הייעוץ המשפטי של הכנסת: ביטול ההצבעה על הקמת ועדה בנושא הצוללות – תקין

הדרמה במליאה: "ביטול ההצבעה היה תקין"
כפי שפורסם בכאן חדשות: הייעוץ המשפטי של הכנסת מגבה את היו"ר לוין. לפיד: נפנה לייעוץ משפטי נוסף על האירועים השערורייתיים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מנסור עבאס, יריב לוין ומיקי זוהר
צילום:

כפי שפורסם בכאן חדשות: ממלאת מקום היועץ המשפטי של הכנסת, שגית אפיק, קובעת כי ביטול ההצבעה היום (רביעי) במליאת הכנסת על הקמת ועדה בנושא הצוללות – היה תקין. 

המכתב של ממלאת מקום יועמ"ש הכנסת

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד, הגיב: "עם כל הכבוד לעמדת הייעוץ המשפטי של הכנסת, אני חולק על הפרשנות שלהם ונפנה לייעוץ משפטי נוסף על האירועים השערורייתיים היום במליאה". חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ אמרה כי בבוקר תעתור לבג"ץ נגד ההחלטה "השערורייתית" לטענתה. "ההצבעה היתה חוקית ונערכה על פי תקנון הכנסת. ביטולה בדיעבד מרוקן מתוכן לא רק את ההחלטה החשובה על הקמת ועדת חקירה על הצוללות, אלא את כל הליך ההצבעה בכנסת שהוא לב הדמוקרטיה. אי אפשר לבטל הצבעה אחרי שהתוצאות כבר מופיעות על הלוח, בגלל שהתוצאה לא מוצאת חן", כתבה זנדברג. 

הסערה בכנסת התחוללה כאשר המליאה דחתה את ההצעה של זנדברג להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לחקירת פרשת הצוללות. זאת בתום רצף הצבעות שבמהלכו כבר אושרה ההצבעה. בהצבעה ראשונה שהתקיימה בצורה ידנית תמכו 25 חברי כנסת ו-23 התנגדו לה והיא אושרה. יו"ר הכנסת, יריב לוין, הורה מייד לבטל את ההצבעה. דיון קבינט הקורונה נעצר, הצבעה שמית אורגנה בתוך זמן קצר ובהצבעה השנייה נדחתה ההצעה.

בהודעה משותפת של יו"ר הכנסת לוין וסגנו מנסור עבאס נכתב: "לאחר שצפו בסרטון הווידאו ממליאת הכנסת, הסכימו השניים כי היה נכון לבטל את תוצאות ההצבעה ולערוך אותה מחדש". בהודעה תוארה השתלשלות האירועים: "סגן היו״ר הסביר כי לא שמע את הבקשה הראשונה להצבעה שמית, אלא שמע רק את הבקשה השנייה לאחר שהפעיל את ההצבעה האלקטרונית. לכן אף כשהופיעו תוצאות ההצבעה האלקטורנית על הלוח, לא הכריז על תוצאות רשמיות עד שיברר את חוקיות ההצבעה". 

הפופולריים