אוכל בחמגשיות ו-20 משתתפים מכל צד: פשרת החתונות שתובא לקבינט

חמגשיות ו-40 אורחים: פשרת החתונות שתובא לשרים

פרסום ראשון: לחץ כבד מופעל על השרים לאשר את פשרת החתונות כבר במוצאי שבת • ביום ראשון יחזרו לפעילות מלאה העסקים שאינם מקבלים קהל, תבוטל מגבלת 1,000 המטרים, יותר איסוף עצמי של מזון, התחבורה הציבורית תחזור לפעילות מלאה וייפתחו פארקים, אתרי מורשת וגנים לאומיים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חתונה בקורונה
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

לחץ כבד מופעל על שרי קבינט הקורונה לאשר כבר במוצאי שבת פשרה על קיום חתונות, שלפיה יוגדל מספר המשתתפים בחתונות ל-40. כך פורסם היום (חמישי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. יו"ר ועדת החוקה, ח"כ יעקב אשר, דרש לאשר את הפשרה בהקדם, כחלק מהתקנות של היציאה מהסגר. צעדי היציאה הראשוניים מהסגר אושרו היום בקבינט וייכנסו לתוקף ביום ראשון.

מסתמן כי הפשרה שמגובשת בשבוע האחרון תכלול את הפרטים הבאים: מספר המשתתפים בחתונה יוגבל ל-20 אורחים מהצד של החתן ול-20 אורחים מהצד של הכלה; המזון יוגש בחמגשיות סגורות; המוזמנים יושבו בקבוצות קבועות ובמרחק של כמה מטרים בין המתחמים; ובכל חתונה יוגדר ממונה קורונה עם הוראות לאורחים.

עימות סביב החתונות: "אל תזלזל ביהדות שלי ואני לא אזלזל בזו שלך"

בישיבת קבינט הקורונה, שבה אושרו הקלות בסגר, דנו השרים בדרישת השר אריה דרעי להקל על ההגבלות בחתונות. "זו אכזריות למנוע מאנשים להשתתף בחתונות", אמר דרעי. עקב כך פרץ עימות בינו לבין השר איציק שמולי, שאמר לו: "ראית פעם חתונה בקפסולות? זה לא יקרה. וזה היה חלק רציני ממקור ההתפרצות בגל הראשון". דרעי השיב: "אתה כנראה לא מבין את המשמעות של חתונה, קידושין של יהדות".  שמולי ענה לו: "אל תזלזל ביהדות שלי ואני לא אזלזל בזו שלך. אני יהודי לא פחות. צריך ללכת לפי עקרון אפידימילוגי. לא על שום דבר אחר".

גם ממלא מקום המפכ"ל ניצב מוטי כהן יצא נגד דרישת דרעי, ואמר כי "אי אפשר לאכוף קפסולות בחתונות - אם מאשרים זה אומר להתרוצץ בכל הארץ". בעקבות ההתנגדות להקלות בהגבלה על חתונות, דרעי הצביע נגד המתווה וגם עזב בזעם את הדיון: "מאוכזב שלא מאפשרים חתונות יותר גדולות".

הקבינט אישר: תבוטל מגבלת 1,000 המטרים ביום ראשון

קבינט הקורונה אישר הערב את השלב הראשון במתווה היציאה מהסגר. כלל ההקלות לא חלות על יישובים המוגדרים "יישובים אדומים". הדיון בנושא הערים האדומות יתקיים במוצאי שבת. ערים האדומות שבהן יומלץ להמשיך בסגר הן מודיעין עילית, בני ברק, רכסים, ביתר עילית, אלעד, בית שמש, קרית מלאכי ובכמה שכונות בירושלים.

ההקלות בסגר החל מיום ראשון הקרוב, 18 באוקטובר:

> העסקים שאינם מקבלים קהל חוזרים לעבודה מלאה

> מגבלת התנועה של 1,000 מטר מבוטלת

> מותר לעבור בין בתים, במגבלה של 20 איש בשטח פתוח ועשרה בחלל סגור

> יתאפשר איסוף עצמי בעסקים במגבלות מסוימות (מזון, מכבסות, תיקונים שונים. ללא קנייה ואיסוף עצמי בחנויות)

תחבורה ציבורית חוזרת ל-100% פעולה, מותרת תפוסה של עד 50% באוטובוסים ובקרונות רכבת

> חופים וגנים לאומיים ייפתחו (על פי המתווה הסגול)

> הכותל המערבי, כנסיית הקבר והר הבית, ייפתחו במתווה מיוחד (קפסולות) על פי הנחיית משרד הבריאות

הבלבול במערכת החינוך: פתיחת הגנים אושרה, אך לא ברור באיזה אופן

קבינט הקורונה אישר היום לפתוח את גני הילדים מיום ראשון, אולם טרם פורסם מתווה הפתיחה. הסתדרות המורים וכמה עיריות כבר הודיעו כי לא יוכלו לפתוח את הגנים ביום ראשון. בחלק מהמקומות נדרש מהגננות לעבור בדיקת קורונה לפני פתיחת המוסדות. כמו כן, לא ברור אם יתאפשר לעובדי הגנים שמתגוררים בערים אדומות להגיע לעבודה.

גורמים במערכת הבריאות הביעו חשש כי פתיחת הגנים ללא קפסולות, אלא בקבוצות המקוריות של 35-40 ילדים בגן, תגרום לעלייה בתחלואה. החשש הוא שפתיחת הגנים בצורה זו לא תאפשר מעבר לשלב השני בתוכנית היציאה מהסגר בעוד שבועיים.

נציגי משרדי הבריאות ונציגי משרד החינוך פועלים למציאת מתווה אפשרי לפתיחת הגנים שממזער את אפשרויות ההדבקה. הצעדים אותם דורשים במשרד הבריאות לצורך מניעת הדבקה: צמצום מעבר של גננות מחליפות בין גנים וצמצום ערבוב של גנים שונים בצהרונים.

הפופולריים