ישראל הולכת לבחירות: הכנסת התפזרה

ישראל הולכת לבחירות: הכנסת התפזרה
הכנסת ה-23 התפזרה אוטומטית לאחר אי אישור התקציב – הבחירות ב-23 במארס
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הצבעה בקלפי 17.09.19
צילום: צילום: רויטרס

הכנסת התפזרה אוטומטית הלילה (שלישי) בחצות וישראל תלך לקלפי בפעם הרביעית בתוך כשנתיים. זאת לאחר שהצדדים לא הגיעו להסכמות על תקציב המדינה. הבחירות הקרובות יתקיימו ב-23 במארס. בתוך כך, אושר בקריאה ראשונה הצעת החוק התקציב ההמשכי.


ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הערב מסיבת עיתונאים שבה תקף את שר הביטחון בני גנץ והאשים אותו בבחירות. לדבריו, הוא לא רצה בבחירות אך גנץ חזר בו מהסיכומים שהושגו ובכך גרר את ישראל לבחירות.

בתגובה לדברים כתב יו"ר כחול לבן בחשבון הטוויטר שלו: ״יותר שקרים ממילים. ‏נתניהו מוציא אותנו לבחירות רק כדי שהוא לא יכנס לבית משפט - כל גרסה אחרת, היא או טריק, או שטיק". בכחול לבן מסרו: "נאשם בפלילים עם שלושה כתבי אישום גורר את המדינה לארבע מערכות בחירות. אם לא היה משפט, היה תקציב ולא היו בחירות".

מסקר כאן חדשות שנערך על ידי חברת קנטר ופורסם בחדשות הערב, עולה שגדעון סער הוא המרוויח מפיזור הכנסת. בעוד ש-39% מהציבור סבורים שנתניהו הוא המתאים ביותר לראשות הממשלה, 36% מהציבור מצביעים בסקר על סער כמועמד המתאים ביותר לכהן בתפקיד. נפתלי בנט מקבל 23% בלבד בשאלה זו.

הסקר מעניק אומנם 28 מנדטים לליכוד, שצומח בשלושה מנדטים מהסקר הקודם, אבל מפלגת תקווה חדשה של גדעון סער מתחזקת בשני מנדטים מהסקר הקודם, ומתייצבת על 20 מושבים כמפלגה השנייה בגודלה. קרוב מאוד למימדיה של כחול לבן בראשית דרכה.

הממשלה אישרה הערב תקציב המשכי לתקופה הקרובה - דבר שלא ימנע את פיזור הכנסת. נושאים נוספים שעלו בדיון הם טיוטת חוק השכר הממוצע שהגיש שר האוצר ישראל כ"ץ, סיוע לעיר אשקלון ולמועצות ביהודה ושומרון והקמת יישובים למגזר הבדואי. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב בפתח ישיבת הממשלה: "חבל שהולכים לבחירות, עוד אפשר להציל". 

הפופולריים