הכנסת אישרה את חוק דחיית הגשת התקציב ב-120 ימים

הכנסת אישרה את חוק דחיית הגשת התקציב
נתניהו הגיע להצבעה: "לא זוכר שדיברתי על גנץ כמו שהם מדברים עלי, אבל זה הזמן לשלב ידיים" • רה"מ החלפי בנאום תקיף: "100 ימי ההכלה וההבלגה הסתיימו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו בני גנץ בכנסת 24.08.20
צילום: צילום: ערוץ הכנסת

שעתיים לפני המועד: מליאת הכנסת אישרה הלילה (שני) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק לדחיית מועד הגשת התקציב ב-120 ימים. בכך נמנע פיזור הכנסת וישראל לא תצא לבחירות. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע להצבעה במליאה ואמר: "לא זוכר שדיברתי על גנץ כמו שהם מדברים עליי, אבל זה הזמן לשלב ידיים".  

ראש הממשלה החליפי בני גנץ אמר מוקדם יותר בהצהרה תקיפה: "100 ימים שתקתי. שתקתי על מתקפות אישיות, קיתונות של גידופים, השפלות ולעג - ימי ההכלה וההבלגה הסתיימו". גנץ התייחס לסוגייה שנמצאת בלב המחלוקת בין הליכוד לכחול לבן, מינוי הבכירים, והוסיף כי "לעולם לא אאפשר למישהו לפורר את הדמוקרטיה. לא אתן שמישהו ימנה בובות מטעמו לתפקידים ציבוריים במקומות רגישים". 

הצהרת גנץ

ראש הממשלה החליפי הזהיר כי אם ישראל תגיע לבחירות, "יישפך דם ברחובות". לדבריו: "האיום הוא על האזרחים ולא עליי. לא אתן לאף אחד להוריד את ישראל על ארבע". בהמשך פנה גנץ לנתניהו וקרא לו להצביע בעד החוק: "אם פניך לשיתוף פעולה לטובת אזרחי ישראל, ידי נשארת מושטת. אם פניך לתרגילים או פגיעה בשלטון החוק - היא אינה. חובתי וחובתך להכנס לאולם המליאה ולהצביע על דחיית התקציב". 

זמן קצר לפני ההצהרה, ראש הממשלה הודיע כי הנחה את הליכוד להצביע בעד דחיית התקציב. בסרטון שפירסם אמר נתניהו הערב: "הדבר האחרון שישראל זקוקה לו הוא בחירות, זה חוסר אחריות". 

בד בבד, יוזם הצעת הפשרה, חבר הכנסת צבי האוזר מכחול לבן, בירך הערב על תמיכת שני הצדדים בהצעת החוק לדחיית הגשת התקציב. "ניתן לפתור המחלוקות בחודשים הקרובים, לשקם את האמון ולאחד שורות אל מול אתגרי הביטחון הכלכלה והבריאות", כך לדברי האוזר.

כאמור המחלוקת העיקרית בין הצדדים נסובה סביב מינוי הבכירים. נתניהו רצה להעביר החלטה בממשלה שמקפיאה את המינויים באופן מוחלט. בכחול לבן זועמים על יוזמת הקפאת המינויים, ולכן גנץ גם הדגיש בדבריו שלא יאפשר זאת. ראש הממשלה רואה בבלימת ההחלטה הפרה של פשרת האוזר. 

שר הפנים אריה דרעי קיים בשעות האחרונות שיחות עם ראש הממשלה ושר הביטחון במטרה לתווך בסוגיית מינוי הבכירים. בכחול לבן מתעקשים שלא יאפשרו הקפאה ללא הגבלת זמן, ולכן נסיונות הפשרה מתמקדים בקביעת תאריך שבו תפוג ההקפאה. 

במהלך היום נרשמו קשיים במשא ומתן בין הליכוד לכחול לבן. שני הצדדים דורשים לאשר בהחלטות ממשלה חלקים מהצעת הפשרה, ולפי שעה אין הסכמות בעניין. בכיר בליכוד: ״כחול לבן משחקים משחקים, בסוף עוד נגיע לבחירות״. בכחול לבן אמרו מנגד: הליכוד מנסה לשפר עמדות – אין שום היתכנות למשא ומתן.

גורם המעורב במשא ומתן אמר לכאן חדשות: "לא הייתה התקדמות בשיחות מאתמול בלילה, אפילו לא של מילימטר". בין הצדדים עדיין קיימות אי הסכמות בנוגע לתקציב, מינוי בכירים ותקנון הממשלה. היממה האחרונה הייתה מורטת עצבים, לאחר שאתמול הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא מקבל את מתווה הפשרה של חבר הכנסת צבי האוזר לדחיית מועד הגשת התקציב. ועדת הכספים התכנסה אמש כדי להכין את החוק, וסיימה את הדיון לפנות בוקר. 

הפופולריים