מפקד מחוז ירושלים: סנ"צ גואטה יוצב בהפגנה סמוך למעון רה"מ במוצ"ש

מפקד מחוז י-ם: סנ"צ גואטה יוצב בהפגנה בשבת

עוד אמר ניצב דורון ידיד בדיון ועדת הפנים של הכנסת: המפגינים הגיעו משולהבים לעימות • מח"ש פתחה בבדיקה נגד קצין בכיר נוסף שתועד מושך בחוזקה מפגינה תוך שימוש בכוח
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים 22.08.20
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת דנה היום (שני) באירועי ההפגנות במוצאי שבת בירושלים, בדיון תחת הכותרת "נהלי המשטרה בהפגנות". זאת לאחר שבשבת האחרונה קצין משטרה, סגן-ניצב ניסו גואטה, תועד מכה מפגין. ניצב ידיד ציין בדיון בנוגע לסנ"צ גואטה: "הרחקתו מסתיימת היום – הוא יוצב בהפגנה סמוך למעון רה"מ במוצאי שבת".

במחלקה לחקירות שוטרים בודקים טענות של אחד העצורים מההפגנה, דניאל לוטם, לפיהן הוא הותקף בידי שוטרים בניידת אחרי שנעצר. לוטם היה אחד מאלו שהותקפו בידי סנ"צ ניסו גואטה. מפגין נוסף שהותקף על ידי סנ"צ ניסו גואטה זומן לחקירה מיידית - בלי שהוסבר לו במה הוא חשוד. אתמול אמר המפגין אביחי גרין לחדשות הערב: "בסביבה שלי לא הייתה אלימות, ומי שהתחיל את האלימות זה אותו קצין. משום מקום קיבלתי אגרוף, אצבע בעין, ועוד מכה כאילו זה לא הספיק".

עורך דינו של גרין, דניאל חקלאי, מסר בתגובה: "מדובר בהתנהלות חמורה במיוחד מצד משטרת ישראל. הנחיתי את מרשי להתלונן במח"ש וכן להתייצב בתחנת המשטרה בתיאום עמי ובפרק-זמן סביר. בתום חקירתו נדרוש לגנוז את תיק החקירה נגדו ונעמוד על כך שמח"ש תמצה את הדין עם מי שאחראי על האלימות וגם על הזימון המופרך לחקירה בניסיון להפחיד אזרח נורמטיבי".

בתוך כך, במח"ש נפתחה בדיקה נגד קצין בכיר נוסף - מפקד תחנת לב הבירה, ניצב-משנה שימי מרציאנו. נצ"מ מרציאנו תועד בהפגנה בשבת כשהוא מושך בחוזקה מפגינה תוך הפעלת כוח.

בדיון בוועדה השתתפו השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, ומפקד מחוז ירושלים ניצב דורון ידיד. מפקד המחוז אמר על אירועי ההפגנה בשבת האחרונה: "המפגינים הגיעו טעונים כלפי המשטרה. הם הגיעו משולהבים לעימות". חברי כנסת שנוכחים בדיון מחו על דברי ניצב ידיד, שענה בתגובה: "יש לנו צילומים".

ניצב ידיד המשיך: "למה כל המכובדים האלה שטוענים שאנחנו אלימים לא מכבדים את החוק (שצריך להפסיק את הרעש ב-21:30)? למה הם קוראים בשבת הקרובה לתהלוכה לא חוקית?".

יו"ר הוועדה ח"כ מיקי חיימוביץ' אמרה בתחילת הדיון: "איני מבינה איך נגררה המשטרה להפרה כה בוטה של האמון שנבנה בשבועות האחרונים". עוד אמרה חיימוביץ' לניצב ידיד: "המפגינים לא אלימים, אבל אתם בסגירה של הדברים, עם הפרשים, מעלים את המתח". בתגובה אמר מפקד מחוז ירושלים: "נראה לך שבשעה מסוימת השוטרים שועטים פנימה ומתעמתים? אני מזמין אתכם להיות לידי בהפגנות. אתם רואים נקודה ספציפית בהפגנה ואני רואה את התמונה הכללית".

השר לביטחון הפנים אמר כי יש המבקשים להפוך את משטרת ישראל לפוליטית ומכנים אותה "משטרת אוחנה". הוא ציין כי המשטרה מוסמכת להפעיל כח במידת הצורך.

"לו שמרו כולם על החוק, לא היה בכך צורך", אמר אוחנה. חבר הוועדה עופר כסיף מהרשימה המשותפת האשים את השר לביטחון הפנים שהוא פועל לצמצם את הפגנות המחאה והזכיר את שיחתו המוקלטת עם מפקד מחוז ירושלים, שנחשפה בכאן חדשות. אוחנה השיב כי לא ביקש לבטל את ההפגנות אלא להפסיק את הברדק, כלשונו

הפופולריים