המרד בליכוד: זוהר ביקש רשמית להכריז על חברות הכנסת שיר והשכל כפורשות

זוהר ביקש רשמית להכריז על שיר והשכל כפורשות

חברת הכנסת מיכל שיר, שהצביעה נגד החוק לדחיית פיזור הכנסת, אמרה לכאן רשת ב: שלמה עם ההחלטה • לא רק גנץ הפעיל לחץ כבד על המורדים שהצביעו נגד החוק - גם גבי אשכנזי, חילי טרופר וחברים נוספים • בכירים בכחול לבן אומרים כי גנץ חזר בו מהסיכומים עם הליכוד, לאחר שנאמר לו כי אין סיכוי להעביר את תקציב 2021 תוך שבועיים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מיקי זוהר
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נפילת החוק לדחיית פיזור הכנסת: יו"ר הקואליציה וסיעת הליכוד מיקי זוהר הגיש היום (שלישי) בקשה רשמית להכריז על חברות הכנסת שרן השכל ומיכל שיר - כפורשות מהליכוד, זאת לאחר שהשתיים פעלו בלילה בניגוד לעמדת הסיעה. שיר הצביעה נגד החוק לדחיית פיזור הכנסת והשכל נעדרה מן ההצבעה, כאשר החוק נפל לבסוף וכעת הכנסת צפויה להתפזר היום בחצות.

בריאיון הבוקר לכאן רשת ב אמרה מיכל שיר: "לא האמנתי שחוק כזה יעלה בכלל. התלבטתי. אתמול בסך הכל קיימתי את השבועה שלי. היום אגיש את מכתב ההתפטרות שלי ליו"ר הכנסת. אני שלמה עם ההחלטה שלי".

האזינו לריאיון עם ח"כ מיכל שיר בכאן רשת ב

כפי שפורסם בכאן חדשות, חברי כחול לבן אסף זמיר, רם שפע ומיקי חיימוביץ' - גם הצביעו נגד החוק לדחיית פיזור הכנסת ולא נמנעו בהתאם לעמדת המפלגה, והבוקר נודע לכאן חדשות כי לא רק בני גנץ הפעיל לחץ כבד על המורדים, אלא גם השרים גבי אשכנזי, חילי טרופר וחברים נוספים במפלגה. השרים התחננו מהח"כים: ״רק עד הבוקר - להפיל את החוק בשקט בוועדה״. אך זמיר, חיימוביץ׳ ושפע סירבו לכל הבקשות.

בתוך כך, בכירים בכחול לבן מספרים שאחת הסיבות לכך שגנץ החליט אתמול לחזור בו מהסכם הפשרה הליכוד, היתה הטענה שהעלו בפניו גורמים בסיעה לפיה נתניהו "עובד עליו" ואין שום דרך לאשר את תקציב 2021 בתוך שבועיים. לטענת אותם גורמים, המטרה של נתניהו היתה רק להעביר את תקציב 2020, על מנת להמשיך עם "קוביות הקורונה" וחלוקת המענקים גם בזמן הבחירות.

המתיחות הגדולה בכחול לבן לפני ההצבעה על החוק במליאה באה לידי ביטוי בישיבת הסיעה, שנערכה אתמול. ח"כ איתן גינזבורג פנה למורדים בכחול לבן: "אני מבין שיש כאלו שלא רוצים להצביע, אז אני מבקש שלפחות אל תיכנסו ואל תצביעו נגד". פנינה תמנו שטה אמרה בתגובה: "מה זה אל תיכנסו? ביקש יו"ר המפלגה חלון זמן, אז תנו לו חלון זמן של 24 שעות. מה זה שכל אחד יכול לצאת בהצבעה בקריאה ראשונה כי לא בא לו? כולם צריכים להצביע ביחד".

האזינו לריאיון עם ח"כ מכחול לבן מיכל קוטלר וונש בכאן רשת ב

לאחר מכן אמר השר גבי אשכנזי: "בלאו הכי אם נתניהו לא יסכים לדרישות שהציב גנץ אז גם ככה לא נצביע היום". מיקי חיימוביץ' הגיבה: "שאני אבין, אנחנו הולכים להאמין לנתניהו?". בתגובה אמר בני גנץ בכעס: "מיקי. כן, ממש. זה מה שאנחנו עושים, מאמינים לנתניהו".

יו"ר הכנסת יריב לוין כינה הבוקר את המצב "חוסר יציבות מתמשכת". בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, אמר לוין כי הוא וראש הממשלה בנימין נתניהו עשו "מאמץ עצום" למצוא פתרון שיאפשר לקיים ממשלה מתפקדת, אך לא מצאו בכחול לבן שותפים שהיה אפשר להגיע איתם להבנה.

יו"ר הכנסת האשים כי הסכם הקואליציה הופר כבר בתחילת השותפות על ידי כחול לבן, שיצרו ממשלה בתוך ממשלה. לפני שהחוק לדחיית פיזור הכנסת נפל, פרסם אמש יו"ר כחול לבן בני גנץ דרישות כתנאי לקידומו. התנאים כללו הבטחה להעביר תקציב, אישור תקנון ממשלה, העברת כל המינויים התקועים, המשך כהונת אבי ניסנקורן כשר המשפטים ושמירה על הרוטציה. "חמשת התנאים שהציב גנץ לא מתקבלים על הדעת, ובראשם הדרישה שנמשיך עם המצב בו שר המשפטים אבי ניסנקורן רואה את עצמו כנציג של אנשי מערכת המשפט", תקף לוין.

האזינו לריאיון עם יו"ר הכנסת יריב לוין בכאן רשת ב

"זה הגיע לשיא כש-61 שופטים נבחרו בהליך בזק ובלי פרוטוקולים", המשיך. "שתי הנציגות של הליכוד, ח"כ אוסנת מארק וח"כ מירי רגב, לא הגיעו לישיבה על מינוי השופטים, כי הכל נסגר מראש בדילים שנעשו לפניה - הישיבה הייתה רק הצגת תיאטרון של הצבעה שתוצאותיה ידועות מראש. לא כך ממנים שופטים". לגבי הסיכויים של גדעון סער לנצח בבחירות אמר יו"ר הכנסת: "צריך לבחור במי שיכול להתמודד עם האתגרים העצומים שיש במדינה, ולא באופנות חולפות". 

הפופולריים