ההגבלות החדשות לחגים שיציג פרופסור גמזו

ההגבלות החדשות לחגים שיציג פרופסור גמזו

לקראת דיון קבינט הקורונה, ההתלבטות היא בין חלופה של "ריסון מהודק" הכוללת עוצר רק בימי החג, לבין חלופה של סגר הכולל עוצר לכל תקופת החגים • בכירי מערכת הבריאות מצדדים בצעדים דרמטיים וכלל ארציים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אכפית הגבלות קורונה בירושלים, אפריל 2020
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הקרב על הסגר בחגים: קבינט הקורונה צפוי להתכנס היום (חמישי) ולדון בהגבלות שיוטלו על הציבור בחגים. אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 החלופות שיוצגו בפני שרי הקבינט, כשההתלבטות היא בין חלופה של "ריסון מהודק" הכוללת עוצר רק בימי החג, לבין חלופה של סגר הכולל עוצר לכל תקופת החגים.

מתווה של "ריסון מהודק" שממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו יציג כולל עוצר בימי החג, איסור יציאה למרחק של מעבר ל-500 מטרים, סגירה חלקית של מערכת החינוך, בתי מסחר סגורים, מלונות סגורים, צמצום התעסוקה, כשהמגזר הציבורי יעבוד במתכונת חירום, ובמגזר הפרטי רק מי שלא כולל קבלת קהל יכול להמשיך לעבוד.

לאור נתוני התחלואה, הנטייה היא לאשר מגבלות כלל ארציות - אך לא במתכונת סגר מוחלט במשך כל תקופת החג. במקביל, מומחים המייעצים לקבינט הקורונה אומרים המצב בבתי החולים לא מעודד, וצריך עוד הגבלות.

בתוך כך, בניגוד להערכתם בעבר, בכירי מערכת הבריאות מצדדים בצעדים דרמטיים וכלל ארציים כדי לעצור את המצוקה שבתי החולים נכנסים אליה. הם מעריכים כי רף 800 החולים במצב קשה שאותו הציגו בעבר - כבר מתרחש. שר הבריאות יולי אדלשטיין סיפר בדיון של בכירי מערכת הבריאות על שיחה שערך עם מנהלי בית החולים: "הם אומרים לי שהמצב קשה - וכי אין מנוס מהגבלות כלל ארציות".

משרד האוצר הציג אתמול מתווה משלו המציע חלופה לסגר וכולל הטלת החמרות נוספות. במכתב ששלחה מנכ"לית המשרד קרן טרנר-אייל לממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו נאמר כי המשרד מתנגד להטלת סגר כללי נוסף.

לפי המתווה שגובש באוצר, פעילות מערכת החינוך ביישובים האדומים תיעשה מרחוק בלבד, ואילו בכל יתר היישובים הלימודים יפעלו כסדרם - לכל הפחות עד כיתה ד'. מקומות העבודה יפעלו בהתאם להנחיות התו הסגול בכל היישובים, גם ביישובים שיוגדרו אדומים.

עוד מוצע להחמיר את האיסור על התקהלות במקומות מסחר ופנאי, כך שבכל היישובים שאינם מוגדרים אדומים יחולו התנאים שהוגדרו ליישובים כתומים לפי מתווה הרמזור, כלומר - עד 25 איש בחלל סגור ועד 50 בחלל פתוח. כך גם באירועים בישיבה במקומות מסומנים וללא מזון. גורמים באוצר אמרו לכאן חדשות כי כלכלת ישראל למדה לחיות בצל הנגיף ואסור לסגור אותה לחלוטין.

הפופולריים