הממשלה אישרה: שכר השרים והח"כים יקוצץ ב-10%, ייבחן קיצוץ בשכרם של בכירים נוספים

הממשלה אישרה: שכר השרים והח"כים יקוצץ ב-10%

נתניהו יצא מישיבת הממשלה לשיחה "בעלת חשיבות לאומית" • השרים התבקשו לאשר את התוכנית הכלכלית החדשה, הכוללת קיצוץ בשכר הח"כים. נבחן גם קיצוץ בשכרם של בכירים נוספים • נתניהו על יועצו שהפר בידוד: פתאום כולם מתעוררים מול אדם אחד, אבל אסור שתהיה אכיפה בררנית • שאשא ביטון תקפה את נתניהו: מציעה להתעשת ולא לברוח מאחריות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ישיבת ממשלה 14.06.13
צילום: ללא

ברקע הסגר שהוטל בערב ראש השנה, הממשלה התכנסה הערב (שני) על מנת לדון בתוכנית כלכלית חדשה. הממשלה אישרה במהלך הדיון הפחתה של 10% בשכר השרים וחברי הכנסת, לרבות ראש הממשלה ואישרה גם לשר האוצר ישראל כ"ץ לבחון את הרחבת הקיצוץ לכל הבכירים במגזר הציבורי. ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא במהלך הישיבה לשיחה "בעלת חשיבות לאומית".

גם תוספת השכר שהיו אמורים לקבל חברי הכנסת בשנה הבאה תבוטל. השרים מירי רגב, אמיר אוחנה, אופיר אקוניס ופנינה תמנו-שטה אמרו בישיבה כי יש להחיל את הקיצוץ בשכר גם על השופטים. השרה רגב גם אמרה כי יש לקצץ בשכרם של בכירים נוספים, כמו הרמטכ"ל וראש המוסד.

בתגובה לקריאת השרים, שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ אמר: "אני מציע לא לעשות עליהום על השופטים או מישהו אחר - זאת תהיה טעות מנהיגותית גדולה. מצוין שעלתה פה הצעה לתת דוגמה אישית כנבחרי ציבור". שר המשפטים אבי ניסנקורן אמר: "אני לא מתנגד להפחתת שכר של מגזרים נוספים, אבל צריך לעשות זאת בצורה מסודרת. שר האוצר צריך לשמוע את עמדתם ולעשות בצורה מסודרת. לא נדון הלקבל החלטה על מגזרים בלי ששר האוצר שוחח איתם". המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי אמר: "הממשלה יכולה לקבל החלטה בעניין שכר השופטים, אין מניעה".

שרה אורית פרקש-הכהן התייחסה בישיבה ליועצו של ראש הממשלה, טופז לוק, שנראה אתמול בהפגנה בירושלים ולכאורה הפר בידוד: "אני מודאגת מהדוגמה האישית שאנחנו צריכים לתת לציבור על ההנחיות. כשאני קוראת אייטמים וידיעות על יועצים כאלה ואחרים שמפרים בידוד, זה לא נכון לנו כממשלה וגם לא נותן דוגמה אישית".

בתגובה אמר נתניהו: "אני חושב שכולם צריכים ללמוד את ההנחיות של משרד הבריאות, ולהקפיד עליהן, ולאכוף אותן בצורה שוויונית. רואים את זה בהנחיות על אכיפת ההפגנות. עכשיו פתאום כולם מתעוררים מול אדם אחד. כל מי שהפר בידוד צריך לשלם קנס אבל אסור שתהיה אכיפה בררנית. יהודים וערבים ושמאל ימין".

גנץ התייחס גם הוא להפגנות, ואמר כי ההפגנות בבלפור צריכות להתקיים וראוי שיתקיימו. לדברי שר הביטחון, "אני חושב שזכות ההפגנה היא זכות יסוד וזכות התפילה היא זכות חשובה, ואני חושב שיש כאלו שעוברים על החוק. ההפגנות בבלפור יכולות וראויות להתקיים במסגרת החוק, מסיבות בים זה לא לעניין כמובן". המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי אמר: "אנו בוחנים איך לאפשר הפגנות כמו שצריך".

מעבר לקיצוץ שכר השרים וחברי הכנסת, במסגרת התוכנית שהשרים התבקשו לאשר, יוענק מענק חד-פעמי לעסקים שנפגעו ממשבר קורונה. מי שימשיכו להעסיק עובדים יקבלו כ-5,000 שקלים לכל עובד.

שאשא ביטון נגד נתניהו: מציעה להתעשת ולא לברוח מאחריות

יו"ר ועדת הקורונה, יפעת שאשא ביטון, ביקרה בחריפות את ראש הממשלה נתניהו לאחר תגובתו על הפרת הבידוד של היועץ טופז לוז. "אני מציעה לראש הממשלה להתעשת ולהפסיק לחפש אשמות. זה הזמן לגייס את הציבור למאבק על ידי הסברה נכונה לשמור על עצמו ומומלץ גם לתת דוגמה אישית. טוב יעשה ראש הממשלה אם יתרכז בכך ולא בבריחה מאחריות והטלת רפש", כתבה שאשא ביטון.

עוד אמרה חברת סיעת הליכוד: "לא הזמנתי להתארח בביתי בניגוד להנחיות ועובדי לשכתי לא הפרו בידוד. אני מזכירה לראש הממשלה שהוא היה זה שמסמס את יישום מתווה הרמזור של פרופסור גמזו, עד שלא הייתה בו עוד תועלת".

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר יצא להגנתו של ראש הממשלה וענה: "‏מזה זמן רב יפעת שאשא ביטון אינה מתנהלת כחלק מסיעת הליכוד ואינה משרתת את מטרותיה. היא בוחרת לתקוף אותנו ואת ראש הממשלה באופן אישי כאילו בחירתה לכנסת הייתה מתרחשת ללא ההישג המדהים שלנו בבחירות האחרונות. כפיות טובה אינה מקובלת במחוזותינו ולכן אני סבור שיש לשקול את המשך דרכה בסיעת הליכוד".

תזכיר חוק התוכנית לסיוע כלכלי

 

הפחתת שכר שרים וחברי כנסת

 

תזכיר חוק יסוד משק הממשלה

בתוך כך, אישרה היום ועדת הכלכלה את התקנות על מגבלות התחבורה הציבורית בתקופת הסגר. רוב התחבורה הציבורית צפויה לפעול במתכונת של 50% מהקיבולת שלה, למעט חריגים. בעקבות התעקשות של חברי האופוזיציה בוועדה, תמר זנדברג ועידן רול, גם הרכבת הקלה תחויב בפיקוח ועליה לעמוד במגבלת 50% תפוסה. נתון מעניין שהתברר בדיון מגלה שרק 5% מהנוסעים באוטובוסים וברכבות עוברים בדיקת חום בטרם הנסיעה, כיוון שרובם המכריע של הנוסעים עולים לתחבורה הציבורית בתחנות פתוחות ולא בתחנות סגורות שבהן נערכת בדיקת חום.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור איתמר גרוטו, אמר בדיון בוועדה כי "כלי תחבורה סגור הוא מוקד הדבקה משמעותי. בכל העולם ידוע שאנשים נדבקים בתוך כלי תחבורה, ולכן הטלנו מגבלות משמעותיות למרות שלא סגרנו את אמצעי התחבורה. אם תהיה אכיפה טובה על עטיית מסכות בזמן הנסיעות זה יקטין משמעותית את סיכויי ההדבקה".

הפופולריים