ראש המוסד במסר לסעודים בריאיון בלעדי: מו"מ עם הפלסטינים לא צריך להיות תנאי להמשך המגעים

"מו"מ עם הפלסטינים לא צריך להיות תנאי למגעים"
יוסי כהן לכאן חדשות: אנחנו בקשר עם הרבה מדינות באזור, יש אווירה חדשה שנותנת למדינת ישראל איזשהו אופק אסטרטגי מדגם אחר שלא הכרנו אותו • "מנהיגי האמירויות ובחריין עשו את הצעד בצורה יוצאת מהכלל ובאומץ" • הוא הבהיר: המוסד עדיין פועל לסייע בטיפול בקורונה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יוסי כהן בריאיון לגילי כהן, 18.10
צילום:

ראש המוסד, יוסי כהן, הביע היום (ראשון) תקווה שמדינות נוספות באזור יקיימו יחסים רשמיים עם ישראל. בריאיון בלעדי לכאן חדשות ששודר בחדשות הערב בכאן 11 אמר כי "אנחנו בקשר עם הרבה מאוד מדינות באזור ומחוצה לו, במזרח התיכון ובאפריקה כמובן. אני מאוד מקווה שהמאמצים האלה, כמו שאלו שהבשילו עד כה, יבשילו גם הם". בנוגע לכך שסעודיה קושרת את המגעים עם ישראל למשא ומתן עם הפלסטינים השיב: "הדבר הזה צריך להיות לא מכשול וגם לא, בעיניי, תנאי להמשך מגעינו להמשך יצירת קשרים בילטרליים בינינו לבין מדינות האזור". 

צפו בריאיון המלא עם יוסי כהן בכאן 11

אנחנו חודש אחרי חתימת ההסכמים עם איחוד האמירויות ועם בחריין, ההצהרה לקראתה. אנחנו נראה עוד מדינות בתקופה הקרובה?

"קודם כל, אני מקווה מאוד שכן. תהליך כזה של הבשלה הוא ארוך. אולי זאת הזדמנות נוספת לומר לכל האנשים, גם בארגון שלי, גם במקומות אחרים, שעבדו ימים כלילות על הבישול המאוד איטי, המאוד מסודר הזה – של קשרים בילטרליים בין מדינות מהמזרח התיכון וגם מדינות באפריקה בוודאי".

סודאן למשל?

"יכול להיות. אנחנו במגעים עם כל מי שמוכן כמובן בעת הנוכחית לדבר איתנו. זאת מבחינתי תקופה אחרת – הסכמים היסטוריים שיש להם משמעות אסטרטגית לעומק האסטרטגי של מדינת ישראל בכל הרמות: הביטחוני, המודיעיני, הכלכלי, החקלאי, וכן הלאה וכן הלאה. יש כאן המון דברים שאנחנו יכולים לעשות עם אותן המדינות. חלק מההסכמים האלה כבר נחתמים. מכאן ואילך אני חושב שמדינת ישראל הולכת למקום נכון.

"זה המקום גם לברך את כל מי שעוסקים בנושא הזה, גם במטה לביטחון לאומי, במשרד ראש הממשלה, את ראש הממשלה, את נשיא ארצות הברית. אנשים רבים וטובים מאוד עסקו בנושא הזה שנים רבות מאחורי הקלעים, והנה הדבר הזה קורם עור וגידים, ומבשיל לכדי הסכמים חשובים שזה עתה אושררו גם על ידי ממשלת ישראל וגם על ידי הכנסת. יש אווירה חדשה שנותנת למדינת ישראל איזשהו אופק אסטרטגי מדגם אחר שלא הכרנו אותו".

אנחנו במגעים עם כל מי שמוכן כמובן בעת הנוכחית לדבר איתנו. יש אווירה חדשה שנותנת למדינת ישראל אופק אסטרטגי מדגם אחר שלא הכרנו

"אנחנו פותחים אופקים חדשים גם ברמה הכלכלית וגם ברמה הביטחונית. אופקים נפתחים גם ברמת שיתופי הפעולה בכל הרמות כולן. זה נותן לנו מין עומק אסטרטגי מאוד חשוב ודומיננטי כנגד צירי הרשע, בעיקר אלה המנוהלים על ידי איראן – הגרעין, הטרור, ההתפשטות האזורית.

"יש משום הדבר הזה גם מסר לציר הרשע, על ידי אותן מדינות, וכמובן על ידינו כמדינת ישראל, לבוא ולומר: אנחנו בצד הנכון, אתם בצד הלא נכון. יש מקום כמובן עוד לשיפור מבחינתנו".

כשסעודיה אומרת, או קושרת את המשך ההתקדמות עם נורמליזציה עם ישראל למשא ומתן עם הפלסטינים. זו הסיבה שזה עוד לא קורה?

"אני חושב שכדי להבשיל ממדינות שהיו מוגדרות בעבר כמדינות עימות או כאלה שביחסים אחרים עם מדינת ישראל למדינות שלום בפועל, מחוץ לארון הדיפלומטיה הפורמלית – הייתי מצפה שהדבר הזה יקרה. אני חושב שלא צריכה להיות התניה מכאן ואילך על יחסינו עם הפלסטינים או שנחתום איתם הסכם שלום.

"כמובן שכולנו מצפים לכך ונברך כמובן על כל התקדמות במשאים ומתנים בינינו לפלסטינים לאיזושהי הסדרה עתידית. אך לא הדבר הזה צריך להיות לא מכשול וגם לא, בעיניי, תנאי להמשך מגעינו להמשך יצירת קשרים בילטרליים בינינו לבין מדינות האזור".

"יחסינו עם הפלסטינים לא צריכים להיות מכשול להמשך מגעינו להמשך יצירת קשרים בילטרליים בינינו למדינות האזור"

אם מוחמד בן סלמאן היה כבר השליט בסעודיה זה כבר היה קורה?

"יכול להיות, זה דבר מאוד מורכב בכל המדינות האלה. אני חושב שהמנהיגים שקיבלו את ההחלטה עד כה, מלך בחריין ושליט האמירויות מוחמד בן זאיד. מעריך שגם אצלם היו את הדיונים הפנימיים ואת ההתלבטויות הפנימיות, והיה צריך להכשיר את הלבבות. הם עשו את זה בצורה יוצאת מן הכלל ובאומץ. פרצו ההסכמים האלה וגם נוספים, אני מקווה שיקרו על פי אותו דין ואותו תהליך".

הזכרת את איראן כאחת הסיבות שהביאו ליציאה מהארון של אותן מדינות. אם בבחירות בארצות הברית יתחלף נשיא, נראה שינוי?

"צריך להגיד שלממשל האמריקני הנוכחי יש עמדה מאוד מאוד ברורה, נחרצת, שמאוד תואמת את האסטרטגיה הישראלית כנגד איראן".

ולביידן, סגנו לשעבר של אובמה?

"אני מחכה לראות מה תהיינה תוצאות הבחירות בארצות הברית ונעדכן את המדיניות, אם נצטרך, בהתאם. קשה לי לצפות מה יהיה. אני יודע להתייחס לממשל הזה, שדרך אגב גם להם צריך לומר הרבה תודה וברכה על כל המאמץ המאוד גדול, כדי לממש את ההסכמים האלה והם עובדים על נוספים. כך שעם הממשל הזה אנחנו מיושרים בנושאים אסטרטגיים רבים והתוצאות ניכרות".

"פועלים לטיפול בקורונה איפה שמבקשים מאיתנו"

עוד נושא שמעניין, את כל הציבור בישראל, זה עניין הקורונה. בגל הראשון המוסד היה מאוד מעורב, מה קורה עכשיו בגל השני. אנחנו פחות רואים את הפעילות של המוסד, הוא עדיין מאחורי הקלעים?

"כן, אנחנו פועלים איפה שמבקשים מאיתנו בשיתוף פעולה, כאמור, עם ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו, משרד הבריאות על כל אגפיו, משרד הביטחון, כל מה שנדרש אנחנו עושים. אנחנו פעילים באופן המיוחד שבו הארגון שלנו פעיל, לא כמו בעבר כשהנושא הזה נוהל במידה מסוימת על ידינו. יש ניהול אחר היום, המדינה התארגנה אחרת. מאוד מקווה שכל ההתארגנות הזאת יחד עם קבינט הקורונה וההחלטות שמתקבלות תובלנה אותנו בסוף למקום טוב יותר בהתמודדות הזאת".

הזכרנו את ממונה הקורונה שאמור לסיים תפקיד, גם אתה אמור לסיים תפקיד. אפשרות שאתה תהיה ממונה הקורונה, זה משהו שדובר עליו?

"לא בעת הנוכחית, יש לי עוד חודשים ארוכים של השלמת הקדנציה שלי, נדבר אחר כך אולי. בסיומה של הקדנציה הזאת".

צוטטת בעבר כמי ששוקל חיים פוליטיים. אנחנו נראה אותך, במסדרונות הכנסת והממשלה?

"אולי צוטטתי לא נכון, ציטטו בשמי אולי. אני לא פוסל שום דבר ולא אומר שום דבר בנושא הזה. כרגע אני בארגון שלי, כשאסיים קדנציה בהצלחה, בעזרת השם, נמשיך לדבר על השאר".

הפופולריים