הערכה במערכת הבריאות: רוב האוכלוסייה לא תחוסן לקורונה עד לחורף הבא

הערכה: רוב האוכלוסייה לא תחוסן עד לחורף הבא

לאחר חשיפת כאן חדשות על קשיים בהשגת החיסון - נתניהו שוחח עם מנכ"ל פייזר: "משוכנע שנשלים את החוזה עם החברה" • דוח אמ"ן: החיסון בו השקיעה ישראל בעל מאפיינים דומים לזה של פייזר וסביר להצליח כמוהו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בדיקות במתחמי דרייב אין במודיעין, נוב' 2020
צילום: צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

לאחר חשיפת כאן חדשות על קשיים בהשגת החיסון: במערכת הבריאות מעריכים שרוב האוכלוסייה לא תחוסן עד לחורף הבא - כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב. ככל הנראה שהחיסון הראשון יגיע לארץ בתחילת האביב, וגם אז החיסונים יגיעו בהדרגה ולא וכמויות גדולות. הסיבה לכך היא שיכולות הייצור מוגבלות. חברת פייזר, למשל, מעריכה שתצליח לייצר כמיליארד חיסונים בשנה שלמה. 

נוסף לכך, היכולת של ישראל לטפל בכל כך הרבה חיסונים בבת אחת היא מוגבלת. כאמור, מנות החיסון של החברות מודרנה ופייזר דורשות קירור בטמפרטורה נמוכה מאוד, וישראל טרם נערכה לכך. גורמים בישראל אומרים שהחתימה עם פייזר צפויה כבר בימים הקרובים - ייתכן כבר מחר. עם זאת, עדיין יש אי בהירויות וחוסר הסכמות על כמה נושאים בין החברה לישראל, בין השאר בשאלה מי יהיה אחראי על הובלת החיסונים מהמפעל המייצר לארץ. 

בד בבד, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב לאחר ששוחח עם  מנכ"ל פייזר העולמית: "משוכנע שנשלים את החוזה עם החברה". בסרטון שפרסם בחשבון הטוויטר שלו כתב ראש הממשלה: "יש לי בשורה חשובה - החיסון לקורונה בדרך לישראל".

בין נתניהו למנכ"ל ענקית התרופות התקיימה שיחה דחופה, לאחר שאמש פורסם בחדשות הערב שפייזר העולמית הודיעה לשלוחה הישראלית שמאחר שמשרד הבריאות מתמהמה במשא ומתן, החברה שוקלת שלא לשמור לישראל את מנות החיסון.

בתחילת השבוע הודיעה פייזר שהחיסון שהיא מפתחת נגד נגיף קורונה נמצא יעיל במניעת הידבקות בקרב 90% מהנסיינים. ראש הממשלה ציין לאחר השיחה: "כל העולם רוצה לקבל את התרופות שלה, אנחנו מנהלים איתם משא ומתן בנושא". 

סגן שר הבריאות יואב קיש אמר הבוקר בריאיון לכאן רשת ב שיכול להיות שהייתה צריכה להתקבל החלטה מוקדם יותר בכל הנוגע להתנהלות מול פייזר. בכאן חדשות נחשף כי הטיפול מול נציגי החברה נוהל בדרגים נמוכים, וכתוצאה מכך לא נרכשו חיסונים מבעוד מועד.

אמ"ן: החיסון בו השקיעה ישראל דומה לזה של פייזר וסביר שיצליח

מרכז המידע של אמ"ן פרסם היום דוח ובו קבע כי סביר כי עד סוף 2020 יהיו לפחות שני חיסונים מאושרים לשימוש נגד הקורונה. "ההודעה של פייזר מעלה את הסבירות ליעילותם של חיסונים נוספים מפותחים בטכנולוגיה דומה, למשל זה של חברת מודרנה", נכתב. 

להבדיל מהחיסון של פייזר, בחיסון שמפותח בחברת מודרנה השקיעה ישראל ולכן היא צפויה לקבל אותו אם יאושר. לפי אמ"ן, החיסון של מודרנה "נמצא גם בשלב השלישי של הניסוי הקליני, ותוצאות הביניים שלו צפויות להתפרסם אף הן בתקופה הקרובה". 

גנץ לנתניהו: כנס את קבינט הקורונה עוד השבוע

שר הביטחון בני גנץ פנה היום לראש הממשלה נתניהו בדרישה לכנס את קבינט הקורונה "כדי לקבל החלטות ולתת ודאות לציבור בנושא השלב הבא ביציאה מהסגר". את הקריאה פרסם יו"ר כחול לבן בחשבון הפייסבוק שלו וכתב: "נתניהו, עלינו לכנס את קבינט הקורונה עוד השבוע ולתת הנחיות ברורות לציבור".

"בשבוע שעבר החלטנו להאיץ את סגירת הערים האדומות בכדי להילחם בעלייה בתחלואה ולבדל בין ערים ירוקות לאדומות. זה לא קורה בקצב מספק, למרות שהורדנו את הקריטריונים. לצערי, אם לא נאיץ את הטיפול בנושא, לא נצליח להוריד את קצב ההדבקה", כתב גנץ.

את הקריאה לנתניהו חתם בדרישה לתגובה ופעולה מהירה של נתניהו: "אסור לחכות לשבוע הבא - חייבים לקבל החלטות פשוטות, ברורות ואחראיות". בדיון שהתקיים אתמול בכנסת בנושא אישור ההסכם עם בחריין, אמר גנץ מעל במת המליאה שנתניהו הפך אותו ל"שותף לפשע כלכלי". 

הפופולריים