הליכוד חזרו בהם: שאשא ביטון לא תודח, יינקטו נגדה צעדים משמעתיים

מסתמן: לא הדחה, צעדים משמעתיים נגד שאשא ביטון
ח"כ זוהר: בשלב בזה לא יועברו לוועדת הקורונה הצעות חוק לדיון עד להודעה • כחול לבן נסוגים: לא ניקח חלק בהדחת שאשא ביטון • אחרי הפרסום בכאן חדשות שהסכימו על הדחה, מבהירים: מהלך לא ראוי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יפעת שאשא ביטון, בנימין נתניהו
צילום: צילום מסך

דרמה בוועדת הקורונה:  הליכוד חזרו בהם – יושב ראש ועדת הקורונה חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון לא תודח, אך ככל הנראה יינקטו נגדה צעדים משמעתיים. חבר הכנסת מיקי זוהר אמר הערב (שני): "בשלב זה לא יועברו לוועדת הקורונה בראשה הצעות חוק לדיון עד להודעה חדשה".

לפני כן הבהירו בכחול לבן כי אם הליכוד יקדמו הצבעה בנושא הדחת חברת הכנסת שאשא ביטון – הם לא ייקחו בה חלק, זאת לאחר שפורסם בכאן חדשות כי הם הסכימו להדחתה. "נוכח חשיבות תפקודה של הכנסת כגוף מפקח, אין זה ראוי להדיח את יושבת ראש ועדת הקורונה".

מוקדם יותר בליכוד נסוגו מכוונתם לפעול להחלפתה של ח"כ שאשא ביטון. גורם בכיר בליכוד אמר כי שאשא ביטון נכנעה ללחץ של שתדלנים על אף האזהרות של משרד הבריאות שחדרי הכושר הם סכנה ממשית להדבקה. "לצערנו יפעת שאשא ביטון נכנעה ללחץ מלוביסטים שייצגו את חדרי הכושר. לכן היא לא הסכימה אפילו לסגור ל־24 שעות.

"כל המומחים של משרד הבריאות הזהירו שחדרי הכושר הם סכנה ממשית להדבקה בגלל שהנגיף עובר גם בהזעה ולכן המסיכות לא נותנות מענה. במצב כזה לא ניתן לעבור לסדר היום ולכן תושעה מתפקידה לזמן מה". לפני כן דווח כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם ראש הממשלה החליפי בני גנץ ודרש את הדחתה של חברת הכנסת שאשא ביטון, גנץ הסכים לדרישה. 

השר יועז הנדל מדרך ארץ הגיב הערב בכאן רשת בלסערת הכוונה להדיח מתפקידה את יושבת ראש ועדת הקורונה שאשא ביטון ואמר כי לא צריך להדיחה וכי תפקיד הכנסת הוא לפקח על הממשלה. לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה אמר כי מדובר בעניין פנימי של הליכוד שבו חברה שאשא ביטון וכי הדחת יושבת ראש היא תמיד דבר לא טוב אפילו אם היא קיבלה החלטה שונה ממה שרצו במפלגתה. 

מוקדם יותר דחו חברי הוועדה את המתווה שגיבשו ראש הממשלה נתניהו ושר הבריאות אדלשטיין וקבעו כי בריכות השחייה וחדרי הכושר ייפתחו. יושבת ראש הוועדה שאשא-ביטון מהליכוד, הצביעה בעד המהלך בניגוד להחלטת ראש הממשלה ושר הבריאות, שקבעו מתווה "תו סגול" הקובע כי רק בריכות לא מקורות יוכלו לפתוח את שעריהן לציבור. החלטת הממשלה נדחתה שוב גם ברוויזיה שהוגשה.

   

יחד עם שאשא-ביטון הצביעו גם חברות הכנסת הילה וזאן-שי ועינב קבאלה מכחול לבן יחד עם חברי האופוזיציה. יושב ראש הקואליציה מיקי זוהר מהליכוד, זעם על הצעד וקרא לעבר שאשא-ביטון: "את גמרת". מאוחר יותר שלח זוהר מכתב לאיתן גינצבורג, יו״ר ועדת הכנסת, בדרישה להדיח אותה מתפקידה, אך גינזבורג סרב לכנס את הוועדה כדי לדון בבקשה. מאוחר יותר העבירה כחול לבן מסר לליכוד כי לא יסכלו את הדחת יפעת שאשא ביטון. הדיון צפוי להתקיים מחר בוועדת הכנסת.

ח"כ זוהר: לא נוכל לסבול התנהגות כזו

ח"כ מיקי זוהר הודיע כי הממשלה תגיש את הצו מחדש, פעם נוספת. מאוחר יותר צייץ: "צר לי שחברת כנסת מהקואליציה בחרה בדרך פופוליסטית וחסרת אחריות על גבם של הרשויות הנלחמות למניעת מגפת הקורונה והחליטה לפעול כנגד עמדת הקואליציה. במקום להיכנס מתחת לאלונקה ולסייע לממשלה לנהל את המשבר הזה באופן אחראי, היא בחרה לתקוע מקלות בגלגלי הקואליציה. לא נוכל לסבול התנהגות כזו".

שאשא-ביטון צייצה בחשבון הטוויטר שלה: "ועדת הקורונה ניהלה ישיבות ארוכות ומעמיקות, במהלכן הגיעו להשמיע את דעתם מומחים שונים ומגוונים. בתום הדיונים קיבלתי את ההחלטה המאוזנת עבור הציבור. שני המשברים, מנוהלים במקביל. לכן חשוב היה ללמוד, להקשיב ולשאול שאלות, במטרה להגיע להחלטה הנכונה ביותר שנותנת את המענה המיטבי בשני המישורים. בפני הוועדה הוצגו נתונים ברורים על אי תחלואה בבריכות. גם בנוגע לחדרי הכושר אין עדות לכך שהם מוקדי התפרצות וישנו גם תו סגול מחמיר וברור שיימנע הידבקות. נוסיף לכך ששחייה ואימון חיוניים לבריאותם הנפשית והפיזית של אנשים רבים. זאת והחשיבות הכלכלית של הפעלתם כפי שהוצגו בוועדה, חיזקו אותי בדעתי שסגירת חדרי הכושר והבריכות כמקשה אחת היא טעות", כתבה יושבת ראש הוועדה.

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שיבח את שאשא-ביטון "על העמדה האמיצה, על זכותם של חברי הכנסת להצביע בהתאם להיגיון ולשכל הישר ולא בהתאם לאינטרס פוליטי צר של הקואליציה".

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מימינה פנה ליו"ר הכנסת, יריב לוין, בדרישה שימנע את הדחתה של שאשא-ביטון ואת מה שכינה - רמיסת עצמאותה של הכנסת בידי הממשלה. "לא מספיק לשמור על כבודה ועצמאותה של הכנסת מול בג"ץ. רמיסתה ברגל גסה על ידי הממשלה לא פחות חמורה", אמר סמוטריץ'.

אנשי ראש הממשלה ניהלו הבוקר שיחות עם יו"ר הוועדה והפעילו לחץ שלא תאשר את פתיחת חדרי הכושר והבריכות. סגן שר הבריאות יואב קיש הגיע אף הוא לדיון כדי ללחוץ על חברי הוועדה. ראש הממשלה נתניהו ביקש משאשא-ביטון שלא לאשר הקלות בבריכות וחדרי הכושר. בכיר בליכוד אמר: ״אם שאשא-ביטון לא תקיים את החלטות הממשלה נחליף אותה״.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

שאשא-ביטון עצמה הגיבה לדברים בתוכנית "סדר יום" עם ליאת רגב בכאן רשת ב: "אני מוכנה לשלם את המחיר כדי לעשות את הדברים הנכונים. ההחלטות מתקבלות מתוקף נתונים, ההחלטות מקצועיות. יש לנו אחריות מאוד כבדה על הכתפיים כלפי הציבור - גם בהיבט הבריאותי וגם בהיבט הכלכלי. אני לא מכירה את האיומים שנשמעים, להיפך - יש איתי שיח מאוד ענייני איתי, גם מצד ראש הממשלה גם מצד המשרד שלו, ואני אומרת שהשיח עדיין נשמר בפסים עניינים ונקבל את ההחלטות הנכונות".

בתוך כך, הבוקר הביע סגן שר הבריאות יואב קיש את התנגדותו לביטול האיסור על פתיחת הבריכות וחדרי הכושר. בריאיון לתוכנית הבוקר הזה עם אריה גולן בכאן רשת ב אמר קיש: "אני אומר לחברי ועדת הקורונה – אם ניכנס לסגר עוד שבועיים, האחריות תהיה על מי שלא נותן לעצור היום את ההתקהלויות".

האזינו לריאיון עם סגן השר יואב קיש בכאן רשת ב

עוד אמר סגן שר הבריאות: "יש לנו גל שני, שלפי כל ההערכות והנתונים יהיה יותר גרוע מהראשון, ואנחנו במשרד מנסים לעצור את זה. אנחנו באים לממשלה ואומרים מה צריך לעשות כדי למנוע התקהלויות.  למה לסגור בריכות? כי יש תור בכניסה, יש תור בשירותים, יש תור במזנון - וזו התקהלות.  יש לובי מאוד חזק לבריכות השחייה, וכל הכבוד להם שהם נלחמים".

הפופולריים