יו"ר הכנסת בהקלטה: אעשה ככל יכולתי למנוע את קידום חוקי כחול לבן

לוין בהקלטה: אפעל למניעת קידום חוקי כחול לבן

לקראת שורת הצבעות קריטיות במליאה ביום רביעי - שכוללות הצעות חוק שכחול לבן מנסה לקדם וחוק פיזור הכנסת - לוין בהתבטאות נדירה: "צריך לעשות מאמץ גדול לנסות להפיל את זה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר הכנסת יריב לוין
צילום: צילום: כאן חדשות

לקראת שורת הצבעות קריטיות במליאה ביום רביעי - התבטאות חריגה של יו"ר הכנסת יריב לוין, שהוקלט מספר לחברי סיעת הליכוד כיצד הוא מתכנן לסכל את אישור ההצעות של כחול לבן. בהקלטות של לוין, שפורסמו היום (שני) בחדשות הערב, הוא נשמע אומר: "צריך לעשות מאמץ גדול, לנסות להפיל את זה, על אף שמבחינה מספרית אנחנו מתחילים את העניין הזה בפחיתות".

"לא בטוח שיש לנו רוב", אמר לוין כשהתייחס לניסיונות לסכל את הצעות החוק. "ברור לחלוטין שאם זה יעבור וזה יגיע לדיונים בוועדות, נצטרך לנהל קרב שלם בוועדה. ודרך אגב כשזה יגיע אליי - אעשה כמיטב יכולתי כדי שזה לא יהיה". חברי כנסת שנכחו בשיחה הציעו ללוין לנעול את המליאה ולמנוע באופן פיזי את אישור הצעות החוק. יו"ר הכנסת לא התייחס להצעות הללו. 

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר הגיב לפרסום ההקלטות של לוין בריאיון לדוריה למפל בחדשות הערב. "אם רוצים להשתמש בכנסת ככלי פוליטי תוך כדי גלישה למערכת בחירות, כדי לייצר הישגים פוליטיים - אנחנו בליכוד ניאבק בזה", ציין זוהר. "אני מניח שיו"ר הכנסת יפעל בהתאם לתקנון הכנסת, ויעשה כל מה שצריך בהתאם לייעוץ המשפטי, כך תמיד פעל". 

יו"ר הקואליציה ציין כי בליכוד מוכנים לכל תרחיש, גם אם כחול לבן יחליטו להצביע בעד פיזור הכנסת. "אנחנו ממשיכים לקרוא לאחדות ונצביע נגד ההצעה", הוסיף זוהר. "אנחנו עדיין מתכוונים לקיים את ההסכם הקואליציוני, בינתיים זה נראה שלא אנחנו אלו שמפרים את ההסכם, אלא כחול לבן". 

ביש עתיד הגיבו לפרסום ההקלטות גם כן וכתבו: "כחול לבן, כמה זמן עוד תהיו משת"פים של נתניהו בממשלה הגרועה הזו? ‏אם היה עוד ספק הנה ההוכחה שזה לא עובד. ביום רביעי יש לכם הזדמנות לתקן".

דבריו של לוין מגיעים לאחר שיו"ר כחול לבן בני גנץ הנחה היום את יו"ר הסיעה, חבר הכנסת איתן גינזבורג, לקדם השבוע, ללא תיאום עם הליכוד, שלוש הצעות חוק בנושאי שוויון ואיסור על אפליה. זאת במטרה להשלים את הליך חקיקתן כבר בכנסת הנוכחית.

ההצעות שיקודמו הן חוק יסוד השוויון, שבה מוצע לעגן במסגרת "חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו" את הזכות לשוויון ואת האיסור על אפליה; חוק פונדקאות שירחיב את מעגל הזכאים לביצוע פונדקאות; חוק יסוד מגילת העצמאות, שיעגן בחוק-יסוד את החובה לפרש את מכלול החקיקה הישראלית לאור הכרזת העצמאות כחובה פרשנית חוקתית. נוסף להצעות הללו תעלה ההצעה לפיזור הכנסת. 

האוזר והנדל: נתנגד לעיגון הזכות לשוויון בחוק יסוד

בד בבד, סיעת דרך ארץ של חברי הכנסת צבי האוזר ויועז הנדל, מתכוונת להתנגד לחוק של כחול לבן שיעגן את הזכות לשוויון בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. לטענת השניים, הם אינם מתנגדים לזכות לשוויון אך הם מתנגדים לשוויון כולל שנוגע גם לזכויות לאום, וכרגע החוק מדבר על שוויון בכל המובנים. התנגדות השניים לחוק קשורה גם לכך שבכחול לבן רואים בחוק הזה תיקון לחוק הלאום - חוק שהאוזר עצמו היה מבין יוזמיו ותומכיו.

הפופולריים