ועדת החוקה אישרה את תקנות הסגר

ועדת החוקה אישרה את תקנות הסגר
מוקדם יותר אישרה הממשלה - הגבלת התנועה תורחב עד לקילומטר • המשנה למנכ"ל משרד הבריאות הודה בוועדה כי הדרך שבה נעשתה היציאה מהסגר הראשון הייתה שגויה • שר הבריאות קיים מסיבת עיתונאים: "על הציבור לשמור על ההנחיות - או שהתוצאה תהיה המשך ההגבלות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו
צילום: מרק ישראל צלם/פול

ועדת החוקה, חוק ומשפט אישרה הערב (חמישי) את תקנות הסגר. מוקדם יותר יו"ר הוועדה, חבר הכנסת יעקב אשר, הודיע כי הממשלה הסכימה להגדיל את טווח הגבלת התנועה מ-500 מטרים לקילומטר. חבר הכסת אשר ציין כי "בעקבות הדיונים בוועדה, יש הסכמה מצד הממשלה וזה ייכנס במשאל הטלפוני. עם כל הקושי, זו בשורה טובה וחשובה". 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, אמר בדיון כי היציאה המהירה מהסגר הראשון הייתה טעות. "צריך לצאת באופן איטי ומדורג, לא כמו בסגר הראשון. מודים על הטעות, זו טעות גם של אנשי המקצוע, לא מאשים אף אחד", אמר גרוטו.

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופסור חגי לוין, השתתף גם כן בוועדת החוקה. פרופסור לוין הפציר במחוקקים לבטל את ההחרגות כי "זה מזיק לבריאות הציבור" ואמר כי צריך לאפשר תנועה ו"לא להגביל הגבלות מיותרות".

לוועדת החוקה יש שבוע לאשר את התקנות, אך כך או כך - הסגר ייכנס לתוקף מחר ב-14:00. בתוך כך, חוקרים באוניברסיטה העברית טוענים כי במצב של סגר יעיל - יהיו עוד 1,000 עד 2,500 מתים. החוקרים צופים עלייה גדולה במספר החולים שמצבם קשה בתוך ימים.

שר הבריאות יולי אדלשטיין קיים מוקדם יותר הערכת מצב במרכז השליטה של הקורונה, לאחר שסיים את תקופת הבידוד. השר הסביר את ההחלטה להטיל סגר וקרא לציבור שלא להפר את הנחיות הסגר. "על הציבור לשמור על ההנחיות - או שהתוצאה תהיה המשך ההגבלות", הבהיר השר.

אדלשטיין הוסיף: "יש שתי אפשרויות – לעסוק עוד ועוד בטעויות או להתחיל לתקן. אני בוחר לתקן. אחרי שנצא מהמצב הקשה שאנחנו נמצאים בו – יהיה הרבה זמן לחשבון נפש".

יו"ר ועדת הקורונה, יפעת שאשא-ביטון, אמרה בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב כי "סגן השר קיש הזהיר מאלף חולים קשים תוך חודש - זה לא קרה, לא צריך להפיל מדינה". מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, התראיין גם הוא בתוכנית ואמר כי ייתכן שהסגר יוחמר.

רשימת ההגבלות שאישרה הממשלה

עוד ציין פרופסור לוי בריאיון בכאן רשת ב: "אני בספק אם הוא יצליח להוריד את התחלואה למקומות שאנחנו רוצים. ולכן כשנראה את הסגר יכול להיות מאוד שנמשיך את הסגר בצורה אפילו חמורה יותר". בהתייחס לבלבול שנוצר בקר הציבור הרחב, אמר מנכ"ל משרד הבריאות: "יכול להיות שהאמון הלך, אבל הציבור צריך להבין איפה אנחנו נמצאים ושאין פה מלחמה עם מקבלי ההחלטות. כולנו צריכים ביחד להוריד את התחלואה".

במהלך הדיון בממשלה, העלה השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה דרישה שאיסור מעבר מבית לבית יהיה קיים רק בימי החג ולא בכל הימים האחרים, כיוון שהגיוני שזה יהיה קיים בימי החג כדי שהארוחות יהיו רק של משפחות גרעיניות, אך לא בימים הרגילים. אל הדרישה של השר אוחנה הצטרפו כמה שרים בהם השר זאב אלקין ואסף זמיר שתמכו בדרישה, אך לבסוף ההצעה לא התקבלה, והמגבלה תהיה בתוקף למשך כל שלושת השבועות של הסגר.

כל העדכונים בדרך לסגר

ועדת החינוך זימנה את מנכ"ל משרד הבריאות לדיון ביום שני הקרוב

עם סגירת מערכת החינוך, הבוקר החלה הלמידה מרחוק. ואולם הורים ואנשי חינוך אמרו כי אי אפשר להתחבר לאתר הלמידה "אופק", כנראה בגלל עומס.

יו"ר ועדת החינוך רם שפע, אמר בפתיחת הדיון על תקנות מתווה מערכת החינוך לסגר: "אני קורא לפרופסור גמזו להגיע לוועדה כבר ביום שני הקרוב ולהוכיח את הדעה הרווחת - אנחנו מתקשים להבין את ההחלטות לגבי בתי הספר בגילים הנמוכים והגנים". ח"כ שפע הוסיף כי " הנתונים ממשרד החינוך והנתונים ממשרד הבריאות לא תואמים. נעשה הכול כדי לפתוח את הגנים כבר בשבוע הבא".

התנגדות לסגר הנוסף

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ תקף הבוקר את התנהלות הממשלה וכינה אותה ״שכונה, קרקס וביזיון". הורוביץ האשים כי "‏הממשלה איננה מסוגלת למלא את תפקידה״.

גם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן תקף את התנהלות הממשלה, ובריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב אמר: "אני לא מאמין לממשלה ולא סומך עליה. הדברים לא הגיוניים וכשאין היגיון מאחורי ההחלטה - אתה יוצר משבר אמון. לכן אמרתי, צריך להפעיל שיקול דעת ולא לסמוך על הממשלה. אני לא קורא למרד, אלא לשיקול דעת. אם מומחה אומר שהוא לא מבין תקנות של הממשלה, איך אני אמור להבין אותן?". 

מנכ"ל בית החולים הדסה, הפרופסור זאב רוטשטיין אמר בריאיון לכאן רשת ב: "יש אלטרנטיבות יותר טובות ויעילות מסגר כמו עצירת 'מדביקי העל'. סגר הוא לא כלי יעיל, הוא ישטיח את העקומה, אבל היא תתמשך הרבה יותר זמן".

בהתייחס לדיווחים על עומס במחלקות קורונה בבתי החולים, אמר פרופסור רוטשטיין: "אנחנו לא העברנו אף חולה לבתי חולים אחרים. הפרסום היה לא נכון. היינו בתקופות של יותר מ-100 חולים, היום אנחנו מגרדים את ה-80 מלמטה. אני לא חושב שיש הצדקה רפואית לטרטר חולים ולסכן אותם. הבעיה שלנו היא רק תקציבים".

האזינו לריאיון המלא עם מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי בכאן רשת ב

בתוך כך, המשטרה נערכת לאכיפת הסגר. ראש מפלג חקירות במשטרה, סגן ניצב זיו שגיב, הבהיר כי הסגר ייאכף "בצורה משמעותית ונחרצת". שגיב ציין בריאיון ליאיר ויינרב בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי המשטרה תתן דגש לעטיית מסכות ולמניעה של התקהלויות ושל אירועים המוניים. 

"במבצע של ראש השנה יקחו חלק שוטרים רבים. אנחנו מתדרכים אותם להפעיל שיקול דעת, אבל נפעיל הרבה נחישות. מצפים מהאזרחים לא להתחכם ולגלות בגרות", אמר סגן ניצב שגיב.

האזינו לריאיון עם יו"ר ועדת הקורונה יפעת שאשא ביטון בכאן רשת ב

בתוך כך, בשל העלייה החדה בתחלואה מערכת החינוך נסגרה כבר היום, למעט בחינוך המיוחד ובמסגרות לנוער בסיכון, כפי שאישרה אתמול הממשלה. בפיקוד העורף הודיעו הבוקר כי אין לפתוח היום את הגנים הפרטיים במוסדות שהוחרגו. זאת לאחר שאמש אמרו בטעות במוקד פיקוד העורף לגננות בעלות גן פרטי כי יש אפשרות לפתוח את הגנים הפרטיים.

בנוסף, בגורמים מעריכים כי שנת הלימודים לא תיפתח מחדש במלואה בתום שלושת שבועות הסגר, אלא רק עד כיתות ד'. ההערכה היא כי מכיתות ה' ומעלה תימשך הלמידה מרחוק, משום שהתפשטות המגיפה בשבועיים האחרונים נגרמה כתוצאה מפתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר.

השתתפו בהכנת הידיעה: זאב קם, עמיחי שטיין, יערה שפירא, צח שפיצן ולירן כוג'הינוף

הפופולריים