הנשיא ריבלין: "מנו מפכ"ל עכשיו, העבירו תקציב עכשיו"

ריבלין: "מנו מפכ"ל עכשיו, העבירו תקציב עכשיו"

נשיא המדינה בכנס החורף של הכנסת: "איבדנו את המצפן שליווה אותנו מקום המדינה" • נתניהו על ניהול משבר הקורונה: "הפופוליזם ניצח ואזרחי ישראל הפסידו" • לפיד: הממשלה הזו משתמשת בשנאה וכעס כדי להסיח את הדעת מהכשלון שלה • גנץ במסר לנתניהו: לא נתפשר על התקציב, כל החלופות השלטוניות נבחנות • חילופי דברים חריפים בישיבת כחול לבן על התנהלות האוזר והנדל • גנץ נפגש בכנסת עם יעלון
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ריבלין בפתיחת כנס החורף - 11.10.2020
צילום: צילום: דוברות הכנסת - יניב נדב

נשיא המדינה, ראובן ריבלין אומר היום (שני) כי דומה שאיבדנו את המצפן אשר ליווה אותנו מקום המדינה עד היום. בנאומו בפתח מושב החורף של הכנסת אמר ריבלין כי יש למנות מייד מפכ"ל משטרה ולהעביר תקציב מדינה. 

"עלינו להביט קדימה. קדימה לטווח הקצר וקדימה לטווח הארוך. המגפה כאן איתנו כדי להישאר, ואיננו יכולים להתמודד איתה כשידינו קשורות מאחור", אמר ריבלין. "כבר יותר משנתיים שהמשטרה מתנהלת כאשר בראשה עומד ממלא מקום, הוא מקצועי, יסודי, ללא ספק השוטר מספר אחת, אך המשטרה מנהלת, ברגעים אלו ממש, את אחת המערכות המורכבות בתולדותיה. מנו מפכ"ל עכשיו".

הנשיא ציין כי הוא חש את האוויר מלא באבק שריפה. "אני מרגיש את הזעם המציף את הרחובות. אולם, לא יעלה על הדעת כי ערב ערב, מפגינים מכים מפגינים. שוטרים מכים מפגינים. מפגינים זורקים אבנים על שוטרים. השבטיות הישראלית פורצת מבין הסדקים, ואצבעות מאשימות מופנות ממגזר למגזר, משבט לשבט. חידלו. אנא חידלו. זו לא הדרך. יש לתת מקום לכאב. אין זעקה שאינה ראויה להישמע. רק מתוך הכרה והקשבה האחד לשני, נוכל להתמודד עם המשבר הפוקד אותנו. יש בישראל ים של אהבה, התגייסות למען הכלל, עשיה ציבורית, הון אנושי מופלא, יחידים וקהילות - עם ערכים ושאיפות ללא סוף. הקשיבו להם, הכירו אותם, אל תלחמו האחד בשני".


נתניהו: "הפופוליזם ניצח ואזרחי ישראל הפסידו"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בנאומו בישיבה כי במשבר הקורונה הפופוליזם ניצח ואזרחי ישראל הפסידו. "בזמן שאנחנו נצא מהסגר הרבה מדינות ייכנסו לסגר. כפי שקרא בגל הראשון. זה הצליח אז כי היינו מאוחדים גם בממשלה וגם בציבור. היו הרבה שקראו אז לפתיחה מהירה ללא סייגים. בדיעבד טעינו בפתיחת האולמות ומערכת החינוך מהר מדי. אני אומר ביושר, הפופוליזם ניצח ואזרחי ישראל הפסידו. הפקנו לקחים ואני מקווה שגם בבית הזה הפיקו. הסגר איננו עונש אלא הצלת חיים. הוא לא דבר קל. נמשיך לעזור עם עוד תכניות ועוד סיוע".

נתניהו ציין כי היום רוב הציבור רואה שההחלטה על סגר היתה נכונה. "בלעדיה היינו צועדים לתהום. חרף הביקורת וחרף התקשורת המגויסת, אני עומד על כך שנפתח את המשק באופן זהיר והדרגתי. נפתח עסקים שלא מקבלים קהל וחינוך לגיל הרך. אבל נעשה זאת בזהירות אחרת נגיע לסגר נוסף".

יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד, נאם אחרי נתניהו ואמר כי הממשלה משתמשת בשנאה וכעס כדי להסיח את הדעת מהכשלון שלה: "איך יהיה פה טוב אם אין מי שקם בבוקר ועובד בזה? אדוני הנשיא, אתה זוכר את נאום השבטים שלך? אתה יודע למה אנשים חוזרים לשבטים? כי אין מדינה. אנשים מרגישים נטושים וחשופים, אז הם מחפשים מישהו שיחבק אותם. הם מרגישים שאין ממשלה. אין אף אחד שאפשר להאמין לו. לאף אחד לא אכפת. אז אם אין מדינה, לפחות יש שבט. לפחות בשבט אוהבים אותם. הבעיה לא מתחילה מלמטה, היא מתחילה מלמעלה, בממשלה".

לפיד המשיך: "אנחנו לא יודעים למה אתם לא יכולים לעבוד ביחד. זה גם לא חשוב. בזבזנו יותר מדי חודשים ויותר מדי מתים. אתם כבר לא תלמדו לעבוד ביחד. אנחנו לא יכולים להמשיך לחכות. הממשלה הזו נכשלה. אבל היא עושה עוד משהו, יותר גרוע: הממשלה הזו משתמשת בשנאה וכעס כדי להסיח את הדעת מהכשלון שלה".

את הישיבה פתח יו"ר הכנסת יריב לוין, ודיבר על השיח החריף בין חלקי הבית: "המושב הקודם היה מהסוערים שידעה הכנסת. היו במהלכו יותר מדי מקרים שבהם חברי כנסת בחרו בדרך של שיח אלים, קריאות להפרת החוק והתנהגות שגלשה לבריונות של ממש. איני מוכן לקבל זאת. אזרחי ישראל אינם מוכנים לקבל זאת.

"הדיון החופשי והפתוח בכנסת הוא מנשמת אפה של הדמוקרטיה. אני אמשיך להקפיד על כך שכל חבר כנסת יוכל להשמיע את עמדתו ללא מורא. באותה מידה, חירות הביטוי אינה החירות להכפיש ולעודד אנרכיה. אפשר לבקר, אפילו בחריפות, אבל לגופו של עניין, לא לגופו של אדם. בין אם הוא אזרח מן השורה או בין אם הוא ראש ממשלה"

לוין ציין כי הגיעה העת לשיח אחר, שיח מאחד ולא מקטב, שיח תרבותי ולא מתלהם. "הגיעה העת שנשמש דוגמא לאופן המכבד שבו כל ביקורת, חריפה ככל שתהיה, צריכה להישמע. זוהי חובה אישית של כל אחת ואחד מאתנו. אני קורא לכלל חברי הכנסת לעמוד בה", אמר לוין.

גנץ: לא נתפשר על סוגיית התקציב - כל החלופות השלטוניות נבחנות

מוקדם יותר שלח שר הביטחון ויו"ר כחול לבן, בני גנץ, מסר לראש הממשלה נתניהו בפתח ישיבת סיעתו ואמר כי כחול לבן לא תתפשר על סוגיית התקציב וכי כל החלופות השלטוניות נבחנות. גנץ דחה את הביקורת שהוטחה במפלגתו לאחר כניסתה לממשלה: "קראו לנו בוגדים והבלגנו - לא תהיה יותר הבלגה, לא תהיה שתיקה מול פגיעה בכל ציבור שהוא". הוא הוסיף כי ידרוש מחר את החזרת העסקים שאינם מקבלים קהל לעבודה מיידית ושידרוש את החזרת מערכת החינוך כפוף להמשך הירידה בתחלואה. "אדרוש מחר את סיומו של מצב החירום - מי שירצה להפגין יוכל בכל עת ובכל מקום. בעניין התקציב הקווים האדומים ברורים. התקציב יעבור עד דצמבר השנה. זה לא עניין פוליטי, זה מצב חירום לאומי".

בתוך כך, בישיבה של כחול לבן היו חילופי דברים קשים סביב התנהלות חברי הכנסת צבי האוזר ויעוז הנדל. השר יזהר שי אמר: "סיעת דרך ארץ צריכה להחליט אם היא חלק מאיתנו או לא. לא ייתכן שהאוזר יתראיין וייתן להבין שהם ממילא הולכים רק עם גוש הימין".

בתגובה אמר צבי האוזר: "אתה לא תגיד לי איך להתנהג, אנחנו אנשי עקרונות ונדבוק בהם". הנדל הוסיף: "במקום להטיף מוסר, מציע לך לזכור מי הצביע נגד החלטת הממשלה בעניין ההפגנות".

גנץ התערב ואמר: "לא בטונים האלה. ידוע שיש חילוקי דעות אבל זו לא הדרך". לאחר הישיבה, האוזר והנדל נפגשו עם גנץ.

מיזהר שי, צבי האוזר ויועז הנדל - לא נמסרה תגובה.

נתניהו התייחס בפתח ישיבת סיעת הליכוד למשבר הקורונה ואמר כי בהיותה מדינה קטנה ישראל לא נמצאת כרגע במקום גבוה בתור העולמי כדי לקבל את החיסון, לאחר שיפותח כזה, מאחר והקדימות היא לפי גודלן של המדינות. נתניהו הוסיף שהוא ושר הבריאות אדלשטיין מנסים להפעיל קשרים בעניין הזה כדי להקדים את ישראל למקום גבוה יותר בתור לקבלת החיסון. הוא ציין כי אחד היתרונות שהיה לישראל בסגר הראשון היה הלכידות גם בממשלה וגם בציבור.

קודם לפתיחת הכנס אמר יו"ר האופוזיציה לפיד בפתח ישיבת סיעתו כי מי שלא יצביע היום בעד הצעת אי האמון קונסטרוקטיבי בממשלת נתניהו שהגישה יש עתיד הוא פחדן. "הממשלה הזו לא כשירה להוביל את המשבר. ראש הממשלה הזה נכשל בניהול המשבר. מי שיודע את זה ולא מצביע אי אמון, הוא פשוט פחדן. אנשי כחול לבן יודעים שהממשלה הזו נכשלה. הצבעה אחת, בעוד שעתיים, והיום בערב נתניהו כבר לא יהיה ראש הממשלה. בלי בחירות, בלי בלאגן. בני גנץ ישאר שר בטחון. גבי אשכנזי ישאר שר החוץ. ניסנקורן ישאר שר המשפטים. איווט, בנט, יהיו שרים בכירים. למישהו יש ספק שממשלה כזו תטפל טוב יותר בקורונה? נעביר תקציב. נפתח את הסגר. יהיה פיצוי מיידי לעסקים. נחזור למתווה הרמזור", אמר לפיד.

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, קרא בישיבת סיעתו לחברי כחול לבן לתמוך בהצעת החוק שהגיש ולפיה חבר כנסת שהוגש נגדו כתב אישום לא יוכל להתמודד לראשות ממשלה. זו הצעה קופי-פייסט להצעה שבזמנו הגיש ח"כ אופיר פינס, כל אנשי הליכוד כולל נתניהו הצביעו אז בעד ההצעה. גם ח"כים כמו ליצמן גפני וחברי המפד"ל והאיחוד הלאומי דאז תמכו בה", אמר ליברמן.

הכנות לפתיחת מושב החורף (צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת)

ההכנות לפתיחה החגיגית התקיימו השנה במתכונת קצת שונה – באופן שמותאם למגבלות קורונה. לא הוזמן קהל לישיבה ובאולם ינכחו שרים וחברי כנסת בלבד. נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, תשב ביציע האורחים במליאה. הוחלט למדוד ולסמן בצבעים בולטים מרחק של שני מטר מבמת הנשיאות, לצורך שמירת מרחק בין חברי הכנסת לבין במת הנשיאות.

הפופולריים