לאחר המכתב לנתניהו - בכירים בכחול לבן: לא מציבים אולטימטום לאישור התקציב

בכירים בכחול לבן: אין אולטימטום לאישור תקציב

לאחר שגנץ פרסם היום דרישה מנתניהו להתחיל בהכנת תקציב 2021, אומרים הגורמים בשיחות סגורות כי במפלגה לא מאיימים • גנץ כתב הערב לרה"מ: "כל סיכול תקציב משמעו העדפת שיקולים אישיים על פני טובת אזרחי ישראל" • הליכוד: כחול לבן ממשיכים לעסוק בפוליטיקה קטנה כדי להסיט את האש ממפלגתם המתפרקת, בזמן שרה"מ נלחם בקורונה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, בני גנץ
צילום: צילום: כאן חדשות

הקרבות בקואליציה | יושב ראש כחול לבן בני גנץ קרא היום (חמישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו לדרוש ממשרד האוצר להתחיל להכין את תקציב 2021. לדברי גנץ בציוץ בטוויטר, "כל סיכול של אישור התקציב משמעו העדפת שיקולים אישיים על פני טובת אזרחי ישראל". למרות הרטוריקה החריפה שבה השתמש גנץ, בשיחות סגורות אומרים גורמים בכירים בכחול לבן שלצד הדרישה לאישור התקציב, הם אינם מציבים אולטימטום או איום לצד אותה דרישה. לא איום בבחירות וגם לא איום לעצור העברות תקציביות נקודתיות בוועדת כספים (במידה שלא יאושר תקציב כולל). 


הסיבה לדברים שאומרים אותם גורמים בכחול לבן היא שבמפלגה לא מעוניינים להיות אלו שחוסמים מענקים או תקציבים שמיועדים לסייע למגזרים, שונים במסגרת הסיוע בתקופת הקורונה. 

בליכוד השיבו הערב להודעת גנץ: "כחול לבן ממשיכים לעסוק בפוליטיקה קטנה כדי להסיט את האש ממפלגתם המתפרקת, בזמן שראש הממשלה נלחם בקורונה. נשמח אם גנץ יפתור את הבעיות הפנימיות שלו, אך לא באמצעות חרחור ריב שיוביל את ישראל לבחירות".

בליכוד ציינו כי כחול לבן מסתירים מהציבור כי סיכמו כבר עם הליכוד וחוקקו חוק להעביר את תקציב 2020 במהלך חודש דצמבר, ובד בבד להתקדם בהכנת תקציב 2021. "זו הדרך לייצב את הכלכלה", אמרו. "ראש הממשלה העביר יותר תקציבים ממנהיגים אחרים בעולם ויש לו רקורד מוכח בבניית כלכלת ישראל, לעומת כחול לבן שלא העבירו תקציב מימיהם. ראש הממשלה ימשיך לעשות מה שנכון למדינה ולא לפופוליזם של כחול לבן. מוטב שכחול לבן יפסיקו לחרחר ריב שיוביל לבחירות ויתגייסו למאבק המשותף בקורונה", לשון הודעת הליכוד.

שרי כחול לבן מאיימים בשתי אפשרויות לסנקציות על הליכוד אם לא יעתרו לדרישתם להעביר את תקציב 2021 לפני סוף השנה. האופציה הראשונה, ובעלת ההיתכנות הגבוהה יותר, היא לבלום כל הוצאה ממשלתית עד שיאושר תקציב 2021.

האופציה השנייה ששוקלים במפלגה היא לא לאפשר גם את העברת תקציב 2020 ולצאת לבחירות כבר בחודש מארס. בין חברי המפלגה יש מי שרוצים לאיים באפשרות הזאת - אבל אחרים חושבים שאין למפלגה מה להרוויח מהקדמת הבחירות.

מירב כהן: נשתמש בכל הכלים כדי לאשר את תקציב 2021

השרה לשוויון חברתי מירב כהן מכחול לבן אמרה כי מפלגתה תשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה, כולל הקדמת הבחירות, כדי לאשר את תקציב השנה הבאה. כהן אמרה לרן בנימיני בכאן רשת ב כי אם הליכוד לא יפעל לאישור התקציב הממשלה בחודש הקרוב, משמעות העניין שהליכוד מעוניין בפירוק הממשלה ובהקדמת הבחירות.

עוד הוסיפה השרה כהן כי "השיקול של הליכוד בעניין התקציב הוא פוליטי", לדבריה, זה יכול להיות קשור למצבו המשפטי של ראש הממשלה ומטרתו ליצור נקודת יציאה מהסכם הרוטציה על ראשות הממשלה. השרה כהן, החברה בקבינט הקורונה, ציינה כי אם שיעור התחלואה בקורונה ישאר גבוה היא תתמוך בהמשך הסגר, אם ירד לכ-2,000 נדבקים ביום תתמוך בהקלות במשק.

האזינו לריאיון המלא עם השרה כהן בכאן רשת ב

השרה פנינה תמנו-שטה התייחסה גם כן לסוגיית התקציב וכתבה בחשבון הטוויטר שלה: "יש קורונה וזו עובדה, אבל יש גם מדינה לנהל בשוטף. בלי ישיבות ממשלה ובלי תקציב מדינה אין מה לשבת יותר בממשלה. ראש הממשלה מעכב את התקציב וחושב שהוא נלחם בכחול לבן, אבל הוא למעשה פוגע באזרחים. נתניהו, תתעשת - תקציב עכשיו". 

בד בד, בכירים בכחול לבן מותחים ביקורת על חברת הסיעה מיקי חיימוביץ', על רקע הצבעתה נגד חוק ההפגנות ודבריה בכאן רשת ב בעניין הרצון להיפרד מנתניהו. שרים וחברי כנסת אמרו לכאן חדשות כי חיימוביץ' פוגעת במפלגה בכך שהיא מדגישה את הבקיעים במקום את האחדות ועושה מה שבא לה, כך בכירים בכחול לבן.

הפופולריים