הקרע ברשימה המשותפת: עודה וראש הפלג הדרומי בתנועה האסלאמית נפגשו

עודה וראש הפלג הדרומי בתנועה האסלאמית נפגשו

יו"ר המשותפת ניסה לשכנע את חמאד אבו-דעאבס לרסן את סגנו חבר הכנסת עבאס מלהידבר עם נתניהו • גורמים ברשימה שוב זועמים על עבאס, לאחר שהזמין סקר שממנו עולה לכאורה שכמעט שני שלישים מהחברה הערבית תומכים בדרכו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה עם ראש הפלג הדרומי בתנועה האסלאמית
צילום: אין

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה נועד היום (חמישי) בנגב עם ראש הפלג הדרומי של התנועה האסלאמית, השיח' חמאד אבו-דעאבס, במטרה לשכנע אותו לרסן את סגנו, חבר הכנסת מנסור עבאס. זאת מאחר שעבאס פועל לאחרונה לקידום הידברות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. במשך תקופה ממושכת דחתה התנועה האסלאמית את בקשתו של עודה להיפגש עם אבו-דעאבס, אך היום התקבל אישור לכך.  

בהודעה שפורסמה מטעמו של עודה בתום הפגישה, נכתב שהיא נועדה: "לחזק את אחדותה של הרשימה המשותפת ואת הקו הלאומי שלה". בד בבד, גורמים ברשימה שוב זועמים על חבר הכנסת עבאס, לאחר שהזמין סקר שממנו עולה לכאורה שכמעט שני שלישים מהחברה הערבית תומכים בדרכו.

גורם במשותפת אמר לכאן חדשות שהשאלות בסקר נוסחו באופן מטעה. הוא ציין לדוגמה את השאלה - "מה דעתך באשר לדרכו של מנסור עבאס, שהציע אפשרות לאינטראקציה עם הימין ועם בנימין נתניהו, תמורת זכויות לאזרחים הערבים?" הגורם הוסיף שעבאס אינו מציע אינטראקציה עם נתניהו, אלא מתן חבל הצלה לראש הממשלה. 

"מי שמסייע לנתניהו הוא מי שיוצא בהצהרות שמפלגות את הרשימה המשותפת", הצהיר הבוקר חבר הכנסת עבאס בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב. "תמיד היינו בכיס של השמאל הישראלי, אבל אני כרע"ם משוחרר מזה. אני רוצה לפתוח דלתות עם כל הקשת הפוליטית הישראלית כדי שאוכל להתקדם הלאה במתן פתרונות לבעיות בחברה הערבית".

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ עבאס בכאן רשת ב

חבר הכנסת אחמד טיבי התייחס למהלכיו האחרונים של עבאס, בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב, וציין: "מי שיתפלג לבדו מהרשימה המשותפת יתרסק ולא יעבור את אחוז החסימה". עוד הוסיף כי נתניהו לא יצליח לפרק את המשותפת וציין כי הוויכוח בתוך המפלגה מוחצן, וגורם נזק לרשימה. 

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ טיבי בכאן רשת ב

אתמול פורסם כי ברשימה המשותפת הפנו ביקורת קשה נגד עבאס, בעקבות ריאיון שהעניק לערוץ 20 ובו אמר: "אם המשותפת תלך בדרך שאני מציג, אז יש סיכוי שהיא תמשיך להתקיים". עוד הוסיף חבר הרשימה כי "אם המשותפת תחזור על אותן טעויות ועמדות שלא מביאות בשורה לחברה הערבית היא מאבדת את ההצדקה לקיומה".

יו"ר בל"ד מטאנס שחאדה כתב בתקיפות: "לא פלא שח"כ עבאס בוחר בשופר של נתניהו והימין הקיצוני כדי להודיע על פרישתו מהרשימה המשותפת. דרך אותנטית לשרת את ביבי. ח״כ עבאס לא ראוי להנהגה. אנחנו נמשיך מכאן". גם חברת הכנסת היבא יזבק כתבה בטוויטר כי "מי שבוחר לשתף פעולה עם כוחות גזעניים ודכאניים על חשבון המצע הפוליטי הזה, הוא זה שמאבד את ההצדקה".

לפני כשבועיים אמר עבאס בריאיון לגאולה אבן-סער בתוכנית "ערב ערב" כי יושב ראש מפלגתו איימן עודה לא חייב להנהיג את הרשימה המשותפת. חבר הכנסת הוסיף: "יש הבדל בין להיות יושב ראש לבין להנהיג, חשוב לי שננהיג את הרשימה המשותפת למקום אחר לגמרי".

הפופולריים