ישראל ולבנון מאשרות: המדינות יחלו בשיחות על הגבול הימי ביניהן

ישראל ולבנון מאשרות: נחל בשיחות על הגבול הימי

עוזר שר החוץ של ארה"ב: השיחות יחלו בעוד שבועיים • שר האנרגיה שטייניץ: "מטרתנו היא לסייע בפיתוח משאבי הטבע לטובת כל עמי האזור". שר החוץ אשכנזי ציין כי הצעד הגיע לאחר שלוש שנים של מגעים דיפלומטיים. גורם מדיני הוסיף שייתכן שהשיחות יחלו כבר בעוד כשבועיים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הגבול הימי עם לבנון בנאקורה
צילום: צילום: אי.פי

נציגים בישראל ובלבנון אישרו היום (חמישי) שהמדינות יחלו בשיחות על הגבול הימי ביניהן, בתיווך אמריקני. שר האנרגיה יובל שטייניץ בירך על ההסכמות לפתיחת המשא ומתן ואמר: "מטרתנו היא להביא לסיום המחלוקת בנושא התיחום של המים הכלכליים בין ישראל ללבנון במטרה לסייע בפיתוח משאבי הטבע לטובת כל עמי האזור". 

דיוויד שנקר, עוזר שר החוץ של ארה"ב, אמר בשיחות לעיתונאים כי השיחות יחלו בעוד שבועיים, ככל הנראה בתאריך ה-14 באוקטובר. "זה הסכם מסגרת לתחילת שיחות", אמר שנקר. "אנחנו מעודדים את שני הצדדים להגיע להסכם ממשי בסוגיה הזו. לשיחות האלה אין קשר לאפשרות של נורמליזציה בין המדינות, אלא רק למחלוקת בגבול הימי", חידד. בנוגע לשאלה האם חיזבאללה מעורבים בסוגיה, אמר שנקר כי "אנחנו לא מדברים עם חיזבאללה". מעבר למחלוקת הימית, התייחס העוזר האמריקני גם למחלוקת היבשתית ואמר: "היו שיחות בנוגע לקו הכחול בעבר ואנחנו מברכים את חידושן. זה במסלול נפרד - של ישראל, לבנון ויוניפי"ל".

זהות המשתתפים בשיחות והדרג שלהם תלויה בהחלטה של כל אחת מהמדינות. מסתמן כי מהצד הלבנוני יתחילו את השיחות גורמים צבאיים ולא דרג מיניסטריאלי, לכן ישראל גם כן תתאים את דרג הנציגים. השר שטייניץ מגבש את הצוות מהצד הישראלי, והוא יכלול נציגים מגופים רלוונטיים נוספים - ממשרד החוץ, המל"ל, צה"ל ומשרד האנרגיה.

שר החוץ גבי אשכנזי התייחס לשיחות עם לבנון ואמר כי הצעד הגיע לאחר שלוש שנים של מגעים דיפלומטיים. "אני מאמין שהצלחת השיחות תשפיע משמעותית על יציבות האזור, ותקדם את השגשוג של אזרחי שני העמים בישראל ובלבנון", ציין אשכנזי. 

בד בבד, יו"ר הפרלמנט בלבנון, נביה ברי, הכריז במסיבת עיתונאים בביירות כי הושג הסכם מסגרת שיאפשר משא ומתן בין המדינות בעניין הגבול היבשתי והימי. ברי הסביר שכשתושג הסכמה, ההסכם יונח בפני האו"ם כדי שיעוגן בחוק הבין לאומי. יו"ר הפרלמנט הלבנוני הבהיר שמדובר בהסכם מסגרת ולא בסכם סופי, ומי שיהיה אחראי לנושא הוא הצבא וקציניו, בחסות נשיא לבנון מישל עון וכל ממשלה עתידית. ברקע הסכמי הנורמליזציה שנחתמו בין ישראל למדינות המפרץ, ברי הדגיש כי מדובר בהסכם העוסק בנושא הגבולות בלבד.  

 פעילות כוחות יוניפי"ל בחופי לבנון, דצמבר 2019 (צילום: אי-פי)

גורם מדיני מסר שייתכן שהשיחות יחלו כבר בעוד כשבועיים. הן צפויות להתקיים פנים אל פנים בנאקורה שבגבול ישראל-לבנון, אך ייתכן שלאור התפרצות נגיף קורונה הדיונים יערכו בזום. ביום שני דיווח העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" שעוזרו של שר החוץ האמריקני דיוויד שנקר, צפוי לבוא בחודש הבא ללבנון כדי לסכם על המועד להכרזה על הסכם מסגרת בין ישראל ללבנון, בתיווך ארצות הברית, בעניין סימון הגבול הימי בין שתי המדינות.  

זה הסבב השני של התקדמות לקראת שיחות בתיווך אמריקני בין ישראל ללבנון סביב סוגיית מצבורי הגז. בשנה שעברה כבר היו אמורות להתחיל שיחות בחודש יולי, אך אלו לא התקיימו לבסוף. ישראל היא זו שהציבה את התנאי שהמשא ומתן יתנהל דרך תיווך אמריקני, ולא האו"ם, שצפוי לארח את השיחות בבסיס יוניפ"ל בנאקורה. 

הפופולריים