מאבק בין משרד הפנים לשלטון המקומי: "ביבס נוהג בפופוליזם זול"

הקרב על השלטון המקומי: "ביבס נוהג בפופוליזם"

יו"ר מרכז השלטון המקומי יצא נגד הרפורמה שמקדם משרד הפנים להאצלת סמכויות מהממשלה לרשויות מקומיות ואזוריות. לדבריו, המהלך מיותר ויכביד עוד יותר על בירוקרטיה • מנכ"ל משרד הפנים: ביבס בחר להתעלם מפניותינו לקידום המהלך בצורה משותפת, ואינו מבין את החומר לעומק
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אריה דרעי, חיים ביבס
צילום: צילומים: מרים אלסטר, פלאש 90

מאבק בין שר הפנים אריה דרעי ליושב ראש המרכז לשלטון מקומי חיים ביבס על האצלת סמכויות לרשויות המקומיות. בכיר במשרד הפנים טוען כי "ביבס נוהג בפופוליזם זול ומנסה לסכל את המהלך". הרשויות דרשו בעקבות משבר הקורונה האצלת סמכויות מהממשלה אליהן, ומשרד הפנים החל לקדם רפורמה בנושא ולהעביר סמכויות לרוב שלטוני אזורי. אלא שכעת מנסה ביבס לסכל את המהלך ודורש שהסמכויות יהיו ישירות לכל הרשויות. זאת בניגוד למסקנות צוות מקצועי שבחן את המצב בעולם, ומצא כי לא כל הרשויות בישראל יכולות לנהל את עצמן מסמכויות מוגבורות.

יו"ר השלטון המקומי פנה אתמול במכתב לשר הפנים, וטען שמשרדו מנותק מהרשויות והגדיר את מסקנות הרפורמה של המשרד "הזויות". "לא ניתן לפתור בעיות אלו באמצעות הקמת רובד חדש ומיותר של ממשל אזורי, שבינו לבין הסדרת נושאים אלו אין שום קשר מעשי", כתב. "הרובד השלטוני החדש, לא זו בלבד שאיננו מביא בשורה כלכלית למשלם המיסים, הוא מציע להקים מנגנוני ענק עם מאות ואלפי עובדים מיותרים, שיכבידו על הבירוקרטיה הקיימת". 

מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, השיב במכתב תקיף לביבס וציין כי מדובר ברפורמה חשובה להרחבת השירותים לתושב, כפי שקורה כיום במדינות המתקדמות בעולם. לדבריו של כהן, המשרד פנה כמה פעמים למרכז לשלטון המקומי ולמרכז המועצות האזוריות כדי לקדם את המהלך בשיתוף פעולה. הכוונה הייתה להקים צוות משותף, אך בכל פעם בחר ביבס, לדבריו, להתעלם. בעניין טענת מנגנוני הענק, הסבירו במשרד הפנים כי ביבס לא מבין את החומר לעומק וכי דווקא מדובר בצמצום התאגידים האזוריים תחת קורת גג אזורית אחת, שתתכלל ותוריד עשרות משרות מיותרות שלא מתואמות האחת עם השנייה.

הרפורמה גובשה במסגרת צוות מקצועי שמינה השר דרעי ובחן את השפעותיו של רובד שלטוני חדש, שבראשו יעמוד אדם שייבחר באופן דמוקרטי. על פי הרפורמה, קורת הגג האזורית תעסוק בפיתוח מרחבי ותקבל לידיה תחומי אחריות וסמכות ממשרדי הממשלה בנושאים חוצי-גבולות מוניציפליים, לצד ביזור ישיר לרשויות המקומיות בנושאים שונים. על פי המסקנות של הצוות המקצועי, אי אפשר להעביר את הסמכויות באופן אחיד לרשויות, משום שישנן כ-200 רשויות שיתקשו לנהל סמכויות בעצמן, ללא התערבות הממשלה.

בכיר במשרד הפנים לכאן חדשות אמר לכאן חדשות: "חיים ביבס נוהג בפופוליזם זול. אין לו שום הבנה, ולצערנו הוא לא למד את הנושא שמיטב המומחים הקדישו לו ימים ולילות כדי לגבש תוכנית שאמורה לסייע לרשויות המקומיות ולתושביהם. עצוב מאוד שזו הגישה של השלטון המקומי, שבמקום לשלב ידיים למען הרשויות ולשיפור השירותים הניתנים לאזרחים, מעדיפים מטעמים קטנוניים זולים לבקר בלי ללמוד את הנושא ולהכירו כלל וכלל".

עוד אמר הבכיר כי במשרד "מתקשים לדעת אם להאמין לביבס, שביד אחת קורא להאציל סמכויות וביד שנייה, לאחר שהדבר מיושם בעבודה רצינית ומקפת, בוחר לתקוף את מה שהמליץ עליו כדי לזכות בכותרת בפופוליסטית לרגע".

הפופולריים