אדלשטיין: ניתן יהיה לפתוח את מערכת החינוך בעוד 10 ימים

אדלשטיין: פתיחה מהירה של המשק תוביל לסגר נוסף

שר הבריאות הבהיר כי פתיחה מהירה של המשק עלולה להוביל לסגר נוסף: "אסור לחזור על הטעות של פתיחה מהירה של מערכת החינוך כמו בסגר הראשון". אדלשטיין ציין בריאיון לכאן רשת ב כי מוטב ששר האוצר כ"ץ היה עובד על פיצוי לבעלי העסקים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר הבריאות יולי אדלשטיין, מתוך השבוע עם ירון דקל 25.09.20
צילום: צילום: כאן חדשות

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר הבוקר (חמישי) כי היענות לדרישה של שרים שונים לפתיחה מהירה של המשק, בהם שר האוצר ישראל כ"ץ, עלולה להוביל לעלייה בתחלואה ולסגר שלישי. בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, הבהיר השר אדלשטיין כי במקום זאת מוטב שהשר כ"ץ ואנשי משרדו היו עובדים קצת יותר על מתן פיצוי לבעלי העסקים שנפגעו. השר התייחס לפתיחת מערכת החינוך וציין כי לפי המתווה של משרדו, ניתן יהיה לפתוח את חלקה כבר בעוד עשרה ימים.  

האזינו לריאיון המלא עם שר הבריאות

אדלשטיין אמר כי הוא עוקב בחרדה אחרי ההשפעות של ההקלות שכבר נעשו, ובהן פתיחת גני הילדים ומקומות עבודה קטנים שאינם מקבלים קהל. "אסור לחזור על הטעות של פתיחה מהירה של מערכת החינוך כפי שנעשה בגל הראשון", אמר השר בריאיון.

על פתיחת תלמודי התורה במגזר החרדי בניגוד להוראות, שר הבריאות אמר כי הוא בעד שלילת תקציב או רישיון ממוסדות החינוך הללו. "צריך לעשות אכיפה. אני כן רוצה לראות שמנהל מוסד שפתח בניגוד להחלטת הממשלה יקבל קנס, או אפילו שלילת רישיון או שלילת תקציב", הוסיף שר הבריאות.

אדלשטיין שכיהן בשבע השנים האחרונות בתפקיד יו"ר הכנסת התייחס לדרמה שהתחוללה אתמול במליאת הכנסת, במסגרתה נדחת הצעת החוק להקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות - לאחר שאושרה ובוטלה על ידי יו"ר הכנסת יריב לוין. "אני מבין שיש לפעמים מצבים סבוכים. החלטת הייעוץ המשפטי של הכנסת בהחלט מקובלת עליי. לא בדקתי את הנושא, אני לא מחלק עצות חינם לאלה שירשו אותי בתפקיד".

המפלגות החרדיות נגד אדלשטיין 

ביקורת חריפה בקרב בכירים במפלגות החרדיות כלפי השר אדלשטיין, שמאשימים אותו כי הוא, כביכול, מתנכל למגזר החרדי כדי למצוא חן בעיני המגזר הכללי. לטענת הבכירים החרדים, אדלשטיין היה זה שטירפד את מתווה החתונות הרחב יותר באוויר הפתוח שהם ניסו לקדם ובנוסף, לטענתם, אדלשטיין ניסה לעכב את הוצאת הערים האדומות מהסגר ואת העברתן לסטטוס של ערים כתומות.

לפני יומיים האשים יו"ר ועדת החוקה יעקב אשר בדיון בוועדה: "יש מקרים שבהם משרד הבריאות, במקום לבדוק משהו מבחינה בריאותית, בודק אותו עם יועצי תקשורת". בהתחלה חשבו שהוא מתכוון לממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו, אך גורמים בוועדה מספרים שהוא דיבר על שר הבריאות אדלשטיין.

מלשכת שר הבריאות נמסר בתגובה לדברים: "שר הבריאות דואג לבריאותם של כל אזרחי ישראל ללא הבדל מגזרי. בריאותם של החרדים חשובה והוא שומר עליהם גם מפני מתווה החתונות, שאגב הוא לא מנת חלקה של אוכלוסייה כזו או אחרת".

בתוך כך, על רקע דרישת השרים ממשרד הבריאות לצמצם את מתווה היציאה ל-5 שלבים, במקום תוכנית 9 השלבים כיום - הציג שר המדע יזהר שי, במהלך הדיון בקבינט הקורונה אמש, מתווה יציאה ב-5 שלבים. על פי המתווה המוצע, אותו גיבש יחד עם צוות מקצועי, בין כל שלב יעברו שבועיים וניתן יהיה להתקדם על פי מדד מספר החולים היומי ומדד ה-R - כפי שייקבע מראש.

הפופולריים