נתניהו בנצרת: מי שחושב שנזכרנו בערבים רק לפני הבחירות – משקר

רה"מ: מי שחושב שנזכרנו בערבים רק עכשיו - משקר
ראש עיריית נצרת לרה"מ: בחרנו ברשימה המשותפת והם לא עשו כלום, החברה הערבית מאוכזבת • עשרה עצורים במחאה נגד רה"מ לקראת ביקורו בעיר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו בנצרת 13.01.21
צילום: -

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (רביעי) בביקורו בנצרת: "מי שחושב שנזכרנו בערבים רק לפני הבחירות – או שהוא משקר או שהוא לא יודע את העובדות". עוד ציין נתניהו שכל אזרחי ישראל צריכים להצביע והוסיף שהוא מאמין שערביי ישראל צריכים להיות חלק מלא מהחברה הישראלית. 

ראש הממשלה התייחס למחאה נגדו בעיר מוקדם יותר, בהשתתפות חברי כנסת מהרשימה המשותפת. "הפגנות של הרשימה המשותפת הן סימן לייאוש", ציין. "גם הם רואים את התמיכה הגוברת בי ובליכוד בחברה הערבית. אזרחי ישראל הערבים – אתם מצטרפים לליכוד משום שאתם רוצים להצטרף סוף סוף למפלגת שלטון, מפלגה עם קבלות". 

עוד הודיע נתניהו שביקש מהשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להכין תוכנית למיגור הפשיעה והאלימות בחברה הערבית, בדגש על המלחמה בארגוני הפשע. "עשינו זאת בהצלחה נגד ארגוני פשע בחברה היהודית, ונעשה זאת בהצלחה גם בחברה הערבית". גורם ברשימה המשותפת הגיב להכרזה ואמר: "נתניהו עשה תרגיל למנסור עבאס, שקיווה שהתוכנית למיגור הפשיעה ברחוב הערבי תיזקף לזכותו".

"בחרנו ברשימה המשותפת והם לא עשו כלום. החברה הערבית מאוכזבת"

ראש עיריית נצרת עלי סלאם נשא גם כן דברים בזמן הביקור, וטען שיחד עם הסיוע לערביי ישראל, ישנו צורך בכינון שלום עם הפלסטינים. "הוכחת שאתה יכול לעשות שלום", אמר סלאם לנתניהו. "אנחנו ערביי ישראל נהיה גשר השלום. כל מה שאתה עושה – אם לא יהיה שלום אמיתי עם הפלסטינים, זה לא טוב, נמאס לנו". על האכזבה מהרשימה המשותפת הוסיף ראש העיר: "בחרנו במשותפת והם לא עשו כלום, החברה הערבית מאוכזבת". 

מוקדם יותר נעצרו עשרה בני אדם במחאה נגד נתניהו, לקראת ביקורו בנצרת. עשרות בני אדם הגיעו למחות בעיר ועימות פרץ בין כוחות המשטרה למפגינים. השוטרים מנעו מהמוחים להתקרב לבניין שאליו נתניהו הגיע. 

כאמור, חברי כנסת מהרשימה המשותפת הגיעו גם הם להפגנה, וחברת הכנסת אעידה תומא סולימאן אמרה: "אנחנו פה להפגין נגד ניסיון נתניהו לסחור בחיסונים לאזרחים בעד קולות. הוא לא יקושש קולות מנצרת, שידועה בקו הפטריוטי שלה".

על רקע שמועות שנפוצו בנצרת לקראת ביקור נתניהו ופגישתו עם ראש העירייה עלי סלאם, הבוקר אמר סלאם לרדיו "נאס": "אני ראש העירייה ואין לי שום כוונה להתמודד לכנסת". בעיר נפוצו דיווחים שראש הממשלה יציע לו שיריון ברשימת הליכוד, אך הוא הכחיש בריאיון לרדיו והבהיר שיישאר ראש העיר.

במקביל לדיווחים על התקרבות לליכוד, אתמול בערב נפגש עם סלאם יו"ר רע"מ מנסור עבאס, האיש שברשימה המשותפת רואים בו האשם העיקרי בהיחלשות המפלגה לקראת הבחירות, על רקע המגעים מול נתניהו והליכוד.

עבאס הגיע לסלאם כדי לדון באפשרות של הליכה משותפת בבחירות – למקרה שבו עבאס יתפטר מהמשותפת. כמה שעות אחר כך סלאם הצטלם בסרטון עם נאיל זועבי, שהוא בעצמו מתמודד ברשימת הליכוד לכנסת, והביע בו תמיכה. עבאס הבין מהסרטון שלא יוכל לפעול בשיתוף פעולה עם סלאם שיוביל לריצה משותפת.

בפני הרשימה המשותפת עומדות כמה אפשרויות. הראשונה היא לשמור על כל הרשימה מאוחדת כמו עכשיו, אך אפשרות זו לא סבירה בשל המתחים הקשים בין חלקי הרשימה. האפשרות השנייה היא הליכה בשתי רשימות – עבאס וטיבי מול חד"ש ובל"ד. האפשרות השלישית – עבאס ירוץ לבד, אך זו אפשרות מסוכנת. סימני השאלה שנותרו לגבי הליכוד: את מי נתניהו יכניס מהציבור הערבי אם בכלל?

הפופולריים