לראשונה מאז חידוש התיאום: פגישה בין ישראל לרשות הפלסטינית בנושא קורונה

פגישה בין ישראל לרשות הפלסטינית בנושא קורונה
הפגישה נערכה בדרג מנכ"לים ופקידים בכירים משני הצדדים, ודנו בה במצב התחלואה בשטחים ובהתמודדות עם הנגיף
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קורונה ברשות הפלסטינית
צילום: צילום: עלי אחמד, פלאש 90

בפעם הראשונה מאז חידוש התיאום המדיני-ביטחוני בין הצדדים: נציגים ממשרדי הבריאות של ישראל והרשות הפלסטינית נועדו אתמול במצב התחלואה בשטחים ובהתמודדות עם נגיף קורונה - כך פורסם היום (רביעי) לראשונה בכאן חדשות. הפגישה נערכה בדרג מנכ"לים ופקידים בכירים משני הצדדים.

לכאן חדשות נודע כי בכוונת הרשות לחסן 60% מהאוכלוסייה הפלסטינית, כשצעירים וילדים לא צפויים לקבל חיסון בשלב ראשון. את החיסונים עבור 20% מהאוכלוסייה תקבל הרשות כתרומה מארגון "קובאקס" הבין-לאומי, והם מיועדים לצוותי הרפואה והחירום והאוכלוסיות שבסיכון, לרבות זקנים וחולים.

ארגון הבריאות העולמי נדרש לאשר את החיסונים האלה והדבר אינו צפוי לקרות לפני חודש ינואר. ההערכה היא שהאישור מהארגון לתרומת החיסונים יתקבל ברבעון הראשון של שנת 2021. 

בד בבד, הרשות הפלסטינית נמצאת בתהליכי רכש של חיסונים מרוסיה וגורמים אחרים. מדובר בחיסונים עבור 40% מהאוכלוסייה הפלסטינית והרשות טרם חתמה חוזה עם מי מחברות התרופות שפיתחו חיסונים.

בשלב זה לא ידוע על החלטה ישראלית להעביר לרשות הפלסטינית חיסונים משלה, אך להערכת גורמים בין-לאומיים ישראל לא תהווה מכשול בדרך להעברת תרומות חיסונים מחוץ לארץ עבור תושבי הגדה ורצועת עזה.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף כמיל אבו רוקון, העביר בעת האחרונה שורה של מסרים לבכירים ברשות הפלסטינית שלא להתמהמה ולרכוש חיסונים בהקדם. האלוף אבו רוקון גם רתם את הקהילה הבין-לאומית לנושא.

קבינט הקורונה של הרשות הפלסטינית צפוי להתכנס מחר ברמאללה לאור העלייה בתחלואה בשטחים. בגדה יש כ-15 אלף חולים פעילים, קרוב ל-150 מהם נמצאים בטיפול נמרץ. ברצועת עזה יש כתשעת אלפים חולי קורונה פעילים, קרוב ל-100 מהם מוגדרים במצב בינוני עד קשה מאוד.

הפופולריים