בגלל אי הסכמות בקואליציה: הממשלה הפילה את הצעת החוק להפיכת אילת וים המלח ל"איי תיירות"

הופל החוק שיאפשר פתיחת מלונות באילת וים המלח

אדלשטיין: "חברי כנסת פופוליסטים לקחו את אילת כבת ערובה, לגחמות שמסכנות את שלום הציבור" • נתניהו ואדלשטיין שוחחו. שר הבריאות ויו"ר ועדת חוקה ייפגשו מחר
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מלון הרודס פאלאס באילת
צילום: צילום: משה שי, פלאש 90

הממשלה הפילה הערב (שני) את החוק שיאפשר פתיחת מלונות באילת וים המלח, שיוגדרו כ"איי תיירות" - מכיוון שהכנסת לא קיבלה את ההסתייגות של שר הבריאות יולי אדלשטיין, שביקש לא לאפשר הכרזה על אזורים נוספים. בין המתנגדים לה חברי סיעת יהדות התורה מהקואליציה, שיו"ר ועדת החוקה נמנה עליהם.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח הערב עם שר הבריאות אדלשטיין, השר המקשר בין הממשלה לכנסת דודי אמסלם ויו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר. בשיחה סוכם כי השרים ויו"ר הוועדה ייפגשו מחר כדי להגיע להבנות בנושא, ולסיים את החקיקה בהקדם.

ההסתייגות של אדלשטיין ביקשה להחזיר את החוק לנוסח המקורי - שהיה לפני הדיון הארוך בוועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת. ברגע שיו"ר מליאת הכנסת, חבר הכנסת יריב לוין, הודיע כי "הצעת החוק הממשלתית מוסרת מסדר היום", פרצה מהומה באולם.

יו"ר כחול לבן בני גנץ מסר: "שפכו את התינוק עם המים בשל התנהלות רשלנית. לא נפקיר את העיר אילת ואת עתידה התיירותי והבריאותי". שר הבריאות יולי אדלשטיין הגיב על המתקפות נגדו, ואמר: "חברי כנסת פופוליסטים לקחו את אילת כבת ערובה לגחמות שמסכנות את שלום הציבור. כל אחד נהיה אפידמיולוג ומומחה בריאות מטעם עצמו".

אדלשטיין הוסיף כי "הגשתי את הצעת החוק, בשיתוף פעולה עם ראש עיריית אילת, כדי להציל את העיר. אמרתי מראש שלא אאפשר לנצל זאת כדי להביא להפקרות בריאותית. ברגע שהחוק הגיע לכנסת העמיסו עליו אזורים נוספים ופעולות מסוכנות אחרות. אמרתי - 'בואו נצביע על הצעת החוק הממשלתית'. לצערי הפופוליזם ניצח. אחזיר את הצעת החוק בתנאים שלא יסכנו את תושבי אילת ואת תושבי יתר המדינה".

יו"ר ועדת החוקה, חבר הכנסת יעקב אשר מהקואליציה, אמר בתגובה: "מצער שמשרד הבריאות הולך שבי אחר יועצי תקשורת, ומתנהג בכוחנות שלוקחת את אילת כבת ערובה במאבקי אגו שאינם רואים את טובת העיר וענף התיירות. כפי שראש העיר אילת אמר בוועדה, החוק ללא ההסתייגויות שהעברנו בוועדה לא יוכל לסייע לעיר. חבל שמשרד הבריאות מסרב להכיר בסמכות הכנסת לחוקק ומשך את החוק".

יו"ר האופוזיציה וסיעת יש עתיד-תל"ם, יאיר לפיד, תקף גם הוא, ואמר: "מביש שגם כאשר באופוזיציה תומכים בחזרתה של אילת לחיים, הממשלה מכשילה זאת. המציאות הזו בה מאבקים פוליטיים פוגעים באזרחים, חייבת להיפסק".

ח"כ איתן גינזבורג מסיעת כחול לבן, גם הוא מהקואליציה אמר בתגובה: "רצינו להביא בשורה לאילת ובגלל משחקי אגו ונסיבות פוליטיות - הצעת החוק החשובה הזאת נפלה. יש עשרות אלפים שמחכים לחוק הזה שייתן להם מזור".

ח"כ עפר שלח מיש עתיד תקף: "יולי אדלשטיין וממשלת המחדל הפקירו עכשיו את תושבי אילת. עיר שלמה תקרוס כי שר הבריאות נעלב מזה שהסתייגות שלו לא עברה - חרפה". יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ', תקף גם הוא את ההחלטה, ואמר: "מריבות קטנוניות של הקואליציה הפילו עכשיו את הצעת החוק שאמורה היתה לאפשר הזרמת חמצן קריטי לעיר אילת.בושה וחרפה".

הפופולריים