נתניהו: קורא לאופוזיציה לא להשתמש בקורונה לקושש קולות

רה"מ לאופוזיציה: אל תשתמשו בנגיף לקושש קולות

לפיד בתגובה: נתקע לך הנאום, הכישלון בניהול המשבר רשום על שמך • יו"ר כחול לבן בישיבת הסיעה: לא מוכן שתהיה ממשלה שלא מתפקדת ולא מוכן להיות בן ערובה למצב פוליטי של אף אחד
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ויאיר לפיד במליאת הכנסת 19.10.20
צילום:

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הערב (שני) את חברי האופוזיציה על כך שזימנו דיון בנוכחותו במליאת הכנסת, תחת הכותרת "הכישלון המחפיר של ראש הממשלה בניהול המשבר הכלכלי והבריאותי". לדברי נתניהו, "בעיתות חירום יש צורך של כולם להיכנס מתחת לאלונקה. אני קורא לאופוזיציה לא להשתמש בקורונה כדי לפלג את העם".  

הדיון המלא במליאת הכנסת

"כל מה ששומעים בתקשורת ובטלוויזיה זה מקהלת הכל סבבה ומקהלת הכל באסה. בקיצור סבבה-באסה. באסה או סבבה אני מבין. אבל ביחד זה לא הולך. צעקתם צאו מהסגר אז יצאנו. ואז צעקתם למה יצאתם. צעקתם תנו כסף אז נתנו. אז צעקו למה בזבזתם. ואז צעקו להגדיל בדיקות אז הגדלנו. אז שאלתם למה לא מכונות הנשמה. אתם תמשיכו לצעוק ולהתלונן ואנחנו נמשיך לעבוד".

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד ענה לנתניהו: "ראש הממשלה אמר לכם עכשיו שהמצב פשוט מצוין. מצב כלכלי ובריאותי מצוין. הוא אומר שמתקשרים אליו מכל העולם. לא ברור מי הם אבל מתקשרים. מידי פעם הוא מודה בקצת טעויות אבל רוב הזמן הוא אומר שהכל פנטסטי. מה שאני אומר זה שיש דבר כזה שנקרא מציאות. יש נתונים. במציאות כל עסק חמישי נסגר וכל צעיר רביעי חי מהאוברדראפט וכל מובטל שלישי הוא צעיר".

"במציאות ישראל היא המדינה היחידה בעולם שהלכה לסגר שני מלא", המשיך לפיד. "אין מדינות כאלו, לפחות לא בכדור הארץ. במציאות, מחוץ לאקווריום שלך, לא הוקם מערך קטיעת שרשראות יעיל ולא הוקם מערך הסברה. הממשלה שלך לא מתפקדת. אי אפשר לנהל את משבר הקורונה גרוע יותר מאיך שאתה מנהל. הכישלון הזה רשום על שמך. כל עוד אתה ראש ממשלה לא נשפר את המצב כי קורה לך מה שקורה לראשי ממשלה שמכהנים יותר מידי שנים - נתקע לך הנאום כבר שנים. אותו נאום תקוע לך כבר 4 שנים".

"בגלל פוליטיקה לא הפעלת אכיפה בערים חרדיות", הטיח לפיד. "הפוליטיקה השתלטה עליך לגמרי. אתה פוליטיקאי כבר 32 שנה. 32 שנה לא חיפשת חנייה ולא עמדת בתור לרופא וזה עושה משהו לבן אדם".

יו"ר ישראל ביתנו תקף את נתניהו במהלך הדיון: "ראיתי בחיי הרבה הופעות של ראש ממשלה אבל מעולם לא ראיתי הופעות כה עלובות ושטחיות. מה הבשורה שלך למובטלים? אכלו לי ושתו לי. כל הזמן אתה מיילל. על היועמ"ש ועל פרקליט המדינה. מי מינה אותם? אתה. גם לגבי הקורונה, אתה מספר לנו סיפורי עלי ביבי".

"אדוני ראש הממשלה, אתה מאפשר לפתוח תלמודי תורה בערים אדומות והיום נתת להם פרס של עשרות מיליוני שקלים בוועדת כספים", המשיך ליברמן. "הציבור לא מאמין לך. קח את המפתחות וסע לשלום".

חברת הכנסת איילת שקד מימינה אמרה בדיון כי "סגר שחוזרים עליו שוב ושוב לא הופך להצלחה. סגר זה כלי של מדינות נחשלות". שקד אף תקפה את חברי כחול לבן: "אתם, שרצתם על טיקט 'רק לא ביבי' הפכתם לסחבה של הממשלה של נתניהו".

גנץ על המשבר: אם לא יעבור תקציב - נבחן דרך חדשה ללכת בה

מוקדם יותר התייחס יו"ר כחול לבן וראש הממשלה החליפי בני גנץ בישיבת סיעתו למתח בקואליציה, והבהיר כי "אם התקציב לא יצא לדרך - נבחן דרך חדשה ואחרת ללכת בה". על אכיפת תקנות הקורונה בחרדה החרדית אמר: "אני לא מקבל שמוסדות חינוך נפתחים ללא אישור. צריכים להיות קשובים לצרכים, אבל לא יכולים לקבל אנרכיות". ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס גם הוא לאכיפה במגזר החרדי: "אנחנו נגביר את האכיפה ומבקשים את שיתוף הפעולה שלהם".

"אני נכון לכל שיתוף פעולה שיקדם את התפקוד של ממשלת ישראל", אמר גנץ. "אני לא מוכן שתהיה ממשלה שלא משתפת או לא מתפקדת ואני לא מוכן להיות בן ערובה למצב פוליטי של אף אחד. סדר העדיפויות שלי הוא סדר העדיפויות של מדינת ישראל ולא של אף אדם פוליטי".

על העברת תקציב 2021 אמר גנץ כי  "נפגשתי עם נגיד בנק ישראל אמיר ירון ועם רוב בכירי הכלכלנים בישראל, לא שמעתי אחד שאמר שאפשר בלי תקציב ל-2021. שמעתי שאמרו שצריך את שניהם, ודחוף. התקציב הוא מבחן הרצינות, ולא ב-23.12. אם באוצר יש תוכניות - שיוציאו אותן וישפרו אותן, ושיניחו אותן. אם תהיה יציבות כלכלית - תהיה יציבות פוליטית, וחברתית". 

"נהיה מוכנים לשיתוף פעולה נוכח תקציב שיוצא לדרך", הבהיר גנץ. "אם לא נראה את זה קורה - נבין איפה אנחנו חיים ונבחן דרך חדשה ואחרת ללכת בה, אם לא תהיה כנסת או פתרון אחר - ככה זה לא יוכל להימשך".

על אכיפת תקנות הקורונה בחברה החרדית ופתיחת מוסדות החינוך בניגוד לחוק אמר גנץ: "אנחנו לא יכולים לקבל שיש מציאות כפולה בין מה שמחליטים ובין מה שקורה. הבהרתי את זה אתמול לראשי היישובים שעדיין אדומים. אני לא יכול לקבל שמוסדות חינוך נפתחים שלא על פי אישור. אנחנו חייבים להקפיד על העניין הזה ולבדוק איך מתנהגים עם אנשים שמפירים במכוון את החלטות המדינה. אי אפשר שיהיה חוק לאחד ולא אחר. זה לא יכול להתקיים במדינה מתוקנת. אנחנו לא יכולים לקבל אנרכיה".

נתניהו על ההפרות במגזר החרדי: נגביר את האכיפה

"יש בעיות עם הציבור החרדי", אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד. "רבים שומרים, יש גם מי שלא - אנחנו נגביר את האכיפה. יותר צפוף שם, יותר קשה, אין להם זום, אנחנו מבקשים את שיתוף הפעולה שלהם".

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד תקף מוקדם יותר בישיבת הסיעה את ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר כי "נתניהו בורח מהעימות עם המפלגות החרדיות. הוא חייב אותם, אז הוא נכנע להם. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה את ההפקרות הזו".

"לא ברור מה כולם מופתעים כל כך ממה שקרה אתמול בתלמודי התורה", אמר לפיד. "עכשיו גיליתם שאצל נתניהו החוקים לא חלים על הציבור החרדי? מה שקורה בימים האחרונים הוא לא אשמת החרדים. זה מה שאמרו להם. שנים על גבי שנים נתניהו אומר לחרדים שהחוקים לא חלים עליהם. מדובר בעסקה: הם יתנו לנתניהו להיות ראש ממשלה. הוא ידאג בתמורה שהם יקבלו תקציבים, והחוקים לא יחולו עליהם".

"אם אני הייתי היום ראש ממשלה, מוסד חינוכי שלא מתנהג לפי ההנחיות לא היה מקבל 5,000 שקל קנס, אלא 100,000 שקל קנס", המשיך לפיד. "בשלב הבא, היינו שוללים לו את התקציב. לא באופן חלקי. את כל התקציב. מוסד חינוכי שלא יציית להנחיות, יקום בבוקר ויגלה שהוא לא מקבל יותר גרוש מהמדינה. זה לא נגד החרדים. זה בעד החרדים. זה יציל את חייהם של חרדים רבים".

אחר הצהריים החל במליאת הכנסת דיון בעקבות 40 חתימות שגייסה האופוזיציה, שמחייב את ראש הממשלה להיות נוכח במליאה לכל אורכו. בסוף הדיון יענה ראש הממשלה לטענות חברי האופוזיציה בנאום משלו. גם יו"ר האופוזיציה לפיד ינאם בסוף הדיון.

ח"כ אסף זמיר מכחול לבן אמר בדיון: "בגלל מי צמרת האוצר התפטרה? בגלל ראש הממשלה. אם הממשלה לא מתפקדת אז נפרק אותה ונלך לבחירות. כדי שעם ישראל יקבל ממשלה שהוא ראוי לה".

ח"כ יעקב מרגי מש"ס קרא לנתניהו "לרפא את פצעי החברה הישראלית. זו לא עת לבוא חשבון עם יריביך. אני קורא לך לעשות הכל כדי למתן את השיח ולהוביל קמפיין אחדות שירפא את השיח הציבורי. אנא אדוני ראש הממשלה, זו הדקה ה-90. זה הזמן למתן את השיח".

הפופולריים