לקראת דיון הקבינט: במשרד הבריאות לא מוותרים על הקפסולות בבתיה"ס

במשרד הבריאות לא מוותרים על הקפסולות בבתיה"ס

לקראת הדיון בקבינט: הופץ תזכיר החוק להגדלת הקנסות למוסדות מפרי ההנחיות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כיתה, בית ספר
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אין כל הסכמות על מתווה היציאה מהסגר: לקראת ישיבת קבינט הקורונה שיתכנס מחר (ראשון) עדיין לא הושגו כל הסכמות, לא בנושא החזרה ללימודים ולא על המתווה הכללי ליציאה. גורם המעורה בפרטים אמר לכאן חדשות: "הורים צריכים להבין שמערכת החינוך לא תחזור להיות כפי שהייתה קודם לכן".

"הנטייה היא להעניק סמכויות נרחבות יותר לרשויות המקומיות, כך שאלו יוכלו להכריע איך להפעיל את בתי הספר", אמר הגורם. "למשל, שילמדו פחות שעות או פחות ימים".

לקראת דיון הקבינט מחר, הערב הסתיים בלי תוצאות של ממש דיון בין משרדי החינוך, האוצר, הבריאות והמל"ל. ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרועי אמרה בדיון: "לא נוותר על הקפסולות, לא נחזור על הטעות של 1 בספטמבר".

גורמים במשרד האוצר אמרו בדיון כי המסחר יותר חשוב למשק והיו מעדיפים להחזיר את המסחר עוד לפני מערכת החינוך. במשרד הבריאות התנגדו לעמדה זו. באוצר אף העלו בדיון את הצעת השלטון המקומי לקבל את הסמכויות לניהול חזרת מערכת החינוך.

לעמדת משרד הבריאות, פתיחת המסחר לפני הכיתות הנמוכות יש בה משום סיכון גבוה יותר, מפני שקשה יותר לעקוב אחרי התפרצויות תחלואה ומקורם כשמדובר בחנויות ומסחר. מבחינת קטיעת שרשרות הדבקה - פשוט יותר לפתוח את מערכת החינוך כי ניתן לדעת בקלות יותר את המגעים האפשריים במקרה של תחלואה.

הצעת חוק: צווי סגירה למוסדות חינוך וקנסות מוגדלים

בתוך כך, היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע-פרגו, הפיצה את תזכיר החוק המבקש להגדיל בצורה ניכרת את הקנסות למפרי הוראות משרד הבריאות, לפני העלאתם לדיון מחר בישיבת הקבינט.

לפי תזכיר החוק, עסק שיפר את איסור ההפעלה ייקנס ב-10,000 שקלים, ולא ב-5,000. קיום מסיבה, אירוע, או טקס דתי בניגוד לתקנות יגרור קנס של 15,000 שקלים, ואילו מוסד חינוכי שייפתח בניגוד להנחיות יוכל להיקנס בסכום של 25 אלף שקלים, כשהכוונה היא שסכום הקנס יעלה ככל שמספר התלמידים במוסד גדול יותר. בנוסף לכך, יתאפשר להוציא צווי סגירה למוסדות המקיימים פעילות חינוך הפתוחים לתלמידים או מטופלים בניגוד לאיסור על פתיחתם

הפופולריים