נציגי ישראל ולבנון נועדו בראס נאקורה על הגבול הימי

נציגי ישראל ולבנון דנו בשרטוט הגבול הימי

השיחות התקיימו בבסיס האו"ם שבעיירה הלבנונית נאקורה • חיזבאללה מחה: "מכה קשה להתנגדות" • גורם צבאי לבנוני: סבב השיחות הבא יתקיים בעוד שבועיים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כוח או"ם בעיירה נאקורה, לבנון, 2006 | צילום: אי-פי
צילום: צילום: אי-פי

השיחות על שרטוט הגבול הימי בין ישראל ללבנון התקיימו הבוקר (רביעי) בבסיס האו"ם שבעיירה הלבנונית נאקורה. בערוץ אל-מנאר פורסם שהנציגים הלבנונים לא התקשרו ישירות עם אלה הישראלים, אלא מסרו את דבריהם למתרגמת של האו"ם. גורם בצבא לבנון מסר שסבב השיחות הבא ייערך ב-28 באוקטובר.

בסאם יאסין, ראש המשלחת הלבנונית לשיחות עם ישראל אמר בנאום הפתיחה בשיחות כי למען האינטרס העליון של לבנון הם מצפים שהמשא ומתן בין הצדדים יימשך בקצב שיאפשר לפתור את הסוגיה בפרק זמן הגיוני. הוא הגדיר את סבב השיחות הבוקר צעד ראשון בדרך של אלף מיילים. לאורך נאומו הדגיש סגן הרמטכ"ל הלבנוני כי מדובר במשא ומתן עקיף וטכני. הוא אמר כי מצופה מהצדדים האחרים ששותפים למשא ומתן לעמוד בהתחייבויות שלהן המבוססות על החוק הבינלאומי ולשמור על סודיות השיחות. עוד אמר כי הנוסח הסופי של שרטוט הגבול יגובש רק אחרי שהממשל הלבנוני יסכים לכך.

בהודעה שפרסם חיזבאללה נאמר כי הארגון ותנועת אמל השיעית מתנגדים להרכב המשלחת הלבנונית משום שהיא כוללת גם אזרחים לצד אנשי צבא. בחיזבאללה אומרים כי הדבר מנוגד להתחייבותו של יושב ראש הפרלמנט, נביה ברי, לשתף במשא ומתן רק קציני צבא, כמתחייב מהסכם הפסקת האש עם ישראל ומהחלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם.

"מתוך סירוב להיגרר למה שהאויב הישראלי רוצה באמצעות הרכב המשלחת שלו, ומתוך מחויבות לעקרונות הלאומיים, אנו מתנגדים לעניין ורואים בו חריגה מהסכם המסגרת באופן שפוגע בעמדת לבנון ובאינטרסים החשובים ביותר שלה", נכתב בהודעת חיזבאללה. "מדובר במכה קשה להתנגדות ובקבלת הרציונל הישראלי שחפץ בנרמול מכל סוג שהוא". עוד נמסר כי הארגון ותנועת אמל דורשות לשנות את הרכב המשלחת.

הפופולריים