רה"מ על דחיית הארכת האמרגו על איראן: "החלטה שערורייתית"

רה"מ: "החלטת מועצת הביטחון שערורייתית"

נתניהו התייחס להחלטת מועצת הביטחון: "התוקפנות של איראן מאיימת על העולם כולו" • אשכנזי: "המשטר הקיצוני בטהראן לא רק מממן את הטרור, אלא לוקח בו חלק פעיל ומהווה סכנה ליציבות האזורית והעולמית"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חמנאי באסיפה צבאית באיראן, פברואר 202
צילום: צילום: אי-פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שבת) להחלטת מועצת הביטחון לדחות את הארכת אמברגו הנשק על איראן. "מדובר בהחלטה שערורייתית", ציין נתניהו והוסיף כי "התוקפנות והטרור האיראני מאיימים על שלום האזור ועל העולם כולו". ראש הממשלה תקף את מדיניוות מועצת הביטחון וטען כי היא מעודדת את מכירת הנשק לטהראן, במקום להתנגד אליה. 

שר החוץ גבי אשכנזי הגיב גם כן להחלטה ואמר כי "המשטר הקיצוני בטהראן לא רק מממן את הטרור, אלא לוקח בו חלק פעיל ומהווה סכנה ליציבות האזורית והעולמית. על הקהילה הבין לאומית לבצע את תפקידה ולמנוע מאיראן להפיץ הרס וטרור בעולם". 

הצעת ארצות הברית להארכות אמברגו הנשק על איראן, שהועלתה בפני מועצת הביטחון בניו יורק, לא עברה אחרי שרוסיה וסין התנגדו לה. 11 מחברות המועצה נמנעו בהצבעה, ביניהן צרפת, גרמניה ובריטניה, בעוד ארצות הברית והרפובליקה הדומיניקנית היו התומכות היחידות.

משמעות ההחלטה: אם לא יהיה שינוי, מאוקטובר תוכל טהראן לרכוש ולמכור נשק ולהשתדרג במטוסים וטנקים חדישים. שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר בתגובה לכישלון ההצעה כי "סירובה של מועצה הביטחון לפעול באופן החלטי כדי להגן על השלום הבינלאומי והביטון הוא בלתי נסלח". 

כעת ארצות הברית מתכוונת לפעול במישור אחר בנושא, ותנסה להפעיל מנגנון של הסכם הגרעין, שמאפשר להטיל מחדש על איראן סנקציות קודמות של האו"ם. אך גם מהלך זה צפוי להיתקל בהתנגדות, שכן מדינות אירופה הבהירו לאמריקנים - אינכם יכולים לבקש החזרה של הסנקציות במסגרת ההסכם מאחר שארצות הברית פרשה ממנו. 

 

הפופולריים