המליאה אישרה בקריאה טרומית את פיזור הכנסת

המליאה אישרה בקריאה טרומית את פיזור הכנסת

61 ח"כים תמכו בהצעה, 54 התנגדו • ועדת הכנסת תתכנס ביום שני לדון בהליכי החקיקה של חוק הפיזור • חברי סיעת רע"מ נעדרו מההצבעה. ח"כ מנסור עבאס לכאן חדשות: ההחלטה להימנע היא עקרונית - לא חלק מדיל פוליטי • בנט תקף בחריפות את נתניהו ולפיד: שניהם עוסקים בפוליטיקה יומם וליל - שנאה לחרדים, שנאה למתנחלים, שנאה לשמאלנים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביבי גנץ מעוצב_02 - 02.12.2020
צילום: יונתן זינדל ומיכל פתאל, פלאש 90

יום דרמטי בכנסת: המליאה אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את פיזור הכנסת. 61 חברי כנסת הצביעו בעד הצעת החוק, 54 התנגדו. חברי סיעת רע"מ מהרשימה המשותפת החליטו להיעדר מההצבעה. ועדת הכנסת תתכנס ביום שני לתחילת הליכי החקיקה של חוק הפיזור. בליכוד ירצו לדון בחוק הבועדת החוקה בראשות יעקב אשר, ואילו בכחול לבן מקווים להמשיך את הכנתו לקריאה הראשונה בועדת הכנסת בראשות איתן גינזבורג יו"ר סיעתם.

החלטת רע"מ התקבלה לאחר לחץ שהופעל על יו"ר הסיעה מנסור עבאס מצד כחול לבן, כולל פגישה עם שר המשפטים אבי ניסנקורן, ולחץ גם מצד הרשימה המשותפת, שבה חברה רע"מ. בהודעה מטעם הרשימה המשותפת נמסר כי אם רע"מ תצביע נגד פיזור הכנסת - יהיה זה בניגוד לעמדת המשותפת שתצביע בעד. ח"כ עבאס אמר בריאיון לכאן חדשות מהמליאה: "ההחלטה להיעדר היא עקרונית ולא חלק מדיל פוליטי. אף אחד לא מבקר את העובדה שהולכים למערכת בחירות רביעית. אנחנו מקדמים דברים גם מול הליכוד וגם מול כחול לבן".

דברים דומים אמר מנסור גם הבוקר בריאיון לתוכנית סדר יום בכאן רשת ב: "מוזר שדעת הקהל בישראל מקבלת את הדבר הזה שמדברים על מערכת בחירות רביעית, ולא על איך קורה דבר כזה. חייבים להכריח אותם לשבת ולדבר, הציבור בחר בהם והם חייבים לשרת את הציבור".

יו"ר האופוזיציה, שסיעתו יש עתיד-תל"ם העלתה את הצעת החוק לפיזור הכנסת, אמר לחברי הממשלה מעל בימת הכנסת: "אתם מסכנים את חיינו. אתם מסכנים את הכלכלה שלנו, מזניחים את ההורים שלנו, שורפים את העתיד של הילדים שלנו. המחיר של המחדל שלכם הוא הריסוק המוחלט של אמון הציבור הישראלי בהנהגה שלו".

השר יזהר שי אמר היום לכאן רשת ב: "ראש הממשלה מעכב כבר חודש ימים חקיקה בכנסת עליה הוחלט בקבינט הקורונה ובממשלת ישראל, שאמורה לטפל באכיפה ובקנסות מוגברים למפירי חוק בנושא הקורונה". שי הוסיף: "כשאתה נמצא בממשלה קואליציונית אתה מוותר על דברים כדי לממש את הקואליציה. ברגע שהשותף שלנו הפר את ההסכם - אנחנו חוזרים לנושאים שחשובים לנו".

בד בבד, כחול לבן משכה את הצעת החוק לעיגון הזכות לשיוויון בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו והוא לא יעלה היום להצבעה היום. בכוונת הסיעה להעלות את החוק להצבעה בשבוע הבא. מוקדם יותר הודיעו שר התקשורת יועז הנדל ויו"ר ועדת החוץ והביטחון צבי האוזר כי יצביעו נגד הצעת החוק.

השתתפו בהכנת הידיעה: יערה שפירא, מיכאל שמש וזאב קם

הפופולריים