וההסעדה מתח ביקורת על התנהלות הממשלה ועל האכיפה הלא שוויונית לדבריו, וציין כי "איפה כל חטאנו? שאנחנו ממושמעים וסוגרים כשאומרים לנו. כל שאר המרכיבים בחברה לא ממושמעים - המגזר הערבי, החרדי, בנתב"ג שערוריה - ואת הכול מביאים לפתחנו. המסחר סגור 180 יום. אנחנו עלה תאנה של הממשלה כדי להראות שהיא עושה משהו".

מעסיקים יוכלו לקבל החזר על עובדים ששהו בבידוד

החל מיום ראשון, כל אחד מהמעסיקים יוכל להיכנס למערכת של ביטוח לאומי, לדווח על העובדים ששהו בבידוד החל מ-1 באוקטובר 2020 ולקבל החזר על השכר ששולם להם בזמן ששהו בבידוד. התשלום יתבצע רק עבור ימי הבידוד שדווחו למשרד הבריאות.

מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, אמר: "חשוב להזכיר כי מדובר בתשלום רטרואקטיבי, ולכן כדי שנוכל לטפל בבקשות במהירות וביעילות האפשרית למען המעסיקים, אבקש להשתדל ולהיכנס באופן הדרגתי ולא כולם ביום ראשון על מנת למנוע עומס על המערכת".

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, עמיחי שטיין, מיכאל שמש ואמוץ שפירא

הפופולריים