מנכ"לית משרד האוצר: "המגזר הציבורי לא היה צריך לקבל את המענק"

"המגזר הציבורי לא היה צריך לקבל את המענק"

קרן טרנר אייל לכאן רשת ב: הדרג הנבחר מקבל החלטה, בי לא בחרו • שר הכלכלה עמיר פרץ: "לא התייעצו איתנו • יו"ר הקואליציה: הטענה שמדובר בכלכלת בחירות - לא נכונה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קרן טרנר אייל
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מנכ"לית משרד האוצר קרן טרנר אייל התייחסה הבוקר (חמישי) לתוכנית המענקים שהציגו אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ, ולביקורת שנמתחה עליה: "הבענו את דעתנו, הדרג הנבחר קיבל את ההחלטות, בי אף אחד לא בחר". היא הוסיפה כי לדעתה "המגזר הציבורי לא היה צריך לקבל את המענק".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

טרנר אייל התייחסה בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב לכך שבדיונים הפנימיים על התוכנית היא מתחה עליה ביקורת: "קיימנו דיון פנימי עם אנשי משרד ראש הממשלה, אני מעריכה את זה שכל אחד יכול היה להביע את דעתו. ראש הממשלה ושר האוצר הם אלה שמקבלים בסוף את ההחלטות. אנחנו מיישמים את ההחלטות של הדרג הנבחר". היא הוסיפה כי "גם הנשיא טראמפ חילק כספים בצורה הזאת. אנחנו כרגע בגישה מרחיבה. יש כלכלנים שחושבים כך ויש כאלה שחושבים אחרת. בסוף הדרג הנבחר הוא זה שמקבל את ההחלטה".

הסוכריות שנתניהו מחלק יגררו את כלכלת ישראל למטה - פרשנות

על המתקפה של נתניהו נגד הפקידים אתמול בהצהרתו ("שלא יתנו לי הרצאות על כלכלה"), אמרה טרנר אייל: "מה לא לגיטימי במה שהוא אמר? לא חייבים להסכים, אנחנו אומרים את דעתנו, והוא הדרג הנבחר. אף אחד לא בחר בי. ראש הממשלה ושר האוצר הם אלה שייבחנו בסוף האם הם הצילו את המשק או לא. לא מרגישה שלא סופרים אותנו. היו כלכלנים שחשבו שכן והיו כאלה שחשבו שלא".

טרנר אייל התייחסה גם למאבק העובדים הסוציאליים על תנאי עבודתם: "יש איתם משא ומתן, הייתה פגישה. זו תקופה מאוד קשה להם אבל זו תקופה כלכלית קשה. הקורונה היא קופסא מוגבלת של הוצאה, והיא לא לבסיס. כל הסכם שכר שייחתם ילווה אותנו עוד שנים קדימה. לבוא ולעדכן הסכמי שכר זה בעייתי".

עוד התייחסה המנכ"לית לביקורת שנמתחה על הקשר של ראשי מחאת העצמאים איתה ועם שר האוצר ישראל כ"ץ: "אם הייתי במחאה הייתי רוצה לפתח קשר עם השר, גם אני בקשר עם אנשי המחאה. הם יותר משפיעים כשהם מדברים איתי ועם השר מאשר בהפגנות. השיח הפרטני על הבעיות הוא חשוב, לא ברור לי למה זה בזוי שיש קשר כזה. לא ברור לי למה כעסו עליו. התפקיד של המוחים זה להביא להישגים".

על המחלוקת בשאלה האם להביא לאישור של תקציב חד שנתי או דו שנתי, אמרה טרנר אייל כי היא תומכת בתקציב חד שנתי, וכי אין מדובר בעמדה פוליטית אלא מקצועית. לטענתה הביעה עמדה זו עוד לפני שהנושא הפך למחלוקת פוליטית שעלולה להביא לפירוק הממשלה.

שר הכלכלה: "לא התייעצו איתנו"

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר התייחס הבוקר בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב לטענה שהתוכנית שהציגו אתמול נתניהו וכ"ץ הן חלק מ"כלכלת בחירות": "ממש לא. רה"מ ושר האוצר פועלים להביא פתרונות. כל שותפות הקואליציה אמורות לתמוך בדברים טובים לאזרחי ישראל ומי שיחליט לא לתמוך יצטרך בסופו של דבר לספק הסברים לציבור ישראלי גדול שיתאכזב".

על המחלוקת הפוליטית בנוגע לקציב אמר זוהר: "תקציב דו שנתי כשהכול משתנה מרגע לרגע הוא דבר לא נכון. מי שגורר אותנו לסגר הם אלו שמנסים בכל מחיר לפגוע בכהונת הממשלה ולהכפיש את עבודתה וקוראים להפרת ההנחיות – חלק מאנשי יש עתיד. זה חמור ומסוכן ויכול להביא למרד אזרחי ונזק".

שר הכלכלה עמיר פרץ מתח ביקורת על התוכנית ואמר כי "לא התייעצו עם אף אחד - הדיון יתקיים ביום ראשון בממשלה ונראה אם נוציא אותה לדרך כמו שהיא. צריך לקבוע סדרי עדיפויות ואני לא אתנגד למהלכים שמשפרים את מצבם של האזרחים".

גם חבר הכנסת עופר שלח מתח ביקורת על התוכנית וטען כי "אני לא חושב שיש כלכלן נורמלי שחושב שזה צעד נכון. הטעות היא לא להוציא כסף, השאלה היא למי להביא אותו".

הפופולריים