"חטפתי 70 קילו לצוואר": ועדת הפנים דנה בשימוש במכוניות ההתזה

"חטפתי 70 קילו לצוואר": הדיון בשימוש במכת"זית

בצל הביקורת על השימוש במכת"זיות בהפגנות: ועדת הפנים דנה בנושא • אחת מהמפגינות שנפגעו: "אני לא יודעת אם מישהו חושב שזה מתקן בלונה גל, שמעתי שמשתמשים במילים כמו 'נרטבו'" • נציגת המשטרה: "שותפים לתחושת הכאב, אך כשהאיזון מופרע - נפעל"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משחקי הכיס | 13.07.20
צילום: משחקי הכיס | 13.07.20

בצל הביקורת על השימוש במכוניות התזה בהפגנות: ועדת הפנים בראשות חברת הכנת מיקי חיימוביץ' מקיימת היום (שלישי) דיון בנושא. נגה לביא, שנפגעה ממכוניות ההתזה, סיפרה בוועדה: "אני לא יודעת אם מישהו חושב שזה מתקן בלונה גל, שמעתי שמשתמשים במילים כמו 'נרטבו', אני חטפתי מכה של 70 קילוגרמים לצוואר ולאוזן. שוטרי מגב דחפו אותי ולא אפשרו לי לצאת, גם כשאמרתי שאני רוצה ללכת". 

כלנית שרון, מפגינה נוספת שנפגעה ממכוניות ההתזה במחאה, הוסיפה: "הרגשתי שאני במשחק מחשב. התחבאתי מאחורי כלי רכב חונה. בשלב מסוים נפגעתי מהמכ"תזית פעמיים באופו ישיר. בפעם הראשונה נפגעתי באוזן ואיבדתי שיווי משקל, כמה שניות לאחר מכן שוב נסעו לכיווננו ונפגעתי בראש. צרחתי 'תנו לי ללכת'". 

שרון טענה לאלימות רבה מצד השוטרים במקום: "לא היה לנו שום רצון להיות חלק מפעילות אלימה. השוטרים דחפו אותנו להמשיך קדימה, אמרתי להם שיעזבו אותנו ושאנחנו הולכים. היינו כלואים בין שתי שורות של שוטרים". בד בבד, חבר הכנסת יצחק פינדרוס מסיעת יהדות התורה ציין בדיון כי "המפגינים לא עמדו בתנאי הרישיון, לא התפנו בשעה 23:00 והתקהלו בחוץ. למה המארגנים לא עצורים עד תום ההליכים?". 

תת ניצב סיגל בר צבי, ראש חטיבת שיטור, אמרה בדיון: "מטרת העל שלנו היא לצמצם למינימום את פוטנציאל הנזק והרכוש. לצערי הרב, אנחנו פוגשים בהתנהגויות שמאתגרות את המטרה הזאת. אנחנו מבינים שאנשים חווים מצוקה, ושותפים לתחושת הכאב וחוסר הוודאות. המשטרה לא מונעת חופש ביטוי, אנו נחסום צירים ונגן על המפגינים. אך כשהאיזון מופרע - נפעל, לא נאפשר להמון זועם להקים רעש בשעות הלילה". 

תנ"צ בר צבי הוסיפה כי השימוש במכוניות ההתזה מוכר בכל העולם ככלי יעיל ולא פוגעני, וציינה כי המשטרה הזהירה רבות לפני השימוש בו כלפי מפגינים: "אם מישהו לא רוצה להיקלע לסיטואציה הזאת - יש לו את כל הדרכים בעולם להימנע מזה". יו"ר הוודעה, חברת הכנסת חיימוביץ' השיבה: "את שמעת את העדויות - חלק לא יכלו להמנע מזה". 

חבר הכנסת אליהו חסיד מסיעת יהדות התורה ביקר את התנהלות המשטרה בדיון: "אנחנו רואים בסרטון שהמשטרה עצמה מציגה שהשוטרים לא עומדים בכללים. הזרנוקים מופעלים ממרחק של פחות מ-20 ועשרה מטרים. שהמשטרה מגיעה היא שוכחת את הכללים, יש פה בעיה". 

הפופולריים