משרד האוצר: העלות העדכנית של הסגר - כ-12 מיליארד שקלים

האוצר: עלות הסגר - כ-12 מיליארד שקלים

הסגר המלא נכנס לתוקף, כשרגע לפני ועדת חוקה התפזרה ללא אישור הגבלת ההפגנות בתיקון לחוק הקורונה הגדול • אדלשטיין יביא לאישור הממשלה תקנות להגבלת התקהלות – עד לסיום החקיקה בשבוע הבא. כחול לבן מתנגדים • יו"ר הקואליציה: "מחכה לנו מלחמת יום הכיפורים השנייה" • שיא במספר הנדבקים היומי: 8,178 אובחנו אתמול
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קאבר סגר מלא 25.9.20
צילום:

הסגר המלא בחגים נכנס בשעה 14:00 (שישי) לתוקפו וצפוי להימשך אחרי שמחת תורה. רגע לפני, ועדת החוקה בכנסת, שדנה מאז אמש, התפזרה ללא אישור הגבלת הפגנות בתיקון לחוק הקורונה הגדול לקראת קריאה שנייה ושלישית. חברי כנסת מהאופוזיציה הגישו 4,000 הסתייגויות בוועדה כדי לעכב ולמנוע את אישור החוק. בליכוד האשימו: "האופוזיציה מתנהלת בחוסר אחריות בשעת חירום לאומית ואינה מאפשרת לאשר את החוק בגלל האובססיה שלה לאפשר את פסטיבל ההפגנות".

בהודעה שפרסמה המפלגה, נכתב עוד: "כיוון שלא ניתן להשלים את חקיקת החוק עד יום שלישי, הציע הליכוד תקנות לשעת חירום לימים ספורים כדי למנוע הפגנות המוניות שיגרמו לציבור לא לכבד את הסגר ובכך לסכן חיי אדם רבים. בשעת חירום לאומית זו אין מקום לפוליטיקה קטנה. אף שההפגנות רק מסייעות לליכוד מבחינה פוליטית, הן מסכנות את בריאות הציבור ולכן יש להפסיק אותן". 

על אף אי הגבלת ההפגנות, ארגוני המחאה הודיעו כי יקיימו במוצאי שבת הפגנות באלפי מוקדים לפי ההנחיות – עד קילומטר מהבית, תוך שמירה על הנחיות משרד הבריאות. בנוסף הם יעלו להפגנה מול מעון ראש הממשלה בשיירת כלי רכב בלבד. 

במקביל לדיוני ועדת חוקה בכנסת על התיקון לחוק הקורונה, שאמור להגביל את ההפגנות מול מעון ראש הממשלה, שר הבריאות יולי אדלשטיין החליט היום להביא לאישור הממשלה את התקנות לשעת חירום שבכוחן להגביל התקהלות, עד חקיקת החוק בכנסת שבוע הבא. לדברי השר, החלטתו מסתמכת על חוות דעת רפואית שקובעת כי יש סכנה בהתקהלות ובעקבות ההבנה שמלאכת החקיקה לא תסתיים היום.

"מול עיניי נמצאת לפני הכל בריאות הציבור", אמר אדלשטיין. "לא אאפשר סיכון חיי אדם בהתקהלויות בכלל ולא בהפגנות ולא בבתי הכנסת". בכחול לבן הודיעו בתגובה: "לא נאפשר לאדשלטיין להעלות את התקנות המגבילות התקהלות לסדר היום של הממשלה". אולם בליכוד קראו לכחול לבן וליועץ המשפטי לממשלה "לנהוג באחריות ולאשר מייד את תקנות החירום".

בסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו ניסו הלילה למצוא דרך בה הממשלה תוכל להפעיל את התקנות לשעת חירום, על אף הקושי המשפטי שהציג היועץ המשפטי לממשלה, כשעלה החשש שהחוק לא יתוקן באופן שיימנע הגעת אלפים לבלפור. אולם משפטית, בחוק הקורונה לא ניתן לאסור לחלוטין תפילות והפגנות או להגבילן סמוך לבתי המפגינים. תקנות שעת חירום אמורות לשמש פתרון זמני למצב מיידי ולא צפוי, ובמקרה של הקורונה - יש כבר חוק מסודר וברור, שמקנה גם כך סמכוית נרחבות ביותר לממשלה ומצמצם את פיקוח הכנסת. בנוסף, בסבב הראשון של הקורונה עוד לא היתה כנסת פעילה, וכעת יש. לפי עיקרון של הפרדת רשויות, היא זו שאמורה לפקח על החלטות הממשלה. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, והמשנה לו רז נזרי, חזרו על עמדה זאת.

גורמים בכחול לבן אמרו במהלך הדיון כי הליכוד מונע את אישור החוק שיבטיח סגר אחראי, תוך ביזוי של ההחלטה שהתקבלה בממשלה. לדבריהם, "סיעת הליכוד בהובלת מיקי זוהר ובהוראת ראש הממשלה, פוגעת במאבק בקורונה ובבריאות הציבור, ומנסה להסיט את הדיון לשיח אובססיבי על הפגנות". 

יושב ראש הקואליציה מיקי זוהר אמר בדיון בוועדה כי אם לא תהיה ברירה הממשלה תקבע תקנות לשעת חירום למשך ארבעה ימים כדי למנוע את ההפגנות. בתגובה לכך, בכחול לבן הביעו התנגדות למהלך. "אתם מנסים לקבור את החוק כמו שאתם לא מוכנים לאשר תקנות כדי שהדגלים השחורים יחזרו הביתה", אמר זוהר. ראש הממשלה החליפי בני גנץ אמר כי "ההחלטה על הסגר המחמיר נועדה לבלום את המגיפה ולא לחסום את ההפגנות או התפילות".

בריאיון לכאן רשת ב במקביל לדיון הוועדה, זעם יו"ר הקואליציה: "בגלל האופוזיציה אנחנו לא יכולים להעביר את החוק שיימנע את ההפגנות במוצאי שבת. אנשים יראו את האלפים שיתגודדו בבלפור, וביום כיפור יהיו תפילות המוניות. נחטוף את ההתפשטות הגדולה ביותר מפרוץ המגפה. מחכה לנו מלחמת יום הכיפורים השנייה". לדבריו בתוכנית "בחצי היום", "כחול לבן החליטו שהם לא מוכנים לתמוך בתקנות לשעת חירום שהיו יכולות לעזור למנוע את ההפגנות. הם אנרכיסטים בדיוק כמו האופוזיציה. עם כל הכבוד ליועמ"ש, מי שמחליט הם שרי הממשלה. אנשים בסכנת חיים ממשית. אסון הולך לבוא עלינו".

בתוך כך, קבינט הקורונה אישר היום את התקנות על הגבלת הפעילות במקומות העבודה. בין היתר נקבע כי יוחרגו חברות העוסקות בעבודות בינוי, כולל פיתוח ותחזוקה של שטחים ציבוריים, תאגידים בטחוניים, מפעל המעניק שירותים חיוניים, מוסד להשכלה גבוהה. מפעל טכנולוגי מועדף, מוסד פיננסי, הרשות לניירות ערך, רשויות הניקוז, נמלים, פיקוח וטרינרי על מזון ועל בעלי חיים. כמו כן יוחרגו המוסד לביטוח לאומי, יחידות הנוער ברשויות המקומיות, שירותי רווחה ותמיכה, מעבדות מחקר המחייבות נוכחות פיזית, מרכזי שליטה ומוקדים המעניקים שירות למשרד הבריאות, מתן שירות ייעוץ מס לשם קבלת מענקים מהמדינה שמחייבים נוכחות פיזית, וועדה לתכנון ובניה. 

בניגוד לסגר הקודם, יתאפשר להגיע למקום העבודה לשם שמירה על המקום ותחזוקתו, ביצוע משלוחים ומתן שירות חיוני ללקוח, כולל קיום היכולת של עובדים אחרים לעבוד מהבית. בנוסף אנשים שעבודתם קשורה למכירת מוצרים הנוגעים לחגי תשרי יוכלו לפעול, ואנשים שעבודתם נוגעת לקבלת מענקים מהמדינה. 

באשר ענף התעופה, אושר המתווה להפעלתו בסגר, לפיו היציאה מהארץ תתאפשר לכל מי שרכשו כרטיסי טיסה עד למועד כניסת הסגר לתוקף. כמו כן, תותר כניסת ישראלים ארצה ללא הגבלה. החוזרים ממדינה אדומה ייכנסו לבידוד של 14 יום והחוזרים ממדינה ירוקה ייכנסו ארצה לפי כללי הסגר.

ראש מפלג חקירות במשטרה סגן ניצב זיו שגיב התייחס בריאיון לכאן רשת ב להיערכות המשטרה לקראת ההפגנות ואמר בריאיון לרן בנימיני: "הציבור צריך להבין שיציאה שלא לצורך מהבית מסכנת חיים. אנחנו במלחמה. נקשיח את הגישה. נבדוק יותר משמעותית את היוצאים ועם פחות סבלנות". 

הוא פירט: "ההפנות יהיו בקפסולות והמפגינים יצטרכו לשמור קילומטר מרחק. אנחנו מבינים היום שאין הבדל בין הפגנה להתקהלות אחרת אסורה". העל התפילות הוא אמר כי "יום כיפור לא מכפר על עבירות שבן אדם לחברו. אין עניין ללכת להתפלל כשאתה מסכן חיים של אחרים". 

השר זאב אלקין תקף את ממונה הקורונה רוני גמזו ואמר בריאיון לכאן רשת ב: "אם גמזו מרגיש שהוא לא צריך להיות כאן, תמיד אפשר לקום וללכת. בחודש האחרון הלכנו על תסריטים אופטימיים מדי. גמזו חשב שאפשר לאפשר עוד ועוד דברים, גם כשהמספרים גבוהים, וזה לא הוכיח את עצמו". 

בו בזמן כינוס ועדת החוקה, ועדת הכספים של הכנסת אישרה את התיקון לחוק התוכנית לסיוע כלכלי, לקראת ההצבעה עליו בקריאה שניה ושלישית. התיקון נועד להקל על מתן מענקים לעסקים ולהעניק לבעליהם מקדמות כפיצוי על החודשים שבהם עסקיהם צפויים להיפגע בשל ההחמרה בהגבלות הקורונה. כמו כן, התיקון לחוק דוחה את מועד הפחתת דמי האבטלה. הכנסת תצביע ביום שלישי הבא על התיקון לתוכנית זו, לצד שני חוקים אחרים: חוק יסוד־משק המדינה וחוק מענק עבודה, שנועדו אף הם לסייע למשק נוכח משבר הקורונה.

מה עוד כוללות ההגבלות? 

התפילות וההפגנות יוגבלו לעד 20 בני אדם בקפסולות קבועות. ביום כיפור בלבד יתאפשרו תפילות בתוך בתי הכנסת, תחת הגבלות. כמו כן, תותר יציאה לברית או הלוויה - רק של בן משפחה קרוב. הפעלת מקום לאימון של ספורטאי תתאפשר רק עבור ספורטאי בין לאומי, ולא עבור כל ספורטאי תחרותי.

הסגר המלא בחגים: כל ההגבלות והשאלות הפתוחות

לפי נתוני משרד הבריאות, שיא נרשם במספר הנדבקים היומי - 8,178 חולי קורונה אובחנו אתמול. מניין המתים עלה ל-1,412.

הפופולריים