הכנסת אישרה את חוק איי התיירות שיאפשר את הפעלת בתי המלון באילת ובים המלח

הכנסת אישרה את חוק איי התיירות

לאחר שהממשלה משכה את הצעת החוק, הושגה פשרה לפיה בשלב זה יחול החוק רק על אילת וים המלח, אך תהיה אפשרות לפתוח אטרקציות ועסקים בערי תיירות אחרות • בדיון בוועדת חוקה התגלה כי הבדיקות המהירות אינן מוכנות לביצוע - דבר שמסכן את קיום התוכנית, על אף שההצעה אושרה להבאה לקריאה שנייה ושלישית
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מלון הרודס פאלאס באילת
צילום: צילום: משה שי, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה אתמול (רביעי) בקריאה השנייה והשלישית את חוק "איי התיירות" שנועד לאפשר את פתיחת המלונות באילת ובים המלח – לאחר שמוקדם יותר הושגה פשרה בין שר הבריאות ליו"ר ועדת החוקה באשר לסעיפיו. עם זאת, מכיוון שהמערך הלוגיסטי שיאפשר בדיקות קורונה לתושבי אילת וים המלח טרם הוכן – ההכרזה עליהן כעל "אזורים ירוקים" תתעכב עד להכנתו.

שרת התיירות אורית פרקש-הכהן התייחסה לעיכוב ביישום החוק הבוקר בריאיון לכאן רשת ב: "אף אחד לא חשב שחמש דקות אחרי שזה יעבור בכנסת הערים ייפתחו. יש כאן מנגנון שמערב את המשטרה, פיקוד העורף ומשרד התיירות. צריך לוודא שהמחסומים לא יהפכו לצומת של פקקים". עוד הוסיפה השרה שמשרד הבריאות מציג תפיסה "מקובעת ונוקשה" לדבריה, וטענה שנתונים שמוצגים לקבינט טובים ולכן צריך להתמקד בסגירת מוקדי תחלואה. 

בתוך כך, בשל חילוקי דעות בוועדת החוקה של הכנסת באשר להצבעה על פתיחת מרכזי ה"ביג" – החליט יו"ר הוועדה יעקב אשר שלא להצביע על התקנות הממשלתיות ולהעביר את סמכות ההצבעה בעניין למליאת הכנסת. בהתאם ל'חוק הקורונה הגדול', אם המליאה לא תאשר את התקנות – דינן להתבטל.

קודם לכן אישרה ועדת החוקה פה-אחד להביא את ההצעה לקריאה שנייה ושלישית, אולם בדיון בוועדה התגלה כי מערך הבדיקות המהירות כלל אינו מוכן, כך שביצוע התוכנית נמצא בסכנה. "כל שינוי שיכול לפגוע במתווה הבדיקות המהירות יפגע בכל התוכנית", הסביר סגן שר הבריאות יואב קיש בדיון. "אנחנו צריכים להיערך לוגיסטית ונעשה זאת הכי מהר שאפשר".

לפי הפשרה שהושגה בין שר הבריאות אדלשטיין ליושב ראש ועדת החוקה, חבר הכנסת יעקב אשר, בשלב זה יחול החוק רק על אילת ועל ים המלח, אך תהיה אפשרות לפתוח אטרקציות ועסקים בערי תיירות אחרות, בתנאי שתהיה חוות דעת מקצועית של משרד הבריאות שתתמוך בכך.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ברך על התוצאה ואמר כי "אלה איים מבודדים לפי כללי הבריאות שלנו". הוא הודה לשרים אדלשטיין ואמסלם - שתיווך בין הצדדים - וליו"ר ועדת חוקה והוסיף: "הושג פתרון מצוין, כל אזרחי ישראל מברכים אתכם".

שלשום אדלשטיין משך את הצעת החוק מאחר ולדבריו "אי אפשר להמשיך את ההפקרות הבריאותית" - זאת לאחר שוועדת החוקה הציעה שינויים בחוק שהיו עשויים לאפשר את פתיחת התיירות בערים נוספות. לפי שרת התיירות אורית פרקש הכהן, הח"כים החרדים דרשו להכניס בחוק את "תעודת המחלים", שתאפשר לאלו שהתגברו על הנגיף לנוע בחופשיות. 

בראיון אתמול לכאן רשת ב אמר יו"ר ועדת החוקה אשר כי "החוק שהונח בוועדת החוקה הוא תיקון לחוק הקורונה הגדול ולא חוק קטן על אילת". לדבריו, התוספות שנדונו במסגרת הוועדה התקבלו פה אחד על ידי כל המפלגות: "החוק נותן סמכות לממשלה להוסיף להחלטות שהיא עצמה מחליטה ולא ועדת החוקה. דובר רק על האפשרות להוסיף ערים אחרות".

האזינו לראיון המלא

אשר הוסיף כי הוועדה קידמה את החוק במהירות וקבל על כך כי הוועדה הכשילה את החוק לו משוועת תעשיית התיירות בעיר אילת: "כששר הבריאות מושך את החוק - זה נקרא שאנחנו נכשלנו? זה כמו חקיקה פרסונלית. זה חוק סמכויות, לא למקומות מסויימים. אי אפשר לפתוח 'אי ירוק' רק עם מלונות, לא כל עסקי התיירות הם בתי מלון. גם הדרישה של ראש העיר אילת היתה לפתוח גם מסעדות ואטרקציות מסביב".

לאחר שהסיר שר הבריאות את ההצעה מסדר היום אמר אדלשטיין בריאיון ל"קלמן וליברמן" בכאן רשת ב כי: "מהרגע שהחוק הגיע לכנסת ראו כמה ח"כים כי טוב וניסו להוסיף עוד כל מיני אזורים וערים, ועוד כל מיני דברים רפואיים שאי אפשר בכלל לחוקק, שלא קשורים לאילת ולחוק המוצע".

הפופולריים