אלקין נגד ראשי האוניברסיטאות: רק כסף מעניין אותם

אלקין: רק כסף מעניין את ראשי האוניברסיטאות

השר להשכלה גבוהה הוקלט מספר כי יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות אמר לו: "הרמת יד על קודש קודשים, אל תיגע בכסף". לדבריו, המדינה צריכה לנהל את תקציב האוניברסיטאות ולא ות"ת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
השר להשכלה גבוהה זאב אלקין במשרד רה"מ בירושלים, 2017
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"כשהמוסדות מדברים על שמירה על חופש אקדמי, העניין האקדמי פחות מעניין אותם, מעניין אותם משאבים... מצידם שמירה על חלוקת הכסף היא העיקר", כך נשמע השר להשכלה גבוהה זאב אלקין בהקלטות שפורסמו הערב (רביעי) בתוכנית משחקי הכיס בכאן 11. הדברים נאמרו בשיחה שקיים עם סטודנטים, שבה הוא ביקר בחריפות את התנהלות ועד ראשי האוניברסיטאות מולו.

אלקין התכתש עם ראשי המוסדות בעיקר סביב הצלחתו למנות לוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) במועצה להשכלה גבוהה נציגה מטעם אוניברסיטת אריאל. "יושב ראש ועד ראשי האוניברסיטאות אמר לי – "הרמת יד על קודש קודשים, תעשה מה שתרצה אבל בכסף אל תיגע'". באשר לסירוב ועד ראשי האוניברסיטאות לקבל את אוניברסיטת אריאל לשורותיה סיפר השר: "הם אמרו לי שהם מבינים שזה נכון, אבל מפחדים מביקורת של מגוייסים לשמאל בתוך האקדמיה. הם מפחדים מהסגל שלהם והסגל הימני באוניברסיטאות לא מספיק קולני לייצר תגובת נגד ולחץ".

עוד לדעתו של אלקין – כך הוא מסביר - למשרדו יש את הסמכות להחליט את ההחלטות התקציביות המשמעותיות באקדמיה ולא לוועדה לתכנון ולתקצוב. "אם אני רואה קורס שהשם שלו לא מוצא חן בעיניי, אני יכול לא להעלות אותו - זה מותר", אמר. "זה אבסורד שאני יכול להתערב בזה ולא יכול לקבוע סדרי עדיפויות בחלוקת התקציב בעולם האקדמי". לדבריו, "זה מעוגן בהחלטת ממשלת רבין מ-1977 שהמסר היה שהברברים הגיעו לשלטון ואסור לתת להם לנהל השכלה גבוהה. כשהשמאל היה בשלטון הוא לא הוטרד מהחופש האקדמי ושהמדינה מנהלת את התקציב".

מלבד הסכסוך עם ראשי האקדמיה, בשיחה שקיים הסביר אלקין כי הוא רוצה לבטל גם את חובת התשלום של התלמידים להתאחדות הסטודנטים. "המודל הנכון זה מה שקורה עם תשלומים לאגודות ושירותי רווחה - שזה וולונטרי ומותר לסרב - אבל הרוב משלמים. הייתי מעדיף שהתשלום להתאחדות יהיה כזה".

ועד ראשי האוניברבסיטאות מסר בתגובה: "מדובר בהתבטאויות אומללות וחסרות שחר שעדיף שלא היו נאמרות. נמשיך לפעול ללא לאות ובנחישות לשמירה על עצמאותה וחוסנה של האקדמיה בישראל, על מנת שזו לא תהיה תלויה בידיהם של פוליטיקאים בעלי אינטרסים צרים וקצרי טווח".

מהתאחדות הסטודנטים נמסר: "אנו עמותה ללא כוונות רווח, הפועלת לייצוג כלל הסטודנטים והסטודנטיות בישראל. מתוקף הגדרתה כארגון יציג, ההתאחדות מחויבת לייצג ולהעניק שירותים לכל סטודנט וסטודנטית ללא כל הבחנה, ולכן נקבע בכנסת ישראל מודל תשלום חובה סמלי לכלל הסטודנטים, העומד על עשרה שקלים בשנה. הכנסות אלו מאפשרות לצוות ההתאחדות לייצג נאמנה את הסטודנטים במועצה להשכלה גבוהה, לפעול מול משרדי הממשלה השונים ולהיאבק על שמירת זכויותיהם. דוגמא לכך היא הפעילות אותה מובילה ההתאחדות מול הממשלה בימים אלו, בה מתגבשת תוכנית סיוע לסטודנטים שנפגעו כלכלית במשבר הקורונה בהיקף של מאות מיליוני שקלים". השר אלקין בחר שלא להגיב.

הפופולריים