יו"ר הקואליציה מיקי זוהר: "אם כחול לבן תתמוך בחוק של לפיד - יש בחירות"

זוהר: "אם כחול לבן תתמוך בחוק - יש בחירות"

עימות בכחול לבן אם להצביע בעד החוק שימנע מנתניהו להרכיב ממשלה. חלק משריה תומכים, חלקם מתנגדים - וגנץ מתכוון להכריע בנושא עד יום רביעי • ח"כ סער קרא בישיבת הסיעה לנסות להגיע לפשרה עם כחול לבן
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מיקי זוהר באולפן, 10.08.20
צילום: -

יושב ראש הקואליציה, חבר הכנסת מיקי זוהר, הגיב היום (שני) באולפן חדשות הערב בכאן 11 לאיום מצד כחול לבן להצביע בעד הצעת החוק שימנע מנתניהו להרכיב ממשלה. "אם כחול לבן יתמכו בהצעה של יאיר לפיד שנוגדת את ערכי הדמוקרטיה - יהיו בחירות", קבע זוהר. על משבר התקציב אמר זוהר כי "נכון להיום, ברור שצריך להעביר תקציב כמה שיותר מהר". לדבריו, בליכוד רוצים להעביר תקציב חד-שנתי משום שיש להם אחריות לכלכלת ישראל, בניגוד לבני גנץ שמתעקש על תקציב דו-שנתי. "אפשר לסמוך על ראש הממשלה בענייני כלכלה, יש לו ניסיון מוכח. תמיד הוא הכריע בניגוד לדעות כלכלנים בכירים", אמר חבר הכנסת זוהר.

על הפרת ההסכם הקואליציוני בהתעקשות על הסכם חד-שנתי, אמר יושב ראש הקואליציה כי "הייתה כוונה להעביר תקציב דו-שנתי ולכן חתמנו על כך. אבל היום, לאחר שבחנו שוב את כלכלת ישראל, הבנו שתקציב דו-שנתי הוא מוטעה". לטענתו, "גנץ מתעקש על תקציב דו-שנתי רק בשביל להבטיח את מינויו לראש ממשלת ישראל, רק משיקולים פוליטיים".

"חד-משמעית קיימנו את ההסכם, מי שהפר אותו בינתיים אלה כחול לבן", הוסיף זוהר. "אנחנו עדיין מקווים שבני גנץ יתעשת ויאשר תקציב חד שנתי ונסיים כבר את הסאגה הזאת. אם כחול לבן יעמדו בהסכם גם הליכוד יעמוד בהסכם. אנחנו עובדים אצל אזרחי ישראל ולא אצל בני גנץ וכחול לבן".

הנקמה של גנץ?

בסיעת כחול לבן עוד לא הוחלט איך להצביע על הצעת החוק של יש עתיד. שרי כחול לבן אבי ניסנקורן, יזהר שי ואורית פרקש-הכהן תומכים בחוק לפסילת נתניהו. מנגד, יועז הנדל, צבי האוזר, מיכאל ביטון ופנינה תמנו-שטה מתנגדים. גנץ מתכנן להכריע בשאלה עד יום רביעי.

בישיבת סיעת כחול לבן אמר היום השר ניסנקורן כי הוא "לא מכיר ששינינו גישה בעניין ראש ממשלה עם כתב אישום". השר שי טען כי "זה חוק מוסרי עקרוני, בעוד 50 שנה יסתכלו עלינו ויגידו שקבענו אמות מידה מוסריות". גם פרקש-הכהן הצטרפה אליהם ואמרה לגנץ: "נתניהו רוצה להפיל אותך ואת כחול לבן. צריך לתמוך בחוק".

מהצד השני טען השר הנדל בישיבה כי "ההצעה של יש עתיד לא טובה, ולא תעבור בכלל". לדבריו, לא צריך לתת ליש עתיד לעשות פה הטרלה. חבר הכנסת האוזר אמר כי "ישראל תהיה המשטר הדמוקרטי היחיד שמונע מאנשים להיבחר בגלל תיקים שלא נסגרו", והוסיף כי "יש עם זה בעיה חוקתית".

בסוגיית התקציב גנץ נשאר בעמדתו. "תקציב דו-שנתי הוא הכרחי", אמר בישיבת שרי כחול לבן. "אין דיון, ואל תתנו לאף אחד לדבר אתכם בכלל על תקציב חד-שנתי. זה בלבול מוח".

סער בישיבה הסגורה: "בחירות בעיתוי הזה יזיקו לכולם - אולי חוץ מלנתניהו"

במקביל, חבר הכנסת גדעון סער הוקלט בישיבת הסיעה הסגורה של הליכוד כשהוא קורא להגיע לפשרה עם כחול לבן. "אני חושב שאם יש נכונות להידברות, אפשר להגיע למתווה מוסכם", אמר. "יש אינטרס למדינת ישראל לעשות את המירב ולהגיע לדיאלוג ומתווה שגם יעביר את התקציב וגם יבטיח את היציבות הפוליטית וימנע את הבחירות. זה כמובן תלוי גם בשותפינו".

חבר הכנסת סער הוסיף כי "רבים בליכוד לא היו שמחים להגיע עכשיו לבחירות. אחד הבכירים במפלגה מסביר לנו שזה יזיק כמעט לכולם בעיתוי הזה - אולי חוץ מלנתניהו".

הפופולריים