ניצחון לנתניהו: אוסנת מארק וצבי האוזר נבחרו לוועדה לבחירת שופטים

מארק והאוזר נבחרו לוועדה לבחירת שופטים

בתום הצבעה חשאית והתמודדות צמודה לא נרשמה הפתעה בבחירת נציגי הכנסת ואיילת שקד לא נבחרה • מרב מיכאלי וישראל אייכלר נבחרו לוועדה למינוי דיינים - הפסד נוסף לשקד
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אסנת מארק וצבי האוזר 15.7.2020
צילום: צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

למרות העימותים בקואליציה נבחרו הערב (רביעי) חברת הכנסת אסנת מארק מהליכוד וחבר הכנסת צבי האוזר מכחול לבן כנציגי הכנסת בוועדה לבחירת שופטים. חבר הכנסת האוזר זכה ב-67 קולות ומארק ב-57. שרת המשפטים לשעבר, איילת שקד מימינה, שקיוותה להיבחר ולהביך את הליכוד, קיבלה 43 קולות בלבד וקארין אלהרר עם 47. בהצבעה לוועדה למינוי דיינים נבחרו חברי הכנסת מרב מיכאלי מהעבודה וישראל אייכלר מיהדות התורה כנציגי הכנסת.

יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד, אמר בתגובה לבחירתה של אסנת מארק: "כחול לבן בחרו לוועדה שליחה של ראש ממשלה עם שלושה כתבי אישום. בזאת הסתיימה השטות שהם 'שם כדי להגן על שלטון החוק'. הם שם כדי להגן על הכיסא שלהם. גנץ אשכנזי וניסנקורן הפכו למשתפי פעולה של נתניהו בהרס שלטון החוק בישראל".

מוקדם יותר הבוקר נשלחה הודעה לחברי הכנסת בכחול לבן, בה צוין אופן ההצבעה הרצוי של חברי הסיעה, וזאת בהתאם להסכם הקואליציוני עם הליכוד. בכירים בליכוד הודיעו לבכירי כחול לבן שאם שקד תיבחר בניגוד להסכם הקואליציוני - המשמעות היא שהולכים לבחירות.

לפני כשבוע הודיעה שקד כי תתמודד לוועדה כנציגת האופוזיציה, זאת בעוד אוסנת מארק, סומנה כנציגת הליכוד עוד בטרם נכנסה לתפקידה בכנסת. טרם מינויה לכנסת הנוכחית, מארק התראיינה לכאן רשת ב ואמרה: "אני לא חושבת שמערכת המשפט של מדינת ישראל שייכת לאיזשהו צד". היא ציינה כי היא מחפשת שופטים בעלי השקפת עולם שמתאימה לליכוד.

באופן מסורתי מוקצים בוועדה מינוי אחד לקואליציה והשני לאופוזיציה, אך כאמור במקביל למינוי הממשלה הפריטטית ובהתאם להסכמים הקואליציוניים - סוכם על שני מועמדים מהקואליציה.

מעמדם של השופטים ונושא ניגוד העניינים של שופטים מעוררים עניין ציבורי רב והתנגדות עזה מימין ל"אקטיביזם השיפוטי" - לפני כשבוע הכנסת הצביעה נגד הצעת חוק פרטית של ח"כ בצלאל סמוטריץ' לפתוח ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי העניינים של שופטי העליון, בעקבות התחקיר שפורסם בכאן חדשות בנושא.

בליכוד סימנו את הוועדה למינוי שופטים כחוליה חשובה במסגרת הרפורמות המתוכננות במערכת המשפט. בעבר ניסו בליכוד להקים ועדה של מומחים מתחום המשפט, שתידרש לגבש מתווה לצמצום כוחם של השופטים בוועדה, ומנגד להגדלת כוחם של הפוליטיקאים. 

במארס אשתקד הציגה איילת שקד, אז שרת המשפטים, את תוכניתה למהפכה משפטית - שבראשה ביטול הוועדה למינוי שופטים לשופטי עליון. במסגרת התוכנית שקד הציעה שבמקום הוועדה תביא שרת המשפטים מועמד לשיפוט לאישורן של הממשלה והכנסת.

קודם לכן היום, חברי כנסת מהרשימה המשותפת ציינו שפנו אליהם מהליכוד בבקשה שיצביעו לוועדה לבחירת שופטים עבור אוסנת מארק, בנימוק שהחלופה היא בחירה באיילת שקד. לדברי גורם בתנועה מרביתם לא השתכנעו ויצביעו לקארין אלהרר בלבד וכי בכל מקרה לא יהיה "דיל" עם כל הרשימה.

נוסף לוועדה לבחירות שופטים, נבחרים נציגים גם לוועדה לבחירות דיינים, לוועדה לבחירות קאעדים ולוועדת המינויים לקאדים.

בהכנת הידיעה השתתפו יואב קרקובסקי,  יערה שפירא מיכאל שמש, אמוץ שפירא  וירון דקל

הפופולריים