בניגוד להודעת הליכוד: גנץ הוריד את הסדרת היישובים הבדואים מסדר היום של הממשלה

גנץ הוריד את הסדרת היישובים הבדואים מסדר היום

"קודם יש לגמור את עבודת המטה שקשורה במרכיבי ההסדרה של ההתיישבות הצעירה ושל היישובים הבדואים - ואחר כך להביא את שתי ההחלטות יחד", הסביר יו"ר כחול לבן לשרים והדגיש - "יש כאן קומבינה מאחורי הגב שלי בין ביבי לבין רע"מ". עבאס תקף בתגובה: "אין לנו הסכם עם הליכוד, זה הזמן שתחזיר את החוב שלך למי שבזכותם אתה ראש ממשלה חליפי"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בדואים בנגב, 23.12.20
צילום: צילום: וויסאם חשלמון, פלאש 90

שר הביטחון בני גנץ הודיע היום (רביעי) כי הוא מוריד את הסדרת היישובים הבדואים מסדר היום של הממשלה. זאת בניגוד להודעת הליכוד, לפיה התקבלה החלטה משותפת של גנץ ונתניהו להעלות את הנושא בישיבת ממשלה קרובה, יחד עם הסדרת ההתיישבות הצעירה.

בישיבת סיעה של כחול לבן אמר הסביר גנץ לשרים כי החליט כך על מנת לגמור את עבודת המטה שקשורה במרכיבי ההסדרה - ואחר כך להביא במקביל את שתי ההחלטות - הן של ההתיישבות הצעירה והן של היישובים הבדואים. "אני מבין שיש כאן קומבינה מאחורי הגב שלי בין ביבי לבין רע"מ, ולכן אני רוצה להביא את הדברים האלה ביחד", אמר יו"ר כחול לבן. 

"נשלים בשבוע הבא את העבודה הזאת ונפעל להסדרת יישובים - רק על פי חוק על אדמות מדינה", הבהיר גנץ. "אני לא מתכוון לאשר מאחזים בלתי חוקיים וכל מיני השתלטויות שאין להן שום מקום במדינה, אלא רק דברים שהמדינה שלחה ואישרה". מסתמן כי בעסקה שנרקמה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר רע"מ מנסור עבאס, נתניהו יקדם את הסדרת היישובים הבדואים הבלתי חוקיים בנגב ובתמורה ימליץ עליו עבאס לראשות הממשלה. 

זמן קצר לאחר מכן תקף יו"ר רע"מ את גנץ: "החברה הערבית המליצה עליך פעמיים כראש ממשלה, אל תעכב את אישור ההכרה בשלושת היישובים בנגב". עוד טען עבאס כי לרע״מ אין הסכם עם נתניהו והליכוד, "כל מה שאני עושה הוא בתיאום מלא עם השר עמיר פרץ. זה הזמן שתחזיר את החוב שלך לאלה שבזכותם אתה ראש ממשלה חליפי". 

בחודש שעבר הצהירה השרה עומר ינקלביץ' מכחול לבן בפני תושבי מאחזים כי גנץ תומך בהסדרתם. "הגעתי לתמוך במאבק הצודק שלכם", אמרה ינקלביץ' במיצג של מפגינים מול ראש הממשלה. "שר הביטחון נותן גיבוי מלא לשר מיכאל ביטון בצעד הזה. צריך לשים סוף לשיח של האיבה כלפי המתיישבים. אתם החלוצים הציונים ואין שום סיבה שתחיו בתת תנאים. נעשה שביכולתנו כדי לסייע לכם". 

האם מדינת ישראל איבדה את המשילות בנגב?

המציאות ברצועת המדבר הדרומית היא בעיקרה תוצר של עשרות שנים שבהן הרשויות עצמו עיניים והתעלמו מהצרכים של כ-300 אלף הבדואים שמתגוררים שם. אנשי החינוך במגזר מלינים על היעדר ריבון ועל הישגים נמוכים, שיעור אנלפאבתיות גבוה ועל משרד חינוך - שמאפשר לחוקי השבט להכתיב את מה שקורה בגני הילדים ובבתי הספר.

הפופולריים