המשמעויות של ההסכם ההיסטורי בין ישראל לאיחוד האמירויות

משמעויות ההסכם ההיסטורי עם איחוד האמירויות
בהיבט המדיני מעמדה של ישראל באו"ם מתחזק, ברמה הכלכלית נפתח בפני ישראל פלח שוק חדש וכדאי, וברמה הביטחונית-אסטרטגית ייתכן שיתוף פעולה מול איראן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שחקני ברצלונה אחרי התבוסה לבאיירן מינכן בליגת האלופות
צילום: צילום: אי-פי

ההודעה היום (חמישי) על ההסכם ההיסטורי בין ישראל לאיחוד האמירויות מביאה איתה גם הזדמנויות כלכליות. על פי ההודעה, נציגים ישראלים ומהאמירויות ייפגשו בשבועות הקרובים כדי לחתום על הסכם שיכלול השקעות הדדיות, תיירות, טיסות ישירות, ביטחון וטכנולוגיה. גורמים כלכליים שעוסקים ביחסי סחר החוץ של ישראל אמרו לכאן חדשות: איחוד האמירויות לא מהווה שוק משמעותי מבחינת ישראל. הפוטנציאל הכלכלי בנירמול היחסים טמון בדובאי שהיא מרכז סחר עולמי.

מוחמד בן טאלב אדרעי, האחראי על הספורט האחראי על הספורט באמירויות, שוחח הערב עם השרה מירי רגב שביקרה באבו דאבי ב-2018 כשכיהנה כשרת התרבות והשפורט של ישראל, והזמין אותה לביקור באבו דאבי.

עד כה גורמים ישראליים לא  היו יכולים לשווק עצמם במדינות האיחוד בגלוי ופעלו מתחת לרדאר, קיימו פגישות באירופה או שהיו אלה אנשי עסקים עם דרכונים זרים. בנוסף יש תאגידים רב-לאומיים שפעלו בדובאי והעדיפו לא לקיים מגעים עם בעלי עסקים ישראלים. כעת לאור ההסכם – המצב ישתנה.

היחסים של ישראל עם מדינות המפרץ ובעיקר עם איחוד האמירויות פורחים ברמת שיתוף הפעולה המודיעיני, הצבאי והמדיני. להסכם משמעויות בהיבט המדיני מבחינת מעמדה של ישראל באו"ם ובכל פורום בין-לאומי, לא להיות תחת חרם ולקבל תמיכה לעמדותיה גם כשהן פחות נוחות לחלק ממדינות ערב. היבט משמעותי נוסף הוא המיקום של איחוד האמירויות אסטרטגי. הברית בינה לבין ישראל יכולה להיות גם ברית מול אריאן. כעת, יתאפשר שיתוף פעולה צבאי-מודיעיני חשאי או גלוי על מימי המפרץ מול חופה של איראן.

ההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות

  • טיסות ישירות בין תל אביב לאבו דאבי
  • חילופי שגרירים והשקעות כספיות
  • האמירויות ישקיעו בפיתוח חיסון לקורונה
  • • טראמפ מתכנן: טקס שלום חגיגי בבית הלבן
הפופולריים