פרסום ראשון: מנדלבליט עדכן אישית את נתניהו שבועיים לפני חקירתו הראשונה

מנדלבליט עדכן אישית את נתניהו לפני חקירתו

זאת בניגוד לטענת רה"מ כי היועמ"ש לא אישר את פתיחת חקירתו, אל רק בדיעבד - ולכן יש לבטל את כתב האישום נגדו. הפרקליטות הגישה לביהמ"ש הודעה המפרטת את הסכמתו של מנדלבליט לפתיחת חקירותיו של נתניהו. הליכוד: תשובת הפרקליטות היא הפרה בוטה של החלטת בית המשפט ומבזה אותו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, אביחי מנדלבליט
צילום: צילום: גטי אימג'ס

משפט נתניהו: בניגוד לטענת ראש הממשלה בנימין נתניהו כי היועץ המשפטי לממשלה לא אישר את פתיחת חקירתו, אל רק בדיעבד, ולכן יש לבטל את כתב האישום נגדו בתיקי האלפים, לכאן חדשות נודע כי אביחי מנדלבליט עדכן את נתניהו באופן אישי כי הוא החליט לזמנו לחקירה. כך פורסם היום (שלישי) לראשונה בכאן רשת ב.

את העדכון מסר היועץ לראש הממשלה כשבועיים לפני פתיחת החקירה. באותו שלב עדיין היה מדובר ב"בדיקה", ורק שבועיים וחצי אחרי העדכון של היועץ - נחקר ראש הממשלה במעונו בפעם הראשונה, יצאה הודעה פומבית שיש חקירה של ממש ונחשף תיק 2,000, בנוסף לתיק 1,000.

היועץ כמובן לא עדכן את ראש הממשלה בסטטוס של החקירה, ואם יעיד או ייחקר כחשוד, אם כי אפשר להעריך שנתניהו הניח שמדובר בחקירה תחת אזהרה. ידוע גם שראש הממשלה הופתע מתיק 2,000 ומהחשדות נגדו בתיק זה.

בפנייתם לבית המשפט המחוזי בירושלים בשבוע שעבר, כתבו סנגוריו של נתניהו כי סעיף 17 לחוק יסוד הממשלה קובע שאי אפשר לפתוח בחקירה פלילית הנוגעת לראש ממשלה מכהן, אלא לאחר קבלת אישור של היועץ המשפטי לממשלה. לדבריהם, אישורו הרשמי של מנדלבליט לחקירה ניתן בשלב שכבר בוצעו פעולות חקירה של ממש, ולכן מדובר בפגם המחייב את ביטול כתב האישום. "זו דרישה חוקתית ומשמעות הפרתה שחקירת ראש הממשלה נפתחה בניגוד לדין", כתבו הסנגורים.

היום העבירה הפרקליטות לבית המשפט המחוזי בירושלים הודעה המפרטת את הסכמתו של היועץ המשפטי לממשלה לפתיחת חקירותיו של ראש הממשלה. במסמך מודיע היועץ המשפטי לממשלה כי הוא זה שנתן באופן אישי את הסכמתו לחקירותיו של ראש הממשלה, וכי הוא אישר, הסכים וליווה את מהלכי הבדיקה והחקירה. מנדלבליט מוסיף ומדגיש כי לא רק שניתנה הסכמה ראשונית על ידו לפתיחת הבדיקות או החקירות בשלושת תיקי החקירה, כל אחד בזמנו, כמתחייב מהחוק, אלא גם ניתן אישור על ידו בשלבים שונים לעוד עשרות רבות של פעולות חקירה בתיקים, אף שעל פי החוק נדרשת הסכמתו לפתיחת חקירה בלבד.

מהליכוד נמסר בתגובה להודעת הפרקליטות: "עד עכשיו הפרקליטות טענה שאישור היועמ״ש הוא לא חלק מחומר החקירה ולכן אין להעבירו לסנגורים, ועכשיו היא טוענת שבכלל לא היה צריך אישור בכתב. תשובת הפרקליטות מוכיחה שהפרקליטות שיקרה ושמעולם לא היה אישור יועמ״ש לפתיחה בחקירה נגד ראש הממשלה, בניגוד לחוק יסוד הממשלה - ולכן החקירות נגד ראש הממשלה הן לא חוקיות. תשובת הפרקליטות היא הפרה בוטה של החלטת בית המשפט ומבזה אותו".

בשבוע הבא צפוי להתקיים דיון בתיקי האלפים, בנוכחות הנאשמים. מדובר בתשובת הנאשמים לאישום בעל פה. דיוני הוכחות ושמיעת העדויות נקבעו כרגע לחודש פברואר.

הפופולריים