ביידן יחזור להסכם הגרעין? "לא כל מחלוקת היא בהכרח משבר"

חזרה להסכם הגרעין? "לא כל מחלוקת - משבר"

שגריר ישראל לארה"ב ולאו"ם הבהיר בכאן רשת ב כי הזרם המרכזי של ממשל ביידן ושל המפלגה הדמוקרטית "אוהד מאוד את ישראל". השר גלנט הדגיש כי נתניהו יודע לעבוד גם עם ממשלים דמוקרטיים וגם עם רפובליקניים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביידן נשבע
צילום: רוייטרס

שגריר ישראל לארצות הברית ולאו"ם גלעד ארדן התייחס הבוקר (חמישי) להשבעת ג'ו ביידן לנשיא ארצות הברית ולחשש מהממשל החדש. ארדן הבהיר בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי הזרם המרכזי של הממשל החדש ושל המפלגה הדמוקרטית "אוהד מאוד את ישראל ורואה בה בעלת ברית חשובה". על האפשרות כי ביידן יחזור להסכם הגרעין עם איראן אמר ארדן כי "לא כל מחלוקת היא בהכרח משבר".  

נתניהו צפוי להתנגד לתוכנית ביידן על הסכם הגרעין האיראני

ארדן הדגיש כי יכולות גרעיניות בידי משטר האייתוללות יהיו סכנה קיומית לעתידה של מדינת ישראל ובנושא הזה אין פשרות ואין פוליטיקה. השגריר הוסיף: "יש בסיס רב לאופטימיות וצפויות לנו שנים של הרחבת שיתוף הפעולה עם ארצות הברית לתחומים נוספים". 

האזינו לריאיון עם השגריר גלעד ארדן

גם שר החינוך יואב גלנט התייחס להשבעה וציין את היותה של ארצות הברית בעלת ברית של ישראל הרבה שנים. גלנט הבהיר בריאיון בתוכנית כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יודע לעבוד גם עם ממשלים דמוקרטיים וגם עם רפובליקניים.

גלנט הזכיר את ממשל ברק אובמה ואמר כי נתניהו הצליח להגיע להסכמות גם עם ממשלו - "אף שהיו עמו חילוקי דעות". לדברי השר, היעד הישראלי בעדיפות עליונה הוא למנוע מאיראן נשק גרעיני. "הסכם הגרעין עם איראן היה בעייתי מאוד, אך לא נדבר עם האמריקנים בקווים אדומים", אמר גלנט בריאיון.

האזינו לריאיון עם השר יואב גלנט

בעניין הבנייה בשטחי יהודה ושומרון אמר גלנט כי ישראל צריכה להמשיך ולהגדיל את אחיזתה, ולתת את השירותים המתאימים למאות אלפי הישראלים הגרים שם. "נמתין ונראה מה אומר ממשל ביידן, אבל יש עובדות בשטח", הדגיש השר גלנט.

ביידן נכנס אתמול לתפקידו וכבר הספיק לחתום על 17 צווים נשיאותיים, שרובם ככולם יהוו שינוי מדיניות לעומת קודמו בתפקיד דונלד טראמפ. בין הצווים: החלטה להחזיר את ארצות הברית לאמנת פריז למאבק בהתחממות הגלובלית, חובת עטיית מסכות בשטחים פדרליים למאה הימים הקרובים, מניעת פינוי דיירים שאינם יכולים לעמוד בתשלומי השכירות בגלל מגיפת הקורונה ועוד צווים אחרים שמבטלים הוראות שהנהיג טראמפ.

בתוך מאה ימים מבטיח הנשיא ביידן להעביר גם רפורמת הגירה מקיפה שתאפשר למהגרים לא-חוקיים מסלול לאזרחות, וגם תוכנית חדשה להתמודדות עם משבר האקלים. את כל הדברים האלה הוא יצטרך לעשות כשמשפט ההדחה של טראמפ מרחף ברקע.

הפופולריים