מדוע ביקש אברום בורג לבטל את רישומו כיהודי?

מדוע ביקש אברום בורג לבטל את רישומו כיהודי?

בנו של אחד ממייסדי המפד"ל, ומי שהיה יו"ר הכנסת, הצהיר כי אינו יכול להרגיש הזדהות עם הקולקטיב היהודי. בריאיון ל"עצם העניין" הוא מסביר: "יש דברים בהיסטוריה שלא היו צריכים לקרות"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אברום אברהם בורג
צילום: בלי

מה הביא את בנו של אחד ממייסדי המפד"ל ומי שהיה יו"ר הכנסת, להצהיר כי אינו יכול להרגיש הזדהות עם הקולקטיב היהודי ולדרוש ממשרד הפנים לבטל את רישומו כיהודי? "ישראל זזה ימינה. אני רוצה הפרדת דת ומדינה ואת סוף הכיבוש", אמר היום (שלישי) בורג בריאיון לקלמן ליבסקינד בתוכנית "עצם העניין" בכאן 11. 


לדברי בורג, הסיבה שבה החליט להגיש את בקשתו לבית המשפט דווקא כעת היא בגלל חוק הלאום: "שואל את עצמו אזרח, יש הגדרה מחודשת של הקולקטיב הישראלי, שהיא מבחינתי שינוי עצום מהגדרות היסוד של מגילת העצמאות - האם אני חלק מהקולקטיב שהוגדר מחדש ונכפה עליי - התשובה היא לא".

"יש דברים בהיסטוריה שלא היו צריכים לקרות"

יו"ר הכנסת לשעבר בורג מתח ביקורת כלפי נוסח החוק, ואמר כי "הוגדר בחוק הלאום החדש שזה כבר לא יותר יהדות שרגישה לזולת, ולכן זאת עזיבה דרמטית של היהדות ההיסטורית. מדינה לא יכולה להיות יהודית, המדינה אדישה לזהות שלה".

בהתייחס למצב הפוליטי והחברתי בעת האחרונה, אמר בורג: "אני לא מזדהה עם אף אדם בגלל הגנטיקה, אלא בגלל הערכים. אני מציע התחדשות. התרבות של המקום הזה אינה דתית, אלא ערכית. ההתנהגות הישראלית נכון לעכשיו של הסתה, של גזענות, של שיסוי. אם היו עושים את זה לקהילה יהודית בעולם, היינו יוצאים למלחמת עולם".

הפופולריים