לאחר הורדת ההצעה אתמול: ועדת החוקה דנה שוב בהפעלת התיירות באילת וים המלח

מתחילים מחדש: בכנסת שוב דנים בפתיחת המלונות

אתמול הסירה הממשלה את החוק מסדר היום לאחר שוועדת החוקה דרשה להוסיף לו סעיפים להם התנגד משרד הבריאות. ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי: "אני מצפה ודורש בצורה ברורה ביותר שעוד היום יחוקקו את החוק הזה ויתנו לעיר אילת אוויר לנשימה". שר הבריאות אדלשטיין: לחברי הכנסת שהפילו את החוק לא אכפת מתושבי אילת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מלון ישרוטל ריביירה באילת, פברואר 2018
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אחרי הסערה אתמול: ועדת החוקה בכנסת דנה היום (שלישי) מחדש בהצעה להפעלת בתי המלון באילת וים המלח במתכונת של "איים ירוקים". אתמול הסיר שר הבריאות את ההצעה מסדר היום לאחר שבוועדת החוקה הוכנסו לה סעיפים שהתנגד אליהם. היום ההצעה עלתה לסדר היום כחקיקה פרטית שמוביל ח"כ איתן גינזבורג ואושרה בקריאה ראשונה.

"אני מצטער על מה שקרה אתמול, לא היה צריך להגיע לכך אך משהגענו יש להתקדם", אמר גינזבורג. חברת מפלגתו, שרת התיירות אורית פרקש-הכהן טענה בריאיון ל"בחצי היום בכאן רשת ב כי החוק נפל בין היתר בגלל "חלק מהמפלגות החרדיות, שניסו להכניס אליו עניין סקטוריאלי לחלוטין", כשהיא מתכוונת ל"תעודת המחלים"- אישור תנועה חופשית למחלימים מקורונה.

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר בריאיון ל"קלמן וליברמן" בכאן רשת ב: "מהרגע שהחוק הגיע לכנסת ראו כמה ח"כים כי טוב וניסו להוסיף עוד כל מיני אזורים וערים ועוד כל מיני דברים רפואיים שאי אפשר בכל לחוקק, שלא קשורים לאילת ולחוק המוצע".

באילת זעמו על הפלת החוק אתמול. ראש העירייה מאיר יצחק-הלוי אמר הבוקר כי אנשי אילת "אוכלים מרורים", ואילו החוק שנועד לתת מזור למצבם הקשה הופל. את הדברים אמר בתוכנית "הבוקר הזה". "אני מצפה ודורש בצורה ברורה ביותר שעוד היום יחוקקו את החוק הזה ויתנו לעיר אילת אוויר לנשימה", אמר.

יצחק-הלוי סירב להפנות אצבע מאשימה כלפי גורם זה או אחר שגרם להפלת החוק לו שלהעברתו ציפה. "לא ייתכן שתושבי אילת יהיו בני ערובה למהלכים לא רלוונטיום. לא יעלה על הדעת שאילת תהיה עיר שקופה. לא מעניינים אותי כל האינטריגות ומאבקי הכוח", אמר.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

מרגע שהבין אדלשטיין שבוועדת החוקה נוספים לחוק נושאים שאינו מוכן לחתום עליהם, הוסיף להצעת החוק סעיף שמסמיך את משרד הבריאות לקביעת אילו תכולות בו יאושרו. הח"כים הצביעו נגד סעיף זה. "אותם 49 חברי כנסת שבסעיף הזה הצביעו נגד החלטת הממשלה – לא אכפת להם מאילת ומים המלח", אמר אדלשטיין.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

שר האוצר ישראל כ"ץ שהתראיין לאותו משדר, אמר: "אני לא עוסק בזה. זו הצעה שאדלשטיין קידם עם שרת התיירות. אני תמכתי בהצעה. הוא רוצה להסביר את זה - יש עליו אחריות והוא יעשה זאת בדרך נכונה". 

הממשלה הפילה אתמול את החוק שיאפשר פתיחת מלונות באילת וים המלח, שיוגדרו כ"איי תיירות" - מכיוון שהכנסת לא קיבלה את ההסתייגות של שר הבריאות יולי אדלשטיין, שביקש לא לאפשר הכרזה על אזורים נוספים. התנגדו לה בין היתר חברי סיעת יהדות התורה מהקואליציה, שיו"ר ועדת החוקה נמנה עליהם.

ההסתייגות של אדלשטיין ביקשה להחזיר את החוק לנוסח המקורי - שהיה לפני הדיון הארוך בוועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת. ברגע שיו"ר מליאת הכנסת, חבר הכנסת יריב לוין, הודיע כי "הצעת החוק הממשלתית מוסרת מסדר היום", פרצה מהומה באולם.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח הערב עם שר הבריאות אדלשטיין, השר המקשר בין הממשלה לכנסת דודי אמסלם ויו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר. בשיחה סוכם כי השרים ויו"ר הוועדה ייפגשו מחר כדי להגיע להבנות בנושא, ולסיים את החקיקה בהקדם.

הפופולריים