המחאות נגד רה"מ: 15 אלף הפגינו בכיכר פריז בירושלים

המחאות נגד רה"מ: 15 אלף הפגינו בירושלים

אלפי מפגינים נושאי דגלים שחורים ושלטים התייצבו בעשרות גשרים וצמתים ברחבי הארץ • שלושה מפגינים נעצרו • תומכי רה"מ השמיעו קריאות "שמאלנים בוגדים" לעבר מפגינים שיצאו מכיכר פריז
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה בבלפור 8.8.2020
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ההפגנות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו והתנהלות הממשלה במשבר קורונה התחדשו אמש (שבת) מול בית ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים - כ-15 אלף הפגינו בכיכר פריז. כחצי שעה לאחר חצות החלה המשטרה לכרוז למפגינים שנותרו כי ההפגנה אינה חוקית עוד וכי הם נדרשים להתפנות. חלק מהם, שנשכבו על הכביש וסירבו לקריאות המשטרה, פונו בכוח ונדחקו לכיוון גן העצמאות, ללא מכוניות התזה או פרשים. חלקם צעקו לעבר השוטרים: "שוטר אלים תוריד את המדים". שלושה בני אדם נעצרו וכיכר פריז נפתחה לתנועה. צלם של עיתון הארץ עוכב גם הוא על ידי שוטרים בסוף ההפגנה, אך שוחרר לאחר מכן.

"קומץ של מפגינים הפר את הסדר והמשיך לחסום את צירי התנועה, תוך התעלמות מהקריאות החוזרות של המשטרה להתפזר באופן עצמאי", מסרה המשטרה. כמו כן, התחדשו גם ההפגנות סמוך למעונו של נתניהו בקיסריה ובעשרות צמתים וגשרים ברחבי הארץ. תומכי נתניהו השמיעו קריאות "שמאלנים בוגדים" לעבר מפגינים שיוצאים מכיכר פריז.

במהלך הפגנת מחאה בכיכר התיירות באילת דווח לשוטרים על כלי רכב שעבר במקום וריסס גז מדמיע לעבר המפגינים. במשטרה ציינו כי קיבלו דיווח על ריסוס חומר כלשהו באוויר ללא דיווח על נפגעים שנזקקו לטיפול רפואי, וציינו כי פתחו בבדיקת המקרה. 

מנגד, פעילי החזית לשחרור דרום תל אביב בהנהגת שפי פז, דורון אברהמי ופעילים נוספים, מפגינים פעם נוספת סמוך לביתה של נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות. הם כתבו בגיר על הכביש: "די לתפירת התיקים"; "אסתר הורגת אותנו" ו-"אסתר קוברת את הציונות".

במהלך השבוע התייחס ראש הממשלה נתניהו להפגנות נגדו ואמר: "לוקחים רבע מנדט של השמאל, ומציגים כהפגנות המונים". בנאום במליאת הכנסת כינה נתניהו את המחאות: הפגנות של אנרכיסטים ולא של כאלו שנפגעו מקורונה. "יש שם ביזוי של סמלי המדינה וקריאות לפגוע בראש הממשלה. יש שם מייצגים מיניים וולגאריים נגד רעייתי. אף אחד מכם לא יצא נגד זה", תקף נתניהו.

בסרטון שהופץ באמצע השבוע ברשתות החברתיות, ותיעד ביקור של נתניהו ברמלה, נשמעו תומכיו צועקים לעברו "כל השמאל מת" ו"ימותו השמאלנים". בתיעוד שהפיצה לשכת נתניהו הוצאו הצעקות. בסרטון נתניהו נראה מתעניין אם קיבלו את המענק ואם הלקוחות חוזרים, כשהוא מתעקש לשלם במזומן על מנת הפלאפל שרכש.

נתניהו כתב בטוויטר בעקבות ביקורות על הקריאות שנשמעו כי הוא "שמח שהשמאל פתאום הצמיח אוזניים". הוא הוסיף "אצלי זה עקבי - אני מגנה הסתה ואלימות מכל צד שהוא, לא מחוץ לביתי בהפגנות השמאל ולא ברחוב". עוד קרא נתניהו ליו"ר האופוזיציה יאיר לפיד, ליו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה ולמנהיגי השמאל לגנות את ההסתה והאיומים לרצח בהפגנות נגדו.

בשבוע שעבר אלפי בני אדם הפגינו בכמה מוקדים ברחבי הארץ. כעשרת אלפים הפגינו בירושלים, יותר מ-1,500 בני אדם הפגינו בקיסריה, ומאות השתתפו בהפגנת העצמאים והמובטלים בתל אביב. עשרה בני אדם נעצרו בירושלים בגין תקיפת שוטרים והפרת הסדר הציבורי לאחר שסירבו להתפנות בתום ההפגנה. שניים נוספים עוכבו.

השתתפו בהכנת הידיעה: יערה שפירא, דניאל אלעזר, סולימאן מסוודה, רועי ינובסקי, אמוץ שפירא וחן ביאר

הפופולריים