נתניהו שוקל להאריך הגבלות גם בפברואר

נתניהו שוקל להאריך הגבלות גם בפברואר

מערכת החינוך צפויה להיפתח באופן חלקי בלבד בסוף החודש • דיון על תוכנית היציאה מהסגר יתקיים לקראת סוף השבוע
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סגר שלישי, מחסומים בכניסה לירושלים, 15.01.21
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ההגבלות יימשכו בפברואר? ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל להאריך חלק מההגבלות גם לחודש הבא. בנוסף, מערכת החינוך צפויה להיפתח באופן חלקי בלבד בסוף החודש. הדיון על תוכנית היציאה מהסגר יתקיים לקראת סוף השבוע.

נתניהו חושש מהשתלטות המוטציות על התחלואה. התוכנית של משרד הבריאות, שבה רה"מ מצדד, מדברת על פתיחה חלקית בלבד של מערכת החינוך, כך שכיתות ה' עד י' לא ייפתחו אלא רק השכבות הנמוכות, ותלמידי כיתות י"א וי"ב. גם לגבי המסחר צפויות להמשיך הגבלות חריפות.

דיון על היציאה מהסגר יתקיים לקראת סוף השבוע, ככל הנראה ביום רביעי או חמישי. בסביבת רה"מ אמרו כי לא התקבלה החלטה בנושא, וכי דיון באסטרטגיית היציאה יתקיים בהמשך השבוע.

המוטציה הקליפורנית

מוטציה חדשה של קורונה התגלתה בישראל ומקורה בלוס אנג'לס, קליפורניה שבארצות הברית - כך עדכן הערב משרד הבריאות. המוטציה התגלתה בחולה שהגיע מארצות הברית שאף הדביק ארבעה חולים נוספים.

בסוף חודש דצמבר, החלו בקליפורניה לחפש סוגים שונים של נגיף קורונה בעקבות התפשטות המוטציה הבריטית. בתהליך מצאו המדענים וריאנט חדש, מקומי. המוטציה החדשה משוייכת למשפחת נגיפים שמוכרים בתור Cal.20C.

כרגע אין הוכחה לכך שהמוטציה מקליפורניה היא קטלנית יותר, ועדיין לא ברור גם אם הווריאנט החדש מדבק יותר. 

הממשלה הכריעה היום כי נמל התעופה בן גוריון ייסגר למשך שבוע החל ממחר בחצות. זאת כדי למנוע כניסת מוטציות של נגיף קורונה לישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח הישיבה: "אנחנו מקדימים את העולם, נסגור את המדינה הרמטית".

הממשלה קבעה כי יבוטלו סטטוס טיסות נוסעים רגילות. לא יאושרו טיסות "רגילות" המופיעות במערכת, אלא רק טיסות שיוגדרו "מיוחדות". כמו כן, תיאסר כניסת מטוסים זרים לישראל, למעט טיסות מטען, טיסות לכיבוי אש וטיסות לפינוי חירום רפואי. תוגבל זמנית של היתרי הפעלת חברות התעופה הישראליות. יצומצו החריגים ליציאה בטיסה אל מחוץ לישראל, כך שיכללו את המקרים הבאים בלבד: טיפול רפואי, הליך משפטי שאותו אדם צד לו או נדרש להשתתף בו או לוויה של קרוב משפחה.

מבצע החיסונים - המורים מתחסנים בשיעור נמוך

לאחר שארגוני המורים טענו כי יש לתעדף מורים ועובדי הוראה לפני קבוצות אחרות בקבלת החיסונים, מאז נפתחו גם עבורם שורות החיסונים לפני כשבועיים - התחסנו רק כ-30% מכלל עובדי מערכת החינוך.

מנתוני קופות החולים עולה כי במכבי חוסנו כ-40% מכלל עובדי מערכת החינוך, במאוחדת 31%, בכללית 27% ובקופת חולים לאומית 23% סך הכל.

כמו כן כ-30 אלף מבני הנוער כבר חוסנו ביממה הראשונה (כ-10%). במשרד הבריאות נתנו לקופות החולים 150 אלף חיסונים עבור בני הנוער מתוך המחסנים של המנה השניה, עקב מחסור בחלק מהקופות, עד שיגיע המשלוח הבא.

הפופולריים