סגן שר הבריאות קיש בוועדת החוקה: אם נאפשר הפגנות בשיירות ינצלו זאת כדי לעבור על החוק

סגן השר קיש: אם נאשר הפגנות בשיירות ינצלו זאת
הוועדה דנה בתקנות שיאפשרו להגביל הפגנות • השר אמיר אוחנה תקף את התנהלות המשטרה בהפגנות בתל אביב: "מותר גם להגיד 'סליחה טעינו, נתקן'. השוטרות והשוטרים עושים עבודה קשה וכפוית טובה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה בירושלים בעקבות הסגר 30.9.20
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת החוקה של הכנסת דנה היום (חמישי) בהגבלות הסגר שאישרה הלילה הממשלה, ובכלל זה הגבלת הפגנות למרחק קילומטר מהבית, בקבוצות של עד 20 בני אדם.

סגן שר הבריאות יואב קיש אמר בוועדה: "היתר להפגין באמצעות שיירות רכבים ינוצל לרעה כדי לעבור מעיר לעיר לצרכים אחרים, לכן לא הסכימו לכך". עוד אמר קיש כי המדינה והממשלה נכשלו ביכולת לייצר מגבלות דיפרנציאליות לפי ענפים ומגזרים.

ח"כ אלי אבידר מישראל ביתנו אמר בדיון: "הממשלה נמצאת בניגוד עניינים מוסדי ולכן ההחלטות על שהייה במרחב הציבורי היו צריכות להתקבל על ידי גורם אחר. לראש הממשלה אסור היה לקחת חלק פעיל בגיבוש התקנות".

אוחנה תוקף את המשטרה: אם משהו איננו חוקי — אסור למשטרה "לאפשר ולאבטח" אותו

מוקדם יותר היום, השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה תקף את המשטרה על התנהלותה אמש בהפגנות בתל אביב, ואת דוברות המשטרה על הודעה שפרסמה בעניין ההפגנות. בציוץ בטוויטר תקף אוחנה את הודעת המשטרה על כך שאפשרה תהלוכה לא חוקית: "אם משהו איננו חוקי — אסור למשטרה 'לאפשר ולאבטח' אותו".

דוברות המשטרה צייצה אתמול על ההפגנות בתל אביב: "בשעות האחרונות התקיימה תהלוכת מפגינים לא חוקית, ללא תיאום וללא אישור משטרה. עם זאת, כוחות המשטרה אפשרו את קיומה ואבטחו את ציר התהלוכה". בתגובה כתב אוחנה: "מותר גם להגיד 'סליחה טעינו, נתקן'. השוטרות והשוטרים עושים עבודה קשה וכפוית טובה. הודעת דוברות כזאת מחרבת הרבה מהמאמצים שלהם".

סגן דובר המשטרה סגן-ניצב אסי אהרוני הגיב לדברים בריאיון לרונן פולק בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב: "בכל אירוע כזה המפקדים מקבלים את ההחלטות תוך כדי העבודה בשטח. מקבלים את ההחלטה שנכונה לאותו רגע. גם אתמול השוטרים ניסו לקבץ את התהלוכה ואפילו תיחמו מתחם נוסף". כשנשאל על הציוץ של השר, אמר: "זה בסדר להביע דעות. בסופו של דבר ההחלטות שמתקבלות באירוע הן החלטות מקצועיות".

מאות בני אדם הפגינו אמש בתל אביב ובירושלים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע אישור הגבלת ההפגנות בכנסת אתמול. שישה מפגינים נעצרו ועוכבו בגין תקיפת שוטרים והפרעה למילוי תפקידם. המשטרה מסרה כי התהלוכה בתל אביב התקיימה בניגוד להנחיות הקורונה, ללא שמירת מרחק ועטיית מסכות, אולם לא ניתנו דוחות למפגינים. לדברי המשטרה, חלוקת דוחות לא התאפשרה בתוך ההמולה ובתנאים שהיו במקום.

הפופולריים