בכיר במשלחת הישראלית מעריך: ישראלים יוכלו לטוס לאמירויות עוד השנה

במשלחת מעריכים: טיסות לאמירויות יתאפשרו השנה

בנוסף לנושא התיירות, שיחות השלום בין נציגי המשלחת הישראלית והמשלחת האמריקנית לנציגי איחוד האמירויות עוסקות גם בדיפלומטיה, פיננסים, בריאות, חלל ומדע, השקעות, חדשנות ומסחר • נסיך בבית המלוכה הסעודי: ללא האור הירוק של הממלכה, האמירויות לא הייתה יכולה לעשות שלום עם ישראל
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נחיתת המשלחת הישראלית באבו דאבי באיחוד האמירויות 31.08.20
צילום: צילום: רויטרס

בכיר במשלחת הישראלית לאיחוד האמירויות אמר הערב (שני) לכאן חדשות כי להערכתו כבר בחודשים הקרובים אזרחים ישראלים יוכלו לטוס לאבו דאבי. בנוסף לנושא התיירות, שיחות השלום בין נציגי המשלחת הישראלית והמשלחת האמריקנית לנציגי איחוד האמירויות עוסקות גם בדיפלומטיה, פיננסים, בריאות, חלל ומדע, השקעות, חדשנות ומסחר.

מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז אמר לכאן חדשות נציגי המדינות מדברים על הקמת השגרירויות: "אני חושב שהשגרירות תהיה בתל אביב ולא בירושלים - צריך להיות ריאליים". על עסקת הנשק עם ארצות הברית אמר אושפיז כי "לא עסקתי בשום דבר שהמילה נשק מופיעה בו".

המשלחת הישראלית בראשות ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת נחתה היום באיחוד האמירויות, יחד עם משלחת אמריקנית בראשות היועץ לביטחון לאומי רוברט אובריאן ויועצו של הנשיא טראמפ ג'ארד קושנר. הביקור ההיסטורי יימשך יומיים.

בתוך כך, נסיך בבית המלוכה הסעודי אמר הערב בשיחה עם כאן חדשות על הטיסה ההיסטורית לאבו דאבי שעברה בשמי סעודיה באופן תקדימי, כי ללא האור הירוק של הממלכה, האמירויות לא הייתה יכולה לעשות שלום עם ישראל ולנרמל איתה את היחסים.

בתשובה לשאלה מדוע סעודיה עד לרגע זה לא בירכה על ההסכם באופן פומבי, הוא השיב כי יש רגישות לנושא, בייחוד לאור מעמדה המיוחד של סעודיה בעולם הערבי והאסלאמי. לצד זאת, הנסיך הסעודי אמר שעצם זה שסעודיה אפשרה לטיסת אל על לעבור במרחב האווירי שלה מראה שבריאד שבעי רצון מהמגמה הנוכחית של נרמול היחסים. הוא העריך שסעודיה תמתין שעוד מדינות באזור ינרמלו את היחסים עם ישראל.

מוקדם יותר הערב קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים בירושלים על רקע נחיתת המשלחת באמירויות. "זהו יום היסטורי ושמח לכל אזרחי ישראל, של ניצחון דוקטרינת שלום תמורת שלום", אמר ראש הממשלה. "זה יום חדש בתולדותינו". שר החוץ של איחוד האמירויות, עבדאללה בן זאיד, הבהיר: "עמדתנו קוראת להקמת מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה מזרח ירושלים"

נתניהו הוסיף: "שוחחתי עם חברי המשלחת שלנו באבו דאבי, ובהנחייתי הזמנו את משלחת איחוד האמירויית לישראל. נקבלם עם שטיח אדום כמו שקיבלו אותנו.פעלתי 25 שנים למען היום הזה, גם לי זה רגע אישי ולאומי שמתחברים יחד".

עוד אמר ראש הממשלה: "הובלנו בשנים האלה את המאבק נגד התחמשות איראן. בשליחות האזרחים התייצבתי בכל העוצמה נגד איראן. העוצמות האלה הן שהניחו את היסודות ליום ההיסטורי הזה שאנחנו חווים. יש הרבה דברים שאני עוד לא יכול לספר לכם אבל אני מאמין שיצאו לאור במהלך הזמן. יכולתם לראות בשנים האחרונות - יום יום אזרחים ישראלים טסים מעל שמי סעודיה, עדיין לא במטוס ישראלי - עד היום. ביקרתי בעומאן ונפגשתי עם נשיא צ'אד וחידשנו יחסים. אני נפגש עם מנהיגים בעולם המוסלמי הרבה יותר ממה שאתם חושבים".

השתתף בהכנת הידיעה: רועי קייס

הפופולריים