ח"כ קרעי על הדיון בבג"ץ בנוגע לממשלת החילופים: מאבק על כוח

ח"כ קרעי: הדיון בבג"ץ – מאבק על כוח

חבר הכנסת מהליכוד הגיב בכאן רשת ב על ההחלטה לדון בממשלה החילופים • לדבריו, "דיון שיפוטי על חוקי יסוד של מדינה הם דברים שהם מחוץ לתחום באופן נחרץ" • ח"כ הורוביץ: החוק – שינוי כללי המשחק אחרי שהם שוחקו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שלמה קרעי
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חבר הכנסת שלמה קרעי מהליכוד תקף הבוקר (שישי) את החלטת בג"ץ לדון בעתירות נגד ממשלת החילופים בהרכב מורחב. בריאיון לאילאיל שחר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר קרעי כי "במדינה דמוקרטית לא יכול להיות שערכאה שנבחרת באופן לא דמוקרטי תבצע ביקורת שיפוטית כזו. גם דיון שיפוטי על חוקי יסוד של מדינה הם דברים שהם מחוץ לתחום באופן נחרץ". 

הוא הוסיף בנוגע לאפשרות שהחלטה בנושא תגרום לביטול ההסכמים הקואליציוניים: "ישבנו עשרות שעות של דיונים והיו ויכוחים סוערים ובכל זאת ההכרעה הדמוקרטית התקבלה. נבחרי הציבור החליטו לא ללכת לבחירות נוספות. האם יכול לבוא קומץ שופטים ולהגיע לעם אנחנו מבטלים את ההכרעה הדמוקרטית? כולם מבינים שזה כבר לא באמת ביקורת שיפוטית אלא מאבק על כח בין הציבור למיעוט שהבין שבקלפי לא הולך לו". 

בתוך כך, חבר הכנסת ניצן הורוביץ ממרצ, שהייתה בין העותרים לבג"ץ בנושא, התייחס לנושא ואמר כי "כשהממשלה והרוב שנתניהו השיג מתייחסים לחוקי יסוד כמו פלסטלינה ודורסים את הכנסת, זה שולל מהרוב בכנסת את היכולת לפעול. זה שינוי כללי המשחק אחרי שהם שוחקו. לא יכולנו להשלים איתו. טוב עשה בג"ץ שהוציא צו על תנאי".

הסערה הפוליטית בנושא החלה אתמול בעקבות החלטת בג"ץ לדון בממשלת החילופים בהרכב מורחב. בליכוד אמרו כי אם יתערב בג"ץ בסוגייה יוקדמו הבחירות. יושב ראש הכנסת יריב לוין מהליכוד אמר כי בג"ץ בהחלטתו השערורייתית מכין את הקרקע לחציית הקו האדום של התערבות בחוקי יסוד. בג"ץ הוציא אתמול גם צווים על־תנאי ולפיהם, בין השאר, על המדינה לנמק בתוך 21 יום מדוע אין לבטל כבר כעת את החוק שמכוחו קמה הממשלה הנוכחית, ובו נקבע תפקיד ראש הממשלה החליפי. 

הפופולריים