19 שנה לרצח גנדי: הכנסת התכנסה לזכרו, לפיד החרים

הכנסת התכנסה לזכר גנדי, לפיד והמשותפת החרימו

ישיבה מיוחדת נערכה בכנסת לזכר השר רחבעם זאבי שנרצח ע"י מחבל בכנסת • יו"ר האופוזיציה, ח"כים מיש עתיד, המשותפת ומרצ סירבו להגיע • רה"מ: "אין מי שלא העריך את מחויבות גנדי למולדת"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רחבעם זאבי, גנדי ב-1998
צילום: צילום: יעקב סער, לע"מ

מליאת הכנסת התכנסה היום (שלישי) לישיבה מיוחדת לזכר השר רחבעם זאבי (גנדי) שנרצח בידי מחבל פלסטיני במלון בירושלים לפני 19 שנים. "גם בין מי שלא הסכים עם דעותיו, אין מישהו שלא העריך את המחויבות שלו למולדת, למדינה ולצה"ל", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבה. "גם מי שלא הסכים איתו נתמלא רצון לאחר הירצחו להוכיח לאויבינו שבמאבק הזה אנחנו ננצח", הוא הוסיף. יושב ראש האופוזיציה יאיר לפיד, ורוב חברי יש עתיד החרימו את הדיון, כמו גם חברי הכנסת ממרצ ומהרשימה המשותפת.

יושב ראש הכנסת יריב לוין אמר בדיון במליאה כי "בשנים האחרונות, היו גורמים שניסו, לאחר מותו, לפגוע בשמו הטוב של גנדי ובמורשתו המפוארת", אך "הם לא הצליחו". לדבריו, "אני גאה שהכנסת השכילה לחרוט ולהנציח את זכרו בספר החוקים של מדינת ישראל ושאנו מקיימים כאן את יום הזיכרון הזה. זכות גדולה להוקיר את רחבעם זאבי, האדם והמנהיג, ואת מורשתו. דמותו המופלאה חסרה לנו".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר קודם לכן בטקס האזכרה הממלכתי שהתקיים למרגלות קברו בהר הרצל במתכונת מצומצמת: "19 שנה חלפו מאותו יום בו יריות מתנקש רצחו ופגעו בשר בישראל. 19 שנה שאנחנו זוכרים ומזכירים, גם אם השנה מציאות חיינו מחייבת לעשות זאת מרחוק". לדבריו, "כשרחבעם זאבי נרצח, נרצח גנדי האבא, וגנדי הסבא, וגנדי האיש, וגנדי החבר, אבל המתנקשים ביקשו בראש ובראשונה לפגוע במדינת ישראל של גנדי. הם ביקשו את השר, את המנהיג, את האלוף, את חבר הכנסת ויושב ראש המפלגה, את הסמל. הם רצו להוריד את דגלנו, לפגוע בזקיפות קומתנו, לנתץ את רבונותינו, לזרוע טרור כאן בארץ הטובה, הארץ שגנדי כל כך אהב. ההתנקשות הצליחה אך משימת הרוצחים נכשלה. מדינת ישראל איתנה, מעמדה באזור מתחזק והארץ רק הולכת ונבנית".

את דבריו חתם הנשיא באומרו כי "את הנחישות שהפגין דורו של גנדי במאבק להקמת המדינה, אנו צריכים היום במאבקנו על החיים בצל הקורונה. את הנחישות הזו אנו צריכים במלחמה על הבריאות ועל הכלכלה, על החינוך ועל התרבות. אני מאמין כי אם כל אחד ידאג למסכה שלו ולא יחפש רק את המסכה של הזולת, יכול נוכל לנגיף".

הפופולריים